Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kielce

Adres

ul. Księdza Piotra Ściegiennego 13, 25-033 Kielce

Dyrektor

Andrzej Dąbrowski

Data założenia

12 lipca 1909

Siglum

WBP_KIELCE

Wielkość zbiorów

ok. 470 tysięcy

Rodzaje zbiorów

rękopisy stare druki księgozbiór współczesny i historyczny zbiory specjalne książka mówiona

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach”
50°51′42,2″N 20°37′39,7″E/50,861722 20,627694
Strona internetowa

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcachsamorządowa instytucją kultury, utrzymywaną z budżetu Województwa Świętokrzyskiego. Dyrektorem placówki jest Andrzej Dąbrowski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie pierwszej biblioteki publicznej w Kielcach sięga początku XX wieku. 12 lipca 1909 roku z inicjatywy Towarzystwa Biblioteki Publicznej oficjalnie otwarto wypożyczalnię i czytelnię pism. Do dyspozycji czytelników oddano wówczas ok. 2000 tomów przekazanych głównie w darze. Dzięki pomocy społeczeństwa i różnych instytucji księgozbiór powiększał się i w 1939 roku liczył ponad 27.000 tomów. Biblioteka działała do lutego 1940 roku, a więc do momentu wydania przez władze niemieckie zarządzenia o rozwiązaniu wszystkich polskich towarzystw. Mimo zamknięcia biblioteki, księgozbiór potajemnie był wypożyczany mieszkańcom miasta. W styczniu 1945 roku działacze Towarzystwa przystąpili do reaktywowania biblioteki, a w trzy miesiące później biblioteka wznowiła działalność w nowym lokalu przy ul. Kościuszki 8. Ocalały księgozbiór liczył wówczas 17.000 tomów (w trzy lata później został przekazany samorządowi miasta z przeznaczeniem dla powstającej Publicznej Biblioteki Miejskiej).

Pod koniec 1945 roku rozpoczęto tworzenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. W marcu 1947 roku w lokalu przy Placu Partyzantów 5 uruchomiono wypożyczalnię książek i czytelnię czasopism. 24 sierpnia 1947 roku odbyło się oficjalne otwarcie Biblioteki. Przez prawie siedem lat w mieście funkcjonowały dwie biblioteki publiczne. W styczniu 1955 roku z połączenia tych dwóch placówek utworzono jedną instytucję pod wspólną nazwą Wojewódzka Biblioteka Publiczna, która objęła swoim nadzorem sieć bibliotek publicznych w mieście oraz w całym województwie. W 1999 r. Biblioteka stała się samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Samorząd Województwa Świętokrzyskiego.

W maju 2002 roku z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach została wydzielona Miejska Biblioteka Publiczna wraz z 12 filiami osiedlowymi. Ze zbiorów WBP przekazano na rzecz nowo utworzonej biblioteki ponad 300 tys. książek oraz zbiorów specjalnych. Przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej pozostała Filia Nr 11 (os. Barwinek), którą w nowej strukturze organizacyjnej nazwano Biblioteką Literacką. Na bazie jej księgozbioru tradycyjnego oraz zbioru z książką mówioną utworzono w 2006 roku Medi@tekę. Zbiory wzbogacono o wydawnictwa na nośnikach elektronicznych (filmy, muzyka, gry i programy edukacyjne). 10 maja tego roku otworzono pierwszą w województwie świętokrzyskim Medi@tekę.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach w Regionie Świętokrzyskim jest największą biblioteką publiczną, która od prawie wieku służy społeczeństwu. Posiada ponad 300-tysięczny księgozbiór współczesny i historyczny z różnych dziedzin wiedzy oraz zbiór zabytkowy zaliczony do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Są to: rękopisy, stare druki, książki i czasopisma z XIX wieku oraz zbiory specjalne. WBP z mocy ustawy o bibliotekach gromadzi i udostępnia regionalny egzemplarz obowiązkowy.

Prawie do końca 2007 roku księgozbiór udostępniany był w kilku lokalach znacznie oddalonych od siebie. Od 25 października 2007 r. Biblioteka znajduje się w nowej siedzibie przy ul. ks. P. Ściegiennego 13. Usytuowana jest na 1-hektarowym terenie między ulicami Ściegiennego i Zgoda. W budynku o powierzchni około 4100 m² przechowywane są i bezpłatnie udostępniane wszystkie kategorie zbiorów[1].

Od 2003 roku zaczęto digitalizować zbiory biblioteki, które zostały udostępnione publicznie w 2010 roku w ramach Świętokrzyskiej Biblioteki Cyfrowej[2][3].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Do podstawowych zadań Biblioteki należy:

 • gromadzenie, opracowanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych,
 • pełnienie funkcji ośrodka informacji bibliotecznej, bibliograficznej i rzeczowej,
 • opracowanie i publikowanie bibliografii regionalnej wraz z tworzeniem baz danych z tego zakresu,
 • sprawowanie opieki merytorycznej nad siecią publicznych bibliotek samorządowych województwa świętokrzyskiego, w tym udzielanie pomocy instrukcyjno-metodycznej oraz organizowanie szkoleń,
 • prowadzenie wypożyczalni międzybibliotecznej,
 • prowadzenie badań nad czytelnictwem,
 • współdziałanie z samorządem lokalnym i z innymi bibliotekami w kraju, w celu zaspakajania potrzeb czytelniczych, oświatowych, kulturalnych i informacyjnych mieszkańców regionu.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach poza podstawowymi funkcjami prowadzi szeroką działalność kulturalną:

 • organizuje spotkania autorskie, konferencje, seminaria, wystawy,
 • promuje książki,
 • organizuje tematyczne lekcje biblioteczne dla uczniów szkół podstawowych, średnich i studentów.

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka udostępnia[4]:

Biblioteka zapewnia bezpłatny dostęp do baz własnych i obcych, w tym:

 • ACEDEMICA
 • eLibraryUSA
 • LEX
 • IBUKI (publikacje elektroniczne)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Historia Biblioteki Publicznej w Kielcach..
 2. Skarżysko 24.
 3. Świętokrzyska Biblioteka Cyfrowa. ekolekcje.ikontent.pl. [dostęp 2019-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-12)].
 4. Zbiory, www.wbp.kielce.pl [dostęp 2022-03-24] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]