Wojownicze Żółwie Ninja (serial animowany 1987)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojownicze Żółwie Ninja
Teenage Mutant Ninja Turtles
ilustracja
Gatunek

serial animowany

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Twórcy

Fred Wolf

Główne role

Cam Clarke (Leonardo/Rocksteady)
Barry Gordon (Donatello/Bebop)
Rob Paulsen (Raphael)
Townsend Coleman (Michelangelo)
James Avery (Shredder/Oroku Saki)
Pat Fraley (Krang/Casey Jones)
Renae Jacobs (April O'Neil)
Peter Renaday (Splinter)

Liczba odcinków

193

Liczba serii

10

Produkcja
Produkcja

Murakami-Wolf-Swenson Film Productions Inc.

Muzyka

Chuck Lorre, Dennis C. Brown

Czas trwania odcinka

ok. 26 min

Pierwsza emisja
Data premiery

10 grudnia 1987

Lata emisji

1987-1996

Wojownicze Żółwie Ninja (ang. Teenage Mutant Ninja Turtles, 1987-1996) – amerykański serial animowany, wyprodukowany przez wytwórnię Murakami-Wolf-Swenson Film Productions Inc. Jego premiera nastąpiła 10 grudnia 1987 roku. Serial był bazowany na oryginalnym komiksie Teenage Mutant Ninja Turtles napisanym przez Kevina Eastmana i Petera Lairda. Zniknął jednak mroczny klimat komiksu, prawdopodobnie dlatego, że serial był adresowany głównie do młodszej części widowni.

Cała seria została podzielona na 10 sezonów. Łącznie wyprodukowano 193 odcinki. Seria ciągnęła się przez niemal 10 lat i jest jedną z niewielu, która osiągnęła ten rekord. To właśnie dzięki temu serialowi Żółwie Ninja stały się sławne na całym świecie. Telewizja Polska nadawała go z lektorem, którym był Marek Gajewski.

Na podstawie serialu powstał także komiks, który był wydawany również w polskiej wersji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Seria z lat 80. i 90. różni się bardzo od komiksowego oryginału. W tej wersji Splinter był dawniej człowiekiem, znanym jako Hamato Yoshi. Został on wypędzony z japońskiego klanu Stopy (ang. Foot Clan), gdy padł ofiarą spisku podstępnego Oroku Saki, który zadbał o to, że Yoshi nie pokłoni się przed mistrzem, przybijając jego kimono nożem do podłogi. Gdy Yoshi znalazł nóż, został oskarżony o próbę zabicia mistrza. Uciekł do USA, gdzie żył samotnie w kanałach. Do czasu jednak, bowiem któregoś dnia chłopiec niosący szklany słój z czterema małymi żółwiami potknął się, słój spadł do kanału i rozbił się w pobliżu Yoshiego. W tym czasie, klan Stopa stał się niemalże organizacją przestępczą.

Gdy któregoś dnia Yoshi wrócił z eksploracji kanałów, znalazł żółwiki w lśniącej substancji. Był to potężny mutagen, który, każdego kto go dotknął, przemieniał w zezwierzęconą ludzką postać. Rodzaj mutacji zależał od zwierzęcia, z którym osobnik spędzał najwięcej czasu. Żółwie zaczęły przybierać ludzką formę, bo spędzały dużo czasu z Yoshim. Ale Yoshi, przed znalezieniem żółwi, znajdował się w pobliżu szczurów.

Cztery żółwie nadały Yoshiemu przezwisko Splinter. Ponieważ Yoshi bardzo lubił sztukę, każdemu z żółwi nadał imiona po swoich czterech ulubionych artystach renesansu: Donatello, Raphael, Leonardo i Michelangelo. Tak stali się Wojowniczymi Żółwiami Ninja (Teenage Mutant Ninja Turtles).

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Te postacie pojawiają się praktycznie w każdym odcinku.

