Wojny Colowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wojny colowe (ang. Cola Wars) – seria reklam porównawczych między The Coca-Cola Company i PepsiCo.

W 1975 Pepsi przeprowadzało testy smakowe w centrach handlowych. Do dwóch identycznych kubków nalewano Pepsi i Coca-Colę. Badania pokazały, że większość ludzi wybiera Pepsi. Do reklamowania swoich produktów obie firmy zatrudniały głównie gwiazdy popu i rocka. Pepsi reklamowali m.in. KISS, Tina Turner, Britney Spears, David Bowie, Rod Stewart, Michael Jackson, Madonna, oraz Ray Charles, a Coca-Colę Whitney Houston, Paula Abdul, Weird Al Yankovic, George Michael, Max Headroom oraz Elton John.

Obie firmy tworzyły programy lojalnościowe. W jednej z reklam Pepsi oferowało koszulkę za 75 punktów, skórzaną kurtkę za 1450 punktów i odrzutowiec pionowego startu AV-8 Harrier II za 7 mln punktów. Punkty można było dokupić w cenie 1 punkt = 10 centów. W 1999 John Leonard z Seattle (Washington) pozwał do sądu PepsiCo, ponieważ jego prośba o wydanie samolotu za czek o wartości 700 000 USD na zakup 7 mln punktów została oddalona. Sąd odrzucił wniosek Leonarda argumentując m.in., że reklama nie stanowiła oferty oraz żadna racjonalnie myśląca osoba nie powinna uwierzyć, że dostanie samolot warty 23 mln USD za 700 000 USD.

Druga wojna colowa[edytuj | edytuj kod]

W latach 1990 w Wielkiej Brytanii na rynku pojawiły się nowe marki Virgin Cola i Classic Cola. Przez kilka lat stanowiły silną konkurencję dla Coca-Coli i Pepsi, jednak dziś ich udział w rynku bardzo zmalał.

W 1997 Pepsi podpisało wielomilionowy kontrakt ze Spice Girls. Wystąpiły w trzech reklamach, nagrały specjalnie dwa single, ich wizerunki były na opakowaniach oraz wystąpiły w Stambule na dwóch koncertach organizowanych przez Pepsi.

Czasy współczesne[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku Coca-Cola sprzedała 1,6 miliarda skrzynek zwykłej Coca-Coli i 927 milionów skrzynek Coca-Coli Light. Pepsi osiągnęło wynik 892 miliona skrzynek[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]