Wojna gruzińsko-osetyjska (1918–1920)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wojny gruzińsko-osetyjskiej z lat 1918-1920. Zobacz też: inne wojny w Osetii.

Wojna gruzińsko-osetyjska 1918-1920 – wojna toczona w latach 1918–1920 między wojskami powstałej w 1918 Demokratycznej Republiki Gruzji a dążącymi do uzyskania państwowości Osetyjczykami.

Przyczyny[edytuj | edytuj kod]

Po rewolucji lutowej, gdy załamała się carska administracja w Osetii Południowej utworzono Narodową Radę Osetyjczyków, próbowała ona przekształcić się we władzę całej Osetii. Bolszewicy zdobyli w Radzie przewagę i zaczęli forsować włączenie Osetii do państwa radzieckiego.

Wojna[edytuj | edytuj kod]

Gruzja w latach 1918-1921

W roku 1918 powstała niepodległa Gruzja, której armia podjęła walki z siłami osetyjskimi. Osetyjczycy przeprowadzili w Cchinwali czystki etniczne na ludności gruzińskiej[potrzebny przypis]. 22 marca 1918 Osetyjczycy zostali wyparci z miasta, a Gruzini zniszczyli osetyjskie siły.

Ponowne walki wybuchły w 1919, a w roku następnym Osetyjczycy uzyskali poparcie Lenina, jednak wobec wojny z Polską Rosjanie wycofali się konfliktu. 8 maja 1920 podpisano pokój, który gwarantował granice gruzińskie i pozostawiał Osetię Południową w jej granicach. Bez rosyjskiej pomocy Osetyjczycy przegrali wojnę.

Epilog[edytuj | edytuj kod]

Osetia Południowa, republika autonomiczna w ramach Gruzińskiej SRR

Po zakończeniu wojny z Polską Lenin miał rozwiązane ręce w sprawie kaukaskiej. W lutym 1921 Armia Czerwona dokonała agresji na Gruzję i jej podboju militarnego, w 1922 r. Gruzińska Socjalistyczna Republika Radziecka, będąca częścią Zakaukaskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej stała się częścią ZSRR; Osetia Południowa jako obwód autonomiczny pozostała w granicach Gruzińskiej SRR (Południowoosetyjski Obwód Autonomiczny).