Wojskowa stacja radiowa Pierre-Sur-Haute

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stacja Pierre-sur-Haute.

Wojskowa stacja radiowa Pierre-Sur-Haute (fr. Station hertzienne de Pierre-sur-Haute) – francuska instalacja wojskowa przeznaczona do przekazywania komunikacji radiowej. Zlokalizowana jest na terenie gmin Sauvain oraz Job, w regionie Owernia-Rodan-Alpy (do 2015 roku przez jej teren przebiegała granica między regionami Rodan-Alpy i Owernia). Znajduje się tam również cywilny przekaźnik radiowy należący do TDF[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1913 roku w miejscu obecnej stacji radiowej zbudowano telegraf optyczny. Był to wówczas mały kamienny budynek z semaforem na szczycie[1].

W 1961, w czasie zimnej wojny NATO zwróciło się do Francuskich Sił Zbrojnych o zbudowanie jednej z sieci 82 stacji przekaźnikowych w Europie, należących do systemu ACE High. W ramach tego systemu instalacja, nosząca oznaczenie FLYZ, była ogniwem łączącym stację Lachenz (FNIZ) na południu i Mont-Août (FADZ) na północy[2].

Przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Stacja Pierre-sur-Haute znajduje się pod kontrolą Francuskich Sił Powietrznych i podlega administracyjnie bazie lotniczej Lyon–Mont Verdun, oddalonej o około 80 km. Jest jedną z czterech stacji radiowych na osi północ-południe Francji. Stacja jest używana przede wszystkim do przekazywania komunikacji dotyczącej dowodzenia jednostkami operacyjnymi. W razie decyzji o użyciu broni jądrowej rozkaz mógłby zostać przekazany przez tę instalację[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Paul-Émile Liogier (reporter): La base militaire de Chalmazel (fr.). Télé Loire 7. [dostęp 5 kwietnia 2013].
  2. Troposcatter Communication Networks. 30 czerwca 2012. [dostęp 5 kwietnia 2013]. oraz Das ACE High System (niem.). 17 lutego 2013. [dostęp 5 kwietnia 2013].