Wojna chińsko-koreańska (660–674)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojna chińsko-koreańska
Walki chińsko-koreańskie
Ilustracja
cesarz Chin Tang Gaozong
Czas 660-674
Miejsce Półwysep Koreański
Terytorium Korea
Wynik Zwycięstwo Koreańczyków
Strony konfliktu
Dynastia Tang, Chiny Silla, Korea, Goguryeo, Korea
Dowódcy
Tang Gaozong
Siły
ponad 100 000 nieznane
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Wojna chińsko-koreańska (II wojna cesarza Dynastii Tang) miała miejsce w latach 660-674.

W roku 660 Półwysep Koreański stał się celem ataku armii chińskiej. 130 000 siły dowodzone przez generała Su Dingfanga oraz 50 000 sprzymierzeńców z koreańskiego Królestwa Silla pod wodzą generała Kim Yu-sina zaatakowało Królestwo Baekje, które włączono do Chin. W decydującej bitwie pod Baekgang (nad rzeką Geum – Rzeka Diamentowa) wojska Baekje wspierane przez posiłki z Japonii poniosły klęskę.

W roku 667 wojska chińskie pod dowództwem generała Li Shiji, oraz sprzymierzeńcy z Silli pod wodzą generała Kim In-muma wtargnęły do Królestwa Goguryeo, które zostało pokonane. Także i te królestwo włączono do Chin, aresztując króla oraz uprowadzając do Chin 200 000 jeńców.

W roku 671 Królestwo Silla, zerwało sojusz z Chinami, wspierając ruch powstańczy na terenach zajętych przez Chińczyków. W tym samym roku wojska Silli odbiły z rąk chińskich Królestwo Baekje. W odpowiedzi na to, cesarz chiński Tang Gaozong w roku 674 wysłał armię do Korei. Chińczycy zostali pobici przez siły Silli, które zajęły główną kwaterę chińską w Goguryeo. Po tej klęsce wojska chińskie w pośpiechu opuściły Półwysep Koreański, który dostał się pod panowanie wojsk Silli.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata, Wyd. Alma-press, Warszawa 2004.