Wojna końca świata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojna końca świata
La guerra del fin del mundo
ilustracja
Autor Mario Vargas Llosa
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Język hiszpański
Data wydania 1981
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1992
Wydawca Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa
Przekład Dorota Walasek-Elbanowska

Wojna końca świata (hiszp. La guerra del fin del mundo) – powieść współczesnego peruwiańskiego pisarza Mario Vargasa Llosy. Została wydana w roku 1981. W Polsce pierwsze wydanie ukazało się w roku 1992 w przekładzie Doroty Walasek-Elbanowskiej.

Jest to powieść polifoniczna, oparta na autentycznych wydarzeniach, które rozegrały się pod koniec XIX wieku w północnowschodniej Brazylii; tzw. wojna w Canudos (1896–1897). Vargas Llosa korzystał z obszernych wspomnień z tego okresu autorstwa bezpośredniego świadka wydarzeń, brazylijskiego korespondenta wojennego Euclidesa da Cunha, któremu zadedykował swoją książkę. Euclides da Cunha jest też dalekim pierwowzorem jednej z ważniejszych postaci fabuły, Dziennikarza[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Na brazylijskich pustkowiach pojawia się charyzmatyczny Nauczyciel, głoszący bliski koniec świata i konieczność życia w ascezie[2]. Wokół niego zaczynają gromadzić się wierni. Nauczyciela nie uznaje hierarchia kościelna. Wraz ze swoimi stronnikami osiedla się w opustoszałym majątku Canudos w stanie Bahia. Gdy występuje przeciwko władzom republiki, odmawiając płacenia nowych podatków, państwo wysyła do Canudos wojsko. Pierwszy atak wojska kończy się spektakularną klęską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dorota Walasek-Elbanowska: Posłowie tłumaczki, w: Wojna końca świata. Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 1998, s. 580.
  2. Mario Vargas Llosa - Wojna końca świata (pol.). [dostęp 25 czerwca 2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mario Vargas Llosa, Wojna końca świata, Dorota Walasek-Elbanowska (tłum.), Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 1998, ISBN 83-7120-537-6, OCLC 830133901.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]