Wojna o pieniądz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojna o pieniądz
货币战争
Huòbì zhànzhēng
Autor

Song Hongbing

Tematyka

ekonomia, finanse, bankowość

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Chiny

Język

chiński

Pierwsze wydanie polskie
Wydawca

Wydawnictwo Wektory

Przekład

Tytus Sierakowski (części I i II), Izabela Błasiak-Kozak (część IV)

Wojna o pieniądz – wspólny tytuł serii książek napisanych przez chińskiego ekonomistę Song Hongbinga.

Autor przedstawia w nich historię powstania obecnego systemu finansowego. Opisuje kolejne etapy wchodzenia w życie nowych pojęć z dziedziny finansów, jak dług publiczny, czy emisja pieniądza jako zaciągnięcie długu w banku centralnym pod zastaw wpływów z przyszłych podatków. Przedstawia w popularny sposób mechanizm operacji fiskalnych, skutkujących drenażem majątku od średnio zamożnego społeczeństwa poprzez manipulację stopami procentowymi kredytów oraz inflację.

Książka opisuje, jaki wpływ na kondycję ekonomiczną społeczeństw poszczególnych krajów miały wielkie korporacje bankowe, poczynając od banków rodziny Rothschildów z czasów wojen napoleońskich i bitwy pod Waterloo do współczesnych wojen i kryzysów finansowych. Według autora banki międzynarodowe uzyskiwały największe zyski przy jednoczesnym zubożaniu lub ruinie społeczeństw całych krajów. Dziać się to miało zawsze podczas kryzysów finansowych, panik giełdowych lub wojen, które w rzeczywistości były inspirowane przez wielkie banki dążące do jak największych zysków.

Książki te oskarżane są o promowanie antysemickich teorii spiskowych, według których żydowski spisek jest odpowiedzialny m.in. za bitwę pod Waterloo, dojście do władzy Adolfa Hitlera czy zamach na J.F. Kennedy’ego[1][2].

Książki tego cyklu[edytuj | edytuj kod]

Wyszło pięć tomów i wszystkie zostały przetłumaczone na język polski:

  • Wojna o pieniądz: Prawdziwe źródła kryzysów finansowych (货币战争:阴谋天下, 2007) – w Polsce w 2010 (ISBN 978-83-60562-45-1)
  • Wojna o pieniądz 2: Świat władzy pieniądza (货币战争2: 金权天下, 2009) – w Polsce w 2011 (ISBN 978-83-60562-52-9)
  • Wojna o pieniądz 3 (货币战争3: 金融高边疆, 2011), oryginalny podtytuł: Granice walutowe 2012) – w Polsce 2016, pod tytułem Wojna o pieniądz 3: Epoka walczących królestw (ISBN 978-83-60562-95-6)
  • Wojna o pieniądz 4: (货币战争4: 战国时代 2013) - w Polsce 2018 pod tytułem Wojna o Pieniądz 4. Cisza przed burzą (ISBN 978-83-65842-09-1)
  • Wojna o pieniądz 5: ,

Przypisy[edytuj | edytuj kod]