Wola (województwo śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi w woj. śląskim, pow. pszczyńskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Wola
Wola
Wola
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat pszczyński
Gmina Miedźna
Liczba ludności (29.10.2015) 7815
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 43-225
Tablice rejestracyjne SPS
SIMC 0217120
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Wola
Wola
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wola
Wola
50°01′00,1200″N 19°07′59,8800″E/50,016700 19,133300

Wolawieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, w gminie Miedźna, podzielona na 3 jednostki pomocnicze: sołectwo Wola, sołectwo Wola I i sołectwo Wola II.

Wola zajmuje 16,23 km² powierzchni. Jest jedną z najludniejszych wsi w Polsce. Trzy sołectwa liczą 7815 mieszkańców (według stanu na 29 października 2015 r.).

Położenie[edytuj]

Wola leży w Kotlinie Oświęcimskiej, w dolinie Wisły. Wschodnią granicę Woli wytycza rzeka Wisła. Od średniowiecza rozgranicza w tym miejscu Śląsk z ziemią krakowską. Za rzeką znajduje się miejscowość Harmęże, nieco dalej w kierunku północno-wschodnim, niespełna 5 km w linii prostej, rozciąga się Brzezinka. To w niej w okresie okupacji niemieckiej istniała część obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Północnym sąsiadem, za rzeczką Korzyniec, jest wioska Jedlina, należąca obecnie do gminy Bojszowy. Od zachodu, za kompleksem lasów wolskich, rozciąga się wieś Międzyrzecze, należąca do tej samej gminy, co wcześniej wymieniona Jedlina. Południowym sąsiadem Woli jest nieduża wioska Gilowice.

Historia[edytuj]

W dokumencie sprzedaży dóbr pszczyńskich wystawionym przez Kazimierza II cieszyńskiego w języku czeskim we Frysztacie w dniu 21 lutego 1517 roku wieś została wymieniona jako Wole[1].

Przed I wojną światową miejscowość leżała na granicy państwowej niemiecko-austriackiej, a do dziś stoją jeszcze słupy graniczne.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.

Oświata[edytuj]

W Woli znajdują się trzy przedszkola, dwie szkