Wojna Kalibana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wojna Kalibana
Caliban's War
Autor

James S.A. Corey

Tematyka

opera kosmiczna

Data powstania

2012

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

USA

Język

język angielski

Data wydania

2012

Wydawca

Orbit Books

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

20 czerwca 2018

Wydawca

Wydawnictwo Mag

Przekład

Marek Pawelec

poprzednia
Przebudzenie Lewiatana
następna
Wrota Abaddona

Wojna Kalibana (ang. Caliban's War) – amerykańska powieść science fiction z 2012, uznawana za operę kosmiczną. Jej autorami są Daniel Abraham i Ty Franck piszący pod wspólnym pseudonimem James S.A. Corey. To druga powieść z serii Expanse, na bazie której powstał serial pod tym samym tytułem. Akcja książki rozgrywa się w przyszłości, w której ludzkość skolonizowała Układ Słoneczny. Mars, Ziemia i Pas Asteroid są skonfliktowane, a sytuacji nie poprawia odkrycie przez nich tajemniczej protomolekuły. Powieść z 2013 została nominowana do Locus Science-fiction Award[1].

Polskie wydanie ukazało się 20 czerwca 2018 nakładem wydawnictwa Mag. Książkę tłumaczył Marek Pawelec[2], a okładkę wykonał Dark Crayon[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Na jednym z księżyców Jowisza, Ganimedesie, dochodzi do tragedii. Ktoś atakuje siły Ziemi i Marsa. Atak przeżywa tylko pochodząca z czerwonej planety marine, Bobby. Jej skafander nagrywał atak, w związku z czym kobieta zostaje przetransportowana na Ziemię, na której zostaje przesłuchana przez członków ONZ.

W tym czasie Jim Holden wraz ze swoją załogą leci na księżyc, aby sprawdzić, kto i czemu wywołał na nim zamieszanie, robiąc wszystko na prośbę ONZ. Tam załoga trafia na biologa, który szuka swojej córki: ta zaginęła na kilka godzin przez zamieszaniem związanym z atakiem oraz zawaleniem się jednej z olbrzymich szklarni, w którym hodowana była żywność, mająca wyżywić Pas Asteroid.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2013 Locus Awards Finalists, „Locus Online”, 8 maja 2013 [dostęp 2019-01-03] (ang.).
  2. Wojna Kalibana, Lubimyczytać.pl [dostęp 2019-01-03] (pol.).
  3. Dark Crayon, facebook.com [dostęp 2019-01-03] (ang.).