Przejdź do zawartości

Wojna japońsko-koreańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wojna japońsko-koreańska
Ilustracja
Czas

15921598

Miejsce

Półwysep Koreański

Terytorium

Korea

Przyczyna

najazd japoński

Wynik

zwycięstwo wojsk chińsko-koreańskich; wyparcie Japończyków z Półwyspu Koreańskiego

Strony konfliktu
Korea,
Chiny Ming
Japonia
Dowódcy
Sŏnjo,
Yi Sun-sin †,
Sosan Taesa,
Li Rusong
Hideyoshi Toyotomi,
Katō Kiyomasa
Siły
84 500 Koreańczyków[potrzebny przypis],
40 000 Chińczyków[1]
200 000[2][3]
Straty
około 1 miliona żołnierzy i cywilów[potrzebny przypis] 140 000[potrzebny przypis]

Wojna japońsko-koreańska – wojna toczona pod koniec XVI wieku pomiędzy koreańskim królestwem Joseon, wspieranym przez chińską dynastię Ming, a Japonią rządzoną przez Hideyoshi Toyotomi; znana też jako wojna Imjin (kor. 임진왜란, Imjin waeran). Inwazja na Koreę miała być pierwszym krokiem w podboju Chin i wschodniej Azji przez Japonię[2].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Hideyoshi – dowódca wojskowy i faktyczny władca Japonii (chociaż nie był ani członkiem rodziny cesarskiej, ani siogunem), po spacyfikowaniu kraju i pokonaniu wszystkich wrogów wewnętrznych, dążył do utworzenia japońskiego imperium w Azji. Podbój Korei miał być pierwszym krokiem do wojny z Chinami[2][4].

Wojna zaczęła się od ataku 200-tysięcznych japońskich wojsk na portowe miasto Pusan, co nastąpiło 13 kwietnia[3] lub 25 maja[4] 1592 roku. Początkowo najeźdźcy odnosili znaczne sukcesy na lądzie, zdobywając kolejno Pusan, Seul (16 czerwca[4]) i Pjongjang. Król Sŏnjo uciekł ze stolicy i zwrócił się o pomoc do Chin[2].

Kŏbuksŏn – koreańska „żółwia łódź”

Inwazja została zatrzymana dzięki działaniom admirała Yi Sun-sina, któremu udało się kilkukrotnie zniszczyć japońską flotę. Ponadto na obszarach okupowanych Koreańczycy zorganizowali ludowe oddziały partyzanckie Ŭibyŏng[4]. Wobec znacznych strat we flocie Japończyków zawodziła łączność z krajem macierzystym. Ponadto, w roku 1593 z odsieczą Korei przybyły wojska chińskiej dynastii Ming (cesarz chiński uważał Koreę za swoją strefę wpływów). W bitwie pod Pjongjangiem, 6–8 lutego 1593, wojska chińsko-koreańskie pokonały Japończyków i zaczęły ich stopniowo wypierać z Półwyspu[2].

Już późną wiosną 1593 roku podjęto negocjacje, ale zuchwałe żądania Toyotomiego (między innymi oddanie cesarskiej córki za żonę) uniemożliwiły trwałe porozumienie. Mimo to trwał rozejm: Chińczycy wycofali większość swych armii z Korei, a Japończycy utrzymywali się wówczas tylko w niewielkiej części południowej Korei. Po nieudanych pertraktacjach wojna została wznowiona w 1597 roku. Dopiero całkowita klęska Japonii na morzu w bitwach pod Myŏngyang i Noryang sprawiła, że wojska japońskie zostały zmuszone do opuszczenia Korei w 1598 roku. Admirał Yi Sun-sin zginął w ostatniej zwycięskiej bitwie.

Śmierć Hideyoshiego w tymże 1598 roku i wybuch kolejnej wojny domowej w Japonii zakończyły dążenia Japończyków do panowania nad Koreą. Następnej inwazji na Koreę Japonia (tym razem z powodzeniem) dokonała dopiero w XIX wieku, w czasie wojny chińsko-japońskiej 1894–1895.

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

W czasie inwazji wojska japońskie popełniały liczne mordy, gwałty i grabieże[2]. Japończycy odcinali zabitym Koreańczykom uszy, jako trofea, za które byli nagradzani. Część z tych trofeów (38 tysięcy zapeklowanych uszu) wysłano do Kioto, gdzie złożono je i usypano nad nimi kopiec zwany Mimizuka (Wzgórze Uszu)[5].

Do sukcesu Koreańczyków przyczyniło się wykorzystanie okrętów kŏbuksŏn, znanych także jako „żółwie łodzie”. Były to silnie uzbrojone okręty z pancerzem w kształcie przypominającym skorupę żółwia. W konflikcie tym zastosowano także broń palną – muszkiety zakupione od holenderskich i portugalskich kupców[3].

Wojna wpłynęła na ukształtowanie się świadomości narodowej Koreańczyków, a także potwierdziła polityczne i kulturowe związki Korei z Chinami[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ли 1953 ↓, s. 34.
  2. a b c d e f Zbigniew Wójcik, Historia powszechna XVI–XVII wieku, wyd. czwarte, Warszawa: PWN, 1991, s. 87, ISBN 83-01-08912-1.
  3. a b c Ли 1953 ↓, s. 12.
  4. a b c d e Асмолов 2008 ↓.
  5. Jolanta Tubielewicz, Historia Japonii, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1984, ISBN 83-04-01486-6, OCLC 42296983 [dostęp 2019-10-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]