Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie
Ilustracja
WBP w Olsztynie - Stary Ratusz
Państwo

 Polska

Miejscowość

Olsztyn

Położenie na mapie Olsztyna
Mapa konturowa Olsztyna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie”
Ziemia53°46′54,221″N 20°28′48,068″E/53,781728 20,480019

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie jest samorządową instytucją kultury, finansowaną przez urząd marszałkowski województwa warmińsko-mazurskiego.

Siedziba biblioteki znajduje się przy ul. 1 Maja 5, a wypożyczalnia główna ulokowana została w Starym Ratuszu, mieszczącym się w samym środku olsztyńskiej starówki, przy na ul. Stare Miasto 33.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie powołano w 1950 (oficjalne otwarcie nastąpiło 3 maja 1951) celem zapewnienia opieki merytorycznej nad siecią placówek terenowych. Okres organizacji WBP trwał od 27 lipca 1950 do 3 maja 1951. W 1952 WBP, działająca dotychczas w skrajnie trudnych warunkach lokalowych, została umieszczona wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w odbudowanym zabytkowym Starym Ratuszu. W 1955 obie placówki zostały połączone w jedną instytucję: Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną.

14 października 1971, z okazji jubileuszu dwudziestopięciolecia, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej nadano imię Emilii Sukertowej-Biedrawiny, która to zainicjowała, kontynuowane przez Bibliotekę, opracowywanie i wydawanie Bibliografii Warmii i Mazur. W 1975 bibliotece przywrócono poprzednią nazwę – Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

1 kwietnia 1992 ze struktury organizacyjnej placówki wyłączonych zostało 19 filii. Siedemnaście z nich stało się własnością samorządu miasta Olsztyn i włączonych zostało w strukturę Miejskiego Ośrodka Kultury. Pozostałe dwie filie zostały w późniejszych latach zlikwidowane.

W 1993 r. decyzją Wojewody Olsztyńskiego a później Głównej Komisji Uwłaszczeniowej, budynek Starego Ratusza, w którym mieści się główny księgozbiór Biblioteki, przekazany został na własność Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

Z dniem 1 stycznia 1999 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie stała się instytucją kultury samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Uchwałą Nr XIV/214/00 Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 14 marca 2000 nadano jej nowy statut.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Do podstawowych jej zadań należy: udostępnianie zgromadzonych i opracowanych kolekcji bibliotecznych, pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno-bibliograficznej, opracowywanie i publikowanie bibliografii regionalnej, organizowanie obiegu wypożyczeń międzybibliotecznych, sprawowanie opieki merytorycznej nad bibliotekami publicznymi województwa warmińsko-mazurskiego, współdziałanie z samorządami lokalnymi, bibliotekami innych sieci w kraju i za granicą w celu zaspokajania zróżnicowanych potrzeb czytelniczych, oświatowych, kulturalnych i informacyjnych mieszkańców całego regionu.

Dyrektorem od 2003 jest Andrzej Marcinkiewicz (przed nim ponad 20 lat stanowisko to piastował Roman Ławrynowicz).

VariArt[edytuj | edytuj kod]

VariArt – pismo kulturalno-literackie wydawane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie. Jest kwartalnikiem, pierwszy numer ukazał się w 2008. Na swoich łamach publikuje twórczość poetów oraz prozaików, tj. Krzysztof Szatrawski, Kazimierz Brakoniecki, Mariusz Sieniewicz, Joanna Wilengowska i inni.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]