Wojna światów (słuchowisko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojna światów
ilustracja
Rodzaj słuchowiska adaptacja radiowa
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Scenariusz Howard W. Koch
Reżyseria Orson Welles
Premierowe emisje radiowe
Stacja radiowa CBS
Pomnik stojący w miejscu, gdzie mieli wylądować obcy.

Wojna światówsłuchowisko CBSadaptacja radiowa opowieści H.G. Wellsa pod tym samym tytułem. Przygotowane ono zostało przez Orsona Wellesa i Mercury Theatre jako część serii słuchowisk The Mercury Theatre on the Air emitowanych „na żywo” przez stację CBS dnia 30 października 1938 roku, z okazji święta Halloween. Przedstawienie to, w atmosferze napięcia społecznego i wzrostu poczucia zagrożenia poprzedzającego II wojnę światową, zostało potraktowane przez radiosłuchaczy jako faktoid – rzeczywisty reportaż inwazji Marsjan na Ziemię, który wzbudził panikę wśród wielu mieszkańców New Jersey.

Im więcej czasu mijało od dnia emisji, tym większa liczba osób twierdziła, że słuchała „doniesień o inwazji” na żywo i faktycznie była świadkiem paniki. Po kilku latach powszechne stało się przekonanie, że „Wojna światów” była najchętniej słuchaną audycją tego dnia. Późniejsze badania wykazały jednak że panika nie była tak bardzo rozpowszechniona jak podawały to gazety. Według firmy C. E. Hooper, która zajmowała się w tym czasie badaniem słuchalności radiowej, tylko 2% osób zapytanych telefonicznie podczas trwania audycji odpowiedziało, że słuchają „sztuki” lub „programu Orsona Wellesa”. The Mercury Theatre on the Air była nadawana w tym samym czasie, co audycja „The Chase and Sanborn Hour” prowadzona przez znanego brzuchomówcę i komika Edgara Bergena, która miała wtedy większą popularność[1][2].

Radiowa adaptacja powieści jest uważana[przez kogo?] za możliwie najlepiej przygotowaną produkcję radiową w dziejach. Stała się ona jednym z pierwszych obiektów badań socjologicznych Projektu Radio prowadzonych przez Fundację Rockefellera – skupiającej się na badaniu wpływu wywieranego przez mass media na społeczeństwo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Panika, której nie było: Mit słuchowiska „Wojna światów” Orsona Wellesa. Kulturą w płot, 2013-11-03. [dostęp 2013-11-07].
  2. Getting it Wrong: Ten of the Greatest Misreported Stories in American Journalism. Berkeley: University of California Press. s. 26–44..