 • Wojownicze Żółwie Ninja:
  • Leonardo – żółw z niebieską maską. Jako broń dzierży dwie katany. Jest liderem żółwi i najpoważniej z nich podchodzi do nauk Splintera. Nie ma sobie równych w walce na miecze. W odcinku „To możliwe, mój drogi żółwiu” on i jego „bracia” cofają się w czasie i spotykają Sherlocka Holmesa a Leonardo parodiuje jego słowa.
  • Donatello – żółw z fioletową maską. Walczy przy użyciu drewnianego kija (bo), które może rozbroić każdy mechanizm. Jest najbardziej inteligentny z Żółwi i stara się unikać walki. Czyni go to najmniej agresywnym członkiem grupy. W odcinku „Żółwie prosto z drzewa” rośnie do gigantycznych rozmiarów. Ma specyficzne relacje z ludźmi.
  • Raphael – żółw z czerwoną maską. Żaden miecz na Ziemi nie pokona jego sztyletów sai. Jest antybohaterem drużyny. Może być na przemian sarkastyczny, agresywny lub pełen zawiści.
  • Michelangelo – żółw z pomarańczową maską. Jest mistrzem szybkiej walki nunchaku („I mistrzem szybkiego serwowania pizzy!”). Spośród grupy jest najbardziej zrelaksowany, często posługuje się slangiem i słowami hiszpańskimi (amigos, compadres). Jego ulubionym zwrotem jest „Cowabunga!”. W odcinku „Żółwie prosto z drzewa” parodiuje Tarzana.
 • Splinter – dawniej był znany jako Hamato Yoshi. Pochodzi z Japonii, był jednym z członków klanu Stopy. Nauczył żółwi walk ninjitsu. Pełni też rolę ojca.
 • April O'Neil – piękna rudowłosa dziewczyna, reporterka kanału 6, która odkrywa kryjówkę żółwi w kanałach. Pomaga im poznawać świat ludzi. W odcinku „Zaginiona królowa Atlantydy” zostaje „opętana” przez ducha królowej Atlantydy, która jest zaskakująco podobna do niej.
 • Shredder a.k.a. Oroku Saki – główny wróg żółwi i Splintera. Nosi ubranie pokryte ostrzami oraz ciemną pelerynę i hełm z metalową maską, której nigdy nie zdejmuje (z wyjątkiem serialu Wojownicze żółwie ninja z 2012 roku). Mimo że Shredder aż pali się do walki z żółwiami, musi (często wbrew swojej woli) wypełniać rozkazy Kranga. Jego hobby to kolekcjonowanie rzadkich i cennych wyrobów z porcelany. Ma matkę która jeszcze żyje. W odcinku „Rozterki Shreddera” zachowuje się jak Mikey, aż do momentu jak ktoś powie jego „imię”, a w odcinku „Shredderville” jest burmistrzem miasta (w tym odcinku żółwie śnią o równoległym wszechświecie gdzie oni nie istnieją). Jest Azjatą, to dzięki niemu żółwie są tymi, kim są, więc chciał ich przyłączyć do swojej armii. W odcinku „Krangestein żyje”, Shredder traci pamięć, miejscami pomaga innym, nie wiedząc kim jest.
 • Krang – okrutny wódz pochodzący z Wymiaru X, świata niekończącej się wojny. Wygląda jak wielki mózg. Jest głównym operatorem wielkiej bazy – Technodromu. Od odcinka 5., korzysta z wielkiego, humanoidalnego robota.
 • Bebop i Rocksteady – dwaj nierozgarnięci pomocnicy Shreddera. Dawniej byli członkami nowojorskiego gangu, ale zostali zmutowani przez Shreddera. Bebop jest dziką świnią, a Rocksteady – nosorożcem. Nie odznaczają się inteligencją. W odcinku „April przybywa do Danii” dowiadujemy się, że Bebop nienawidzi sera.
 • Żołnierze klanu Stopy – mechaniczni wojownicy Shreddera, podstawa jego armii.
 • Kamienni wojownicy – członkowie armii Kranga, pochodzą z Wymiaru X. Ich dowódcą jest generał Traag.

