Wojsławice (powiat zduńskowolski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojsławice
Pałac w Wojsławicach
Pałac w Wojsławicach
Państwo  Polska
Województwo łódzkie
Powiat zduńskowolski
Gmina Zduńska Wola
Liczba ludności 610
Strefa numeracyjna (+48) 43
Kod pocztowy 98-220
Tablice rejestracyjne EZD
SIMC 0722058
Położenie na mapie gminy wiejskiej Zduńska Wola
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Zduńska Wola
Wojsławice
Wojsławice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wojsławice
Wojsławice
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Wojsławice
Wojsławice
Położenie na mapie powiatu zduńskowolskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu zduńskowolskiego
Wojsławice
Wojsławice
Ziemia51°39′20″N 18°55′31″E/51,655556 18,925278

Wojsławicewieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Zduńska Wola, położona w odległości ok. 5 km na północ od Zduńskiej Woli.

Do 1953 roku istniała gmina Wojsławice. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś została wspomniana w dokumentach już w 1311 r. przy okazji nadania jej Wacławowi Liszowicowi. Uprzednio stanowiła własność monarszą. W 2 poł. XV w. część wsi weszła w skład wielowioskowego klucza Wężyków herbu Abdank z Woli Wężykowej, a w XVI w. znowu odnotowana została jako własność królewska. Ostatecznie jednak w XVI w. cała miejscowość wróciła do Wężyków, których tutaj zaczęto nazywać Wojsławskimi. Od XIII w. do ok. 1830 r. prowadziła przez Wojsławice droga łącząca w najkrótszej linii Sieradz z Szadkiem.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Na południowym skraju wsi znajduje się rozległy podworski park, a w nim wiele cennych drzew i krzewów. Poza parkiem leży staw z wyspą, na której znajdują się ruiny renesansowej budowli obronno-mieszkalnej z XVI w. (murowanego dworu – zameczku), wzniesionej zapewne przez Wężyków Wojsławskich herbu Abdank, a użytkowane przez okres niemal dwustuletni. Obok stawu znajduje się neoklasycystyczny dwór z 1 poł. XIX w., a 100 m dalej eklektyczny pałac Siemiątkowskich z około 1900 r., ostatnich dziedziców majątku. Pałac wojsławski, dość tradycyjny w formie i przyjętych rozwiązaniach jak na czasy, w których powstał, zalicza się do grupy udanych przedsięwzięć inwestycyjnych. W dwudziestoleciu międzywojennym w miejscu, gdzie dziś jest internat ZSR, znajdował się kort tenisowy. Dawne budynki dworskie zajmuje od 1945 r. Zespół Szkół Rolniczych. W obiekcie można skorzystać z noclegu.

Według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa[1] na listę zabytków wpisany jest obiekt:

  • dwór, 1780, 1 poł. XIX w., nr rej.: 868 z 28.12.1967

Muzeum Regionalne[edytuj | edytuj kod]

Piwnice pałacu przeznaczono dla utworzonego w 1976 r., staraniem nauczycielki Bożeny Antoszczyk, Szkolnego Muzeum Regionalnego (początkowo Izby Pamięci). Eksponowane są tu zbiory etnograficzne, obrazujące życie i pracę ludzką na dawnej wsi sieradzkiej. Odtworzony jest stary warsztat szewski, stelmarski, tkacki i kuźnia. Przez wieś przebiega wytyczony szlak pieszy "Uroczysk i rezerwatów".

Wywodzący się z Wojsławic[edytuj | edytuj kod]

  • ks. prof. Władysław Bomba CM (ur. 5 lutego 1938) – duszpasterz wśród Polonii w Brazylii w latach 1963-1965, doktor teologii (studia w Rzymie 1965-1969), wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy w latach 1982-1988.[2]

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

W pobliskim lesie, przy torach kolejowych linii Śląsk-porty, znajduje się rezerwat przyrody Wojsławice (przystanek PKS Szadkowice na trasie Szadek-Zduńska Wola).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ruszkowski A., "Sieradz i okolice", Sieradz 2000.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NID: Rejestr zabytków nieruchomych, województwo łódzkie. [dostęp 19 września 2008].
  2. Stowarzyszenie SIEMACHA, www.siemacha.org.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).