Wojciech Tochman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojciech Tochman
Wojciech Tochman
Data i miejsce urodzenia 12 kwietnia 1969
Kraków
Strona internetowa

Wojciech Tochman (ur. 12 kwietnia 1969 w Krakowie) – reporter, autor non-fiction.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Debiutował jeszcze jako licealista - w 1987 roku - reportażem o szkolnej szatni na łamach młodzieżowego tygodnika Na przełaj. W 1990 roku do pracy w dziale reportażu Gazety Wyborczej przyjęła go Hanna Krall. Pierwszym tekstem Tochmana była "Bajka o dobrym księgowym". W Gazecie pracował do 2004 roku.

Od 1996 do 2002 roku prowadził w TVP1 program poświęcony osobom zaginionym "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie". W 1999 roku założył Fundację ITAKA poszukującą zaginionych i pomagającą ich rodzinom. Aktualnie, jako fundator, jest członkiem Rady Fundacji.

W roku akademickim 2006-2007 wykładał w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest pomysłodawcą Klubu HEBAN i koordynatorem jego działań. Fundacja udziela pomocy dzieciom we wsi Nyakinama w Rwandzie.

W 2009 roku założył w Warszawie wraz z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem Instytut Reportażu, gdzie wykłada w Polskiej Szkole Reportażu oraz angażuje się w działalność Faktycznego Domu Kultury i kluboksięgarni "Wrzenie Świata" w Warszawie, przy ul. Gałczyńskiego[1].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Jest tłumaczony na język angielski, francuski, niemiecki, włoski, szwedzki, fiński, ukraiński, rosyjski, niderlandzki, bośniacki oraz hiszpański.

Najważniejsze nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]