Wojna chińsko-koreańska (660–674)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wojna chińsko-koreańska
Ilustracja
Kampanie Tang Gaozonga
Czas

660674

Miejsce

Półwysep Koreański

Przyczyna

inwazja Tang i Silli na Baekje i Koguryŏ

Wynik

upadek państw Baekje i Koguryŏ

Strony konfliktu
Koguryŏ,
Paekje
Dynastia Tang

Silla (do 671 z Chinami, później zerwanie sojuszu)

Dowódcy
Yŏn Kaesomun,
Ŭija,
Kyebaek †
Tang Gaozong,
Su Dingfang,
Kim Yu-sin
Siły
~ 130 000 nieznane

Wojna chińsko-koreańska (kor. 고구려-당 전쟁, wojna Koguryŏ-Tang) – kampanie zbrojne z udziałem cesarstwa Tang oraz koreańskich królestw Baekje, Koguryŏ i Silla, w latach 660674.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

W 660 roku Półwysep Koreański stał się celem ataku armii chińskiej. 130-tysięczne siły dowodzone przez generała Su Dingfanga oraz 50 000 sprzymierzeńców z koreańskiego królestwa Silla pod wodzą generała Kim Yu-sina zaatakowało królestwo Baekje, które włączono do Chin. W decydującej bitwie pod Baekgang wojska Baekje wspierane przez posiłki z Wa (Japonii) poniosły klęskę.

W roku 667 wojska chińskie pod dowództwem generała Li Shiji, oraz sprzymierzeńcy z Silli pod wodzą generała Kim In-muma wtargnęły do królestwa Goguryeo, które zostało pokonane. Także i to królestwo włączono do Chin, aresztując króla oraz uprowadzając do Chin 200 000 jeńców.

W roku 671 królestwo Silla zerwało sojusz z Chinami, wspierając ruch powstańczy na terenach zajętych przez Chińczyków. W tym samym roku wojska Silli odbiły z rąk chińskich terytorium Baekje. W odpowiedzi na to, cesarz Tang Gaozong w roku 674 ponownie wysłał armię do Korei. Chińczycy zostali pobici przez siły Silli, które zajęły kwaterę chińską w Goguryeo. Po tej klęsce wojska chińskie w pośpiechu opuściły Półwysep Koreański, który dostał się w większości pod panowanie Silli.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zygmunt Ryniewicz, Leksykon bitew świata, Warszawa: Alma-Press, 2004.
  • Kim Bu-sikB., Samguk sagi, M.N. Pak (tłum.), t. 2, Moskwa: Vostochnaya literatura, 1995, s. 186–191 (ros.).