Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojewódzki Sztab Wojskowy
w Katowicach
Ilustracja
odznaka pamiątkowa
(wzór: 2012)
Historia
Państwo

 Polska

Tradycje
Rodowód

RSzW

Organizacja
Dyslokacja

Katowice

Rodzaj wojsk

Administracja wojskowa

Podległość

Śląski Okręg Wojskowy
Instektorat Wsparcia SZ
Sztab Generalny WP

Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach − terenowy organ Ministra Obrony Narodowej w sprawach operacyjno-obronnych i administracji wojskowej, z siedzibą przy ul. Francuskiej 30 w Katowicach.

Szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach jest płk mgr inż. Marek Majocha, a jego zastępcą ppłk Adrian Klimek[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach pod obecną nazwą powstał 1 grudnia 1964 roku, w miejsce istniejącej od 1952 roku Wojskowej Komendy Wojewódzkiej, utworzonej zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej Nr 76 z dnia 17 grudnia 1951 r. W 1996 r. sztab przekształcono w Regionalny Sztab Wojskowy (WSzW-RSzW), obejmujący swoim zasięgiem działania teren województw: katowickiego, częstochowskiego i bielsko-bialskiego. W dniu 1 lipca 2002 roku, na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 maja 2002 r. w sprawie utworzenia oraz ustalenia siedzib i terytorialnego zasięgu działania WSzW i WKU, zmieniono nazwę Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego Katowice na obecną, czyli Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach.

Podległość[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku Terenowe Organa Administracji Wojskowej przeszły kolejną reorganizację. Zlikwidowane zostały Okręgi Wojskowe, w związku z czym od dnia 1 stycznia 2012 roku, WSzW znajdują się w bezpośrednim podporządkowaniu Szefa Sztabu Generalnego WP.

Szefowi WSzW w Katowicach podlega 8 wojskowych komend uzupełnień z terenu województwa śląskiego:

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej[edytuj | edytuj kod]

Logo WKU w Bielsku-Białej
Siedziba WKU przy ul. Piastowskiej 14 w Bielsku-Białej

Wchodzi w skład garnizonu Bielsko-Biała. Obszar przez nią administrowany to miasto Bielsko-Biała oraz powiat bielski, cieszyński i żywiecki[2]. Siedziba Wojskowej Komendy Uzupełnień znajduje się przy ul. Piastowskiej 14, w zabytkowej willi z 1922 r.

Głównymi zadaniami WKU w Bielsku-Białej jest zapewnienie mobilizacyjnego rozwinięcia jednostek wojskowych, świadczenia na rzecz obrony, współpraca z innymi organami i podmiotami w sprawach związanych z obronnością państwa oraz administrowanie rezerwami osobowymi.

Obecnym komendantem placówki jest ppłk. mgr inż. Tomasz Maj.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1922 r. w województwie śląskim zorganizowano na podstawie rozkazu dowódcy V Okręgu Korpusu w Krakowie cztery Powiatowe Komendy Uzupełnień (PKU). Jedną z nich była PKU Bielsko, obejmująca Bielsko oraz powiat bielski i cieszyński.

Obszar Białej Krakowskiej i powiatu bialskiego obejmowała, istniejąca od 1915 r., Powiatowa Komenda Uzupełnień w Żywcu, podlegająca pod Polską Komendą Wojskową w Krakowie (od 1919 r. Dowództwo Okręgu Generalnego Kraków).

Wiosną 1939 r. PKU przeformowano w Komendy Rejonów Uzupełnień, których podstawowym zadaniem było przeprowadzenie częściowej, skrytej mobilizacji oddziałów wojskowych, a od końca sierpnia 1939 r. mobilizacji powszechnej.

W 1945 r. powstały Rejonowe Komendy Uzupełnień (RKU) w Bielsku (obejmująca taki obszar, jak przedwojenna PKU Bielsko) oraz Żywcu (obejmująca taki obszar, jak przedwojenna PKU Żywiec).

W 1951 r. RKU Bielsko oraz część RKU Żywiec (Biała Krakowska i powiat bialski) zostały połączone w Wojskową Komendę Rejonową w Bielsku-Białej, która weszła w skład Wojskowej Komendy Wojewódzkiej (WKW) w Katowicach. W 1964 r. WKW w Katowicach została przekształcona w Wojewódzki Sztab Wojskowy (WSzW) Katowice, a WKR w Bielsku-Białej w Miejski Sztab Wojskowy.

W grudniu 1974 r. ze względu na reformę administracyjną przeprowadzono kolejną reorganizację sztabów terenowych. WSzW Katowice podporządkowano dziesięć wojskowych komend uzupełnień, w tym Wojskową Komendę Uzupełnień w Bielsku-Białej.

W 1998 r. obszar, którym administruje bielska WKU, przystosowano do nowego podziału administracyjnego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urząd Miasta Częstochowy - Aktualności. czestochowa.pl, 2021-01-27. [dostęp 2021-02-06].
  2. Teren administrowany, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej [dostęp 2020-03-15] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]