Wojciech Rypniewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Rypniewski
Kraj działania  Polska
Data urodzenia 1958
Alma Mater University of York
Doktorat 1986
Uniwersytet w Cambridge
Habilitacja 2001
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN
Profesura 2007
Instytut Instytut Chemii Bioorganicznej PAN
Strona domowa

Wojciech Robert Rypniewski (ur. 1958) – polski biofizyk i biochemik, profesor nauk chemicznych[1]. Pracuje w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu[1][2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W roku 1983 ukończył biofizykę na uniwersytecie w York (Anglia). W 1987 r. na uniwersytecie w Cambridge uzyskał stopień doktora nauk chemicznych w zakresie biochemii. W roku 2001 w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych w zakresie biochemii, specjalności: biochemia, biokrystalografia, a w roku 2007 profesora nauk chemicznych[1][3].

Od 2002 roku pracuje w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN[4], gdzie jest kierownikiem Zakładu Struktury i Funkcji Biomolekuł[5].

Żonaty, ojciec trojga dzieci[6].

Działalność społeczno-polityczna[edytuj | edytuj kod]

Należy do grupy ekspertów Centrum Programowego PiS[7]. W roku 2011 kandydował do Senatu RP z Poznania z listy Prawa i Sprawiedliwości jako bezpartyjny[8]. Jest również członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu[9]. 15 lutego 2014 został członkiem rady programowej Prawa i Sprawiedliwości[10].

Członkostwo w organizacjach naukowych[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]