Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu
Ilustracja
Gmach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu
Państwo  Polska
Miejscowość Opole
Adres ul. Piastowska 18–19-20
45 – 081 Opole
Dyrektor Tadeusz Chrobak
Data założenia 1951
Położenie na mapie Opola
Mapa konturowa Opola, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu”
Ziemia50°39′53,989″N 17°55′18,826″E/50,664997 17,921896
Strona internetowa

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu jest instytucją kultury, finansowaną przez Województwo Opolskie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

24 lipca 1951 roku w aktach Wojewódzkiej Rady Narodowej zarejestrowano Wojewódzka Bibliotekę Publiczną. Początkowo biblioteka mieściła się w gmachu Prezydium WRN, w 1953 roku przeniesiono ją do odrestaurowanego budynku przy ul. Piastowskiej 18. Dwa lata później nastąpiło połączenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej z Miejską Biblioteką Publiczną, w 1961 roku bibliotece nadano imię Emanuela Smołki, założyciela pierwszych czytelń ludowych na Śląsku. W 1967 roku WBP otrzymała zrujnowany zamek w Rogowie Opolskim, który otwarto po remoncie w 1976 roku. Zgromadzono w nim najcenniejsze, zabytkowe zbiory biblioteki. W 1992 roku biblioteka podzieliła się na dwie odrębne instytucje: Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Miejską Bibliotekę Publiczną. W czasie lipcowej powodzi 1997 roku, biblioteka straciła znacząca część swoich zbiorów, uległy zniszczeniu budynki biblioteki. Bibliotekę otwarto po remoncie w lutym 1999 roku. W 2006 roku WBP otrzymała status publicznej biblioteki naukowej. W maju 2010 roku uruchomiono Opolską Bibliotekę Cyfrową.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu gromadzi, opracowuje i udostępnia różnego rodzaju zbiory, ze wszystkich dziedzin wiedzy. Pełni funkcję ośrodka informacji i bibliografii. Specjalizuje się w gromadzeniu i rejestrowaniu dokumentów regionalnych. Sprawuje nadzór merytoryczny nad siecią publicznych bibliotek samorządowych w województwie opolskim oraz pełni zadania powiatowe dla powiatu opolskiego ziemskiego. Biblioteka prowadzi również bogatą działalność edukacyjną i kulturalną. WBP w Opolu udostępnia swoje zbiory oraz bazy komputerowe w agendach Działu Udostępniania: czytelni, wypożyczalni, czytelni internetowej, czytelni w zamku w Rogowie, Oddziale Zbiorów Obcojęzycznych, Oddziale Muzycznym, Bibliotece Austriackiej - Österreich-Bibliothek oraz w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym.

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Podstawę zbiorów bibliotecznych stanowi księgozbiór z różnych dziedzin wiedzy oraz literatura piękna. Najcenniejsza kolekcja biblioteki stanowią zbiory zabytkowe: rękopisy, starodruki, grafika i kartografia zabytkowa. Biblioteka posiada również bogate zbiory regionalne dotyczące Śląska. Zbiory zabytkowe i regionalne przenoszone są na nośniki cyfrowe i udostępniane w Opolskiej Bibliotece Cyfrowej. Część unikatowych zbiorów wchodzi w skład Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Zbiory obcojęzyczne to literatura piękna i popularnonaukowa w różnych językach (przede wszystkim niemieckim i angielskim), podręczniki i inne materiały do nauki języków oraz czasopisma zagraniczne. Zbiory audiowizualne tworzą: książka mówiona (audiobook), płyty z nagraniami muzyki poważnej i rozrywkowej, filmy na płytach DVD. W zbiorach WBP znajdują się również czasopisma ogólnopolskie i regionalne gromadzone od lat kilkudziesięciu, dokumenty życia społecznego, druki ulotne, pocztówki i fotografie.

Bibliotekarz Opolski[edytuj | edytuj kod]

Internetowe czasopisma bibliotekarskie, którego stronę otwarto w 2011 roku, jest kontynuacją poradnika instrukcyjno-metodycznego „Pomagamy sobie w pracy”, wydawanego przez bibliotekę od 1956 roku. Jego łamy służą bibliotekarzom wszystkich sieci bibliotecznych z całego województwa i kraju: wymianie informacji i doświadczeń zawodowych oraz prezentacji działalności i osiągnięć bibliotek.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zapisane w pamięci: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu 1951 – 2011. red. H. Jamry. Opole 2011

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]