Inne postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Casey Jones – uliczny awanturnik, jawna parodia Punishera. Stara się oczyścić miasto z przestępców. Do walki używa wszelkiego rodzaju kijów (bejsbolowe, do golfa).
 • Irma Langinstein – przyjaciółka April i Żółwi Ninja. Pojawia się od drugiego sezonu. Nosi okulary. W odcinku „Zakochane Żółwie”, dostaje od żółwi psa, ale nie ma potwierdzenia kto jej go przysłał.
 • Dr Baxter Stockman – naukowiec, który wynalazł Gryzonity. Chciał z ich pomocą pozbyć się szczurów z miast. Shredder zmusił go do pracy dla niego. Po swej porażce, Baxter został przemieniony w zmutowaną muchę.
 • Król Szczurów (ang. The Rat King) – szef podziemnego gangu, operującego w Nowym Jorku.
 • Usagi Yojimbo – królik-samuraj, pochodzi z 16-wiecznej Japonii okresu Edo, gdzie dominującym gatunkiem są zwierzęta.
 • Chlast (ang. Slash) – zły zmutowany żółw, który należał do Bebopa. Pochodzi z Wymiaru X. Jest jeszcze głupszy niż Bebop i Rocksteady razem wzięci. Później wrócił, z większą inteligencją.
 • Lotus Blossom – kobieta-wojownik; została wynajęta przez Kranga, by zniszczyć żółwie. Darzyła Leonarda szacunkiem.
 • Zack – piąty „żółw”, fan żółwi ninja, ma starszego brata, który mu dokucza i mu nie wierzy, dostał od żółwi komunikator za męstwo.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Nieoficjalny polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA (1987)
001 Opowieść o Żółwiach Turtle Tracks
002 Spotkanie ze Shredderem Enter the Shredder
003 Szczurza sprawa A Thing About Rats
004 Nastolatki z wymiaru X Hot Rodding Teenagers from Dimension X
005 Shredder i Splinter Shredder and Splintered
SERIA DRUGA (1988)
006 Powrót Shreddera Return of the Shredder
007 Kurczące się Żółwie The Incredible Shrinking Turtles
008 Żółwiożerna roślina It Came From Beneath the Sewers
009 Nikczemne maszyny The Mean Machines
010 Diabelskie oko Curse of the Evil Eye
011 Sprawa zabójczych pizz The Case of Killer Pizzas
012 Wejście muchy Enter: The Fly
013 Inwazja Żabich Punków Invasion of the Punk Frogs
014 Koniec Splintera Splinter No More
015 Cudowny Nowy Jork New York's Shinest
016 Nastolatki z Wymiaru X Teenagers from Dimension X
017 Kobieta Kot The Catwoman from Channel 6
018 Powrót Technodromu Return of the Technodrome
SERIA TRZECIA (1989)
019 Pod powierzchnią ziemi Beneath These Streets
020 Żółwie na procesie Turtles on Trial
021 Atak olbrzymiej Irmy Attack of the 50 Foot Irma
022 Maltański chomik The Maltese Hamster
023 Powietrzne Żółwie Sky Turtles
024 Nieoczekiwana zamiana The Old Switcheroo
025 Przygoda Burne'a Burne's Blues
026 Piąty żółw The Fifth Turtle
027 Król Szczurów Enter the Rat King
028 Żółwie we wnętrzu ziemi Turtles at the Earth's Core
029 Przygoda April April's Fool
030 Atak Big MACCa Attack of Big MACC
031 Miecz Ninja Znikąd The Ninja Sword of Nowhere
032 20,000 przecieków pod miastem 20,000 Leaks Under the City
033 Niełatwo być szefem Take Me To Your Leader
034 Czterej żółwioterowie Four Musketurtles
035 Żółwie, wszędzie żółwie Turtles, Turtles Everywhere
036 Rozterki Shreddera Cowabunga Shredhead
037 Inwazja porywaczy żółwi Invasion of the Turtle Snatchers
038 Niezwykła kamera Camera Bugged
039 Zakochane Żółwie Green with Jelaousy
040 Powrót muchy Return of the Fly
041 Casey Jones – wyjęty spod prawa Casey Jones – Outlaw Hero
042 Mutagen Mutagen Monster
043 Biznesmeni z Wymiaru X Corporate Raiders from Dimension X
044 Pizza od Shreddera Pizza By the Shred
045 Super Rocksteady i Bebop Wspaniały Super Bebop and Mighty Rocksteady
