Wojny domowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
East is East
Gatunek dramat, komedia
Data premiery 1999
Kraj produkcji  Wielka Brytania
 Indie
Język angielski, urdu
Czas trwania 96 min
Reżyseria Damien O'Donnell
Scenariusz Ayub Khan-Din
Główne role Om Puri
Linda Bassett
Jordan Routledge
Jimi Mistry
Muzyka Deborah Mollison
Dystrybucja Channel 4 Films (UK)
Miramax (US)
Nagrody
15 nagród, 7 nominacji [1]

East is Eastbrytyjski komediodramat z 1999 roku. Reżyserem był Irlandczyk Damien O'Donnell. Film nakręcony na podstawie sztuki Ayub Khan-Dina o tym samym tytule. Główną rolę gra nominowany za swoją kreację do nagrody BAFTA, Om Puri. Film odznaczony wieloma nagrodami.

Tytuł filmu nawiązuje do słów z wiersza Ballada o Wschodzie i Zachodzie Rudyarda Kiplinga: Oh, East is East, and West is West, and never the twain shall meet... („Wschód to Wschód, Zachód to Zachód i nigdy się ze sobą nie spotkają”).

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historię muzułmanina z Pakistanu, który ożeniony z Angielką, po 25 latach pobytu w Wielkiej Brytanii napotyka opór swoich dzieci przy przyjęcie jego religii i tradycji jako własnej. Akcja filmu rozgrywa się w Salford w 1971 roku, w czasie wojny Pakistanu z Indiami.

Georg Khan (Om Puri), muzułmanin rodem z Pakistanu od 25 lat próbuje odnaleźć się na emigracji w Anglii. Ożenił się z Angielką, prowadzi mały sklepik i twardą ręką wychowuje swoich sześciu synów i córkę. Kiedy najstarszy z nich Nazir osiąga wiek odpowiedni do małżeństwa, aranżuje mu ślub z dziewczyną muzułmańską, której chłopak nigdy w życiu nie widział. Syn w ostatniej chwili przeciwstawia się ojcu, uciekając ze ślubu. Ojciec, sądząc, że został zhańbiony w oczach innych muzułmanów, uznaje syna za martwego. Nawet zdjęcie chłopaka znika ze ściany. Ta sytuacja nie uczy go, że nadeszły czasy w nowym kraju, aby zacząć liczyć się z uczuciami i pragnieniami swoich synów. Despotycznie narzuca im tradycyjne wartości bojąc się, że w Anglii stracą swoją muzułmańską tożsamość: przestaną być Pakistanczykami, a Anglicy i tak nigdy nie uznają ich za Brytyjczyków. Z uporem aranżuje małżeństwo kolejnych dwóch synów Tariqa (Jimi Mistry) i Abdula.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. East Is East - Awards - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2017-11-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]