Przejdź do zawartości

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” im. Aleksandra Piotrowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”
im. Aleksandra Piotrowskiego
w Gnieźnie
Zabytek nr rej. 72/Wlkp/A z dnia 23 listopada 2001
Ilustracja
Dewiza

Celem naszym jest niesienie pomocy tym, którzy są w potrzebie.

Data założenia

20 października 1894

Typ szpitala

wojewódzki szpital specjalistyczny

Państwo

 Polska

Adres

ul. Poznańska 15,
62-200 Gniezno

Dyrektor

dr Marek Czaplicki

Oddziały szpitalne

21

Położenie na mapie Gniezna
Mapa konturowa Gniezna, po lewej znajduje się punkt z opisem „Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”im. Aleksandra Piotrowskiegow Gnieźnie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”im. Aleksandra Piotrowskiegow Gnieźnie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”im. Aleksandra Piotrowskiegow Gnieźnie”
Położenie na mapie powiatu gnieźnieńskiego
Mapa konturowa powiatu gnieźnieńskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”im. Aleksandra Piotrowskiegow Gnieźnie”
Ziemia52°31′57″N 17°34′38″E/52,532500 17,577222
Strona internetowa
Pomnik Aleksandra Piotrowskiego na terenie szpitala

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” im. Aleksandra Piotrowskiego – jeden z największych i najstarszych w Polsce zakładów psychiatrycznych. Znajduje się przy ulicy Poznańskiej 15 w Gnieźnie, w dzielnicy Dziekanka.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Budowę rozpoczęto w 1891, szpital rozpoczął działalność 20 października 1894 jako Krajowy Zakład Psychiatryczny w Dziekance. Tego dnia zostało przyjętych pierwszych 25 chorych przywiezionych z Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Owińskach koło Poznania.

Pierwszym dyrektorem był dr med. Jakub Kayser, obecnie – Marek Czaplicki.

Aktualnie opiekuje się 1000 pacjentami leczonymi w 21 oddziałach, w tym 16 oddziałach subrejonowych, oddziale odwykowym dla osób uzależnionych od alkoholu, z pododdziałem dla osób uzależnionych od substancji narkotycznych, oddziale psychiatrii dziecięcej, oddziale internistycznym, oddziale pulmonologicznym oraz oddziale neurologicznym. Poza tym od kilku lat działa Przyszpitalna Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Poradnia Internistyczna.

Na terenie tego szpitala znajduje się pomnik założyciela szpitala „Dziekanka” Aleksandra Piotrowskiego, którego współpracownikiem był lekarz psychiatra i filozof medycyny Kazimierz Filip Wize.

1 marca 2023 Rada Miasta Gniezna podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy: „Park im. Kazimierza Filipa Wizego” parkowi, usytuowanemu na terenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie przy ulicy Poznańskiej[1].

Lekarze

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]