046 Waleczna Lotus Beware the Lotus
047 Wybuch wspomnień Blast from the Past
048 Skórzyłeb: Terror z bagien Leatherhead: Terror of the Swamp
049 Urodziny Michelangela Michelangelo's Birthday
050 Usagi Yojimbo Usagi Yojimbo
051 Sprawa gorącego kimona Case of the Hot Kimono
052 Usagi wraca do domu Usagi Come Home
053 Blaszak The Making of Metalhead
054 Skórzyłeb i Król Szczurów Leatherhead Meets Rat King
055 Terminator The Turtle Terminator
056 Wielki Boldini The Great Boldini
057 Zaginiona Mapa The Missing Map
058 Wszyscy członkowie gangu obecni The Gang's All Here
059 Grybyx The Grybyx
060 Mr. Ogg wychodzi na miasto Mr. Ogg Goes to Town
061 Shredderville Shredderville
062 Żegnaj, mucho Bye Bye Fly
063 Wielkie oszustwo The Big Rip-Off
064 Wielkie włamanie The Big Break-In
065 Ostatnia bitwa The Big Blow Out
SERIA CZWARTA (1990)
066 Plan kosmiczny numer 6 Plan 6 From Outer Space
067 Żółwie prosto z drzewa Turtles of the Jungle
068 Micheangelo się zabawia Micheangelo Toys Around
069 Marmurowi żołnierze Peking Turtle
070 Mama Shreddera Shredder's Mom
071 Żółwie i dziecko Four Turtles and a Baby
072 Żółwie z wosku Turtlemaniac
073 Rondo w Nowym Jorku Rondo in New York
074 Planeta żółwi Planet of the Turtles
075 Niebezpieczne dźwięki Name That Toon
076 Maestro, zamieszanie proszę Meneace, Maestro Please
077 Superbohater na jeden dzień Super Hero for a Day
078 Powrót do dzieciństwa Back to the Egg
079 Powrót Bakstera Sztokmena Son of Return of the Fly II
080 Raphael załatwia na cacy Raphael Knocks 'Em Dead
081 Bebop i Rocksteady podbijają Wszechświat Bebop and Rocksteady Conquer the Universe
082 Raphael spotyka swoją połówkę Raphael Meets his Match
083 Chlast - Zły Żółw z Wymiaru X Slash-The Evil Turtle from Dimension X
084 Leonardo pociesza się Leonardo Lightens Up
085 Pół-szczury z kanału 6 Were-Rats from Channel 6
086 Kolekcjoner miniatur Funny, They Shrunk Michelangelo
087 Atak z kosmosu The Big Zipp Attack
088 Donatello tworzy czas Donatello Makes Time
089 Kwiat Lotosu Farewell, Lotus Blossom
090 Buntownik bez płetwy Rebel Without a Fin
091 Przygody Nosorożco-mena The Adventures of Rhino-Man
092 Michelangelo spotyka Bugmana Michelangelo Meets Bugman
093 Biedny, mały, bogaty żółw Poor Little Rich Turtle
094 W czym jest dobry Michelangelo? What's Michelangelo Good For?
095 Opowieść o Wymiarze X The Dimension X Story
096 Doktorat Donatella Donatello's Degree
097 Wielki skok na spinki! The Big Cufflink Caper!
098 Leonardo kontra Tempesta Leonardo vs. Tempestra
099 Zniknięcie mistrza Splintera Splinter Vanishes
100 Dziwna przygoda Raphaela Raphael Drives 'Em Wild
101 Poza Mgławicą Donatella Beyond the Donatello Nebula
102 Inwazja gigantycznych owadów Big Bug Blunder
103 Bunt Foot Ninja The Foot Soldiers Are Revolting
104 Niezidentifikowany Latający Leonardo Unidentified Flying Leonardo
105 Żółwie i zając Turtles And The Hare
106 Wehiłuł czasu, odcinek ostatni Once Upon A Time A Machine
SERIA PIĄTA (1991)
107 Mój zły brat My Brother, the Bad Guy
108 Michaelangelo spotyka wielką jaszczurkę Michaelangelo Meets Mondo Gecko
109 Wejście Mutagen Mana Enter Mutagen Man
110 Zła pora na Donatella Donatello's Bad Time
111 Bugman raz jeszcze Michaelangelo Meets Bugman Again
112 Muckman bałagani Muckman Messes Up
113 Napoleon Bonafrog: Kolos z bagien Napoleon Bonafrog: Colossus of the Swamps
114 Raphael kontra wulkan Raphael vs. The Volcano
115 Władca much Landlord of the Flies
116 Duplikat Donatella Donatello's Duplicate
117 Lodowa bestia The Ice Creature Cometh
118 Leonardo się odcina Leonardo Cuts Loose
119 Pirackie radio Pirate Radio
120 Raphael: Żółw o tysiącu twarzach Raphael: Turtle of a Thousand Faces
121 Leonardo, renesansowy żółw Leonardo, Renaissance Turtle
122 Zach i kosmiczni najeźdźcy Zach and the Alien Invaders
123 Powitajcie Polarisoidy Welcome Back, Polarisoids
124 Micheangelo, uświęcony żółw Michaelangelo, the Sacred Turtle
125 Planeta żółwiosoidów Planet of the Turtleloids
126
SERIA SZÓSTA (1992)
127 Rock na okrągło Rock Around the Block
128 Krangestein żyje Krangenstein Lives
129 Super Irma Super Irma
130 Przygody żółwio-niańki Adventures in Turtle-Sitting
131 Miecz Yurikawy The Sword of Yurikawa
132 Powrót żółwioida Return of the Turtleoid
133 Zemsta Shreki Shreeka's Revenge
134 Zbyt gorący towar Too Hot to Handle
135 Koszmar w domu Nightmare in the Lair
136 Kanałowe widmo Phantom of the Sewers
137 Donatella rozwala Chlasta Donatello Trashes Slash
138 Zaginiony Leonardo Leonardo is Missing
139 Węże żyją! Snakes Alive!
140 Polly chce pizzę Polly Wanna Pizza
141 Pan Miły Facet Mr. Nice Guy
142 Sleuth na wolności Sleuth on the Loose
WAKACJE W EUROPIE (1993)
(odcinki 143-155 mają miejsce pomiędzy odcinkami 66 i 67)
143 Wieża mocy Tower of Power
144 Rdza nigdy nie śpi Rust Never Sleeps
145 Niewdzięczna robota A Real Snow Job
146 Wenecja na pół gwizdka Venice on the Half-Shell
147 Nieznający sztuki Artless
148 Pierścień ognia Ring of Fire
149 Irlandzki rytm The Irish Jig Is Up
150 Nowy miecz Shreddera Shredder's New Sword
151 Zaginona królowa Atlantydy The Lost Queen of Atlantis
152 Żółwie i Orient Express Turtles on the Orient Express
153 April przybywa do Danii April Gets in Dutch
154 Północne światło Northern Lights Out
155 To możliwe, mój drogi żółwiu Elementary, My Dear Turtle
SERIA SIÓDMA (1993)
(akcja kolejnych odcinków następuje po odcinku 142)
156 Noc mrocznego żółwia Night of the Dark Turtle
157 Gwiezdne dziecko The Starchild
158 Legenda Kojiego The Legend of Koji
159 Więźniowie z Wymiaru X Convicts from Dimension X
160 Biały pas, czarne serce White Belt, Black Heart
161 Noc łobuzów Night of the Rogues
162 Atak Neutrinos Attack of the Neutrinos
163 Ucieczka z planety Żółwiosoidów Escape from the Planet of the Turtleloids
164 Zemsta muchy Revenge of the Fly
165 Atlantyda budzi się Atlantis Awakes
166 Dirk Okrutnik: Łowca mutantów Dirk Savage: Mutant Hunter
167 Inwazja Krangezoidów Invasion of the Krangezoids
168 Pole walki Combat Land
169 Shredder triumfuje Shredder Triumphant!
SERIA ÓSMA (1994)
170 Brać Shreddera! Get Shredder!
171 Gniew Króla Szczurów! Wrath of the Rat King!
172 Stan szoku! State of Shock!
173 Płacz R.U.I.N.Y. Cry H.A.V.O.C.!!
174 R.U.I.N.A. na ulicach! H.A.V.O.C. in the Streets!
175 Wejście Krakusa! Enter: Krakus!
176 Cyber-żółwie! Cyber-Turtles!
177 Żółwio Trek! Turtle Trek!
SERIA DZIEWIĄTA (1995)
178 Nieznany ninja The Unknown Ninja
179 Dregg na ziemi Dregg of the Earth
180 Gniew Meduzy The Wrath of Medusa
181 Nowa mutacja The New Mutation
182 Starcie The Showdown
183 W mgnieniu oka Split-Second
184 Carter wymuszacz Carter, the Enforcer
185 Misja zagłady Doomquest
SERIA DZIESIĄTA (1996)
186 Powrót Dregga Return of Dregg
187 Początek końca The Beginning of the End
188 W trójcy siła The Power of Three
189 Żółw na czasie A Turtle in Time
190 Żółwie do potęgi drugiej Turtles to the Second Power
191 Mobster z Wymiaru X Mobster from Dimension X
192 Dzień, w którym zniknęła Ziemia The Day the Earth Disappeared
193 Dziel i rządź Divide and Conquer


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]