Wojna o pieniądz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojna o pieniądz
货币战争
Autor Song Hongbing
Tematyka ekonomia, finanse
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Chiny
Język chiński
Pierwsze wydanie polskie
Przekład Tytus Sierakowski

Wojna o pieniądz (chiń. upr.: 货币战争; chiń. trad.: 貨幣戰爭; pinyin: Huòbì zhànzhēng) – wspólny tytuł serii książek napisanych przez chińskiego ekonomistę Songa Hongbinga.

Autor przedstawia w nich historię powstania obecnego systemu finansowego. Opisuje kolejne etapy wchodzenia w życie nowych pojęć z dziedziny finansów, jak dług publiczny, czy emisja pieniądza jako zaciągnięcie długu w banku centralnym pod zastaw wpływów z przyszłych podatków. Przedstawia w popularny sposób mechanizm operacji fiskalnych, skutkujących drenażem majątku od średnio zamożnego społeczeństwa poprzez:

Książka opisuje, jaki wpływ na kondycję ekonomiczną społeczeństw poszczególnych krajów miały wielkie korporacje bankowe, poczynając od banków rodziny Rothschildów z czasów wojen napoleońskich i bitwy pod Waterloo do współczesnych wojen i kryzysów finansowych. Według autora banki międzynarodowe uzyskiwały największe zyski przy jednoczesnym zubożaniu lub ruinie społeczeństw całych krajów. Działo się to zawsze podczas kryzysów finansowych, panik giełdowych lub wojen, które w rzeczywistości były inspirowane przez wielkie banki dążące do jak największych zysków.

Inne książki z cyklu[edytuj]

Z serii Wojna o pieniądz wyszły już 4 tomy z czego na polski przetłumaczono do tej pory pierwsze 2:

  • Wojna o pieniądz: Prawdziwe źródła kryzysów finansowych (货币战争:阴谋天下, 2007) – w Polsce w 2010, oryginalny podtytuł: Świat spisków
  • Wojna o pieniądz 2: Świat władzy pieniądza (货币战争2: 金权天下, 2009) – w Polsce w 2011
  • Wojna o pieniądz 3 (货币战争3: 金融高边疆, 2011), oryginalny podtytuł: Finanse na krawędzi
  • Wojna o pieniądz 4 (货币战争4: 战国时代, 2012), oryginalny podtytuł: Epoka walczących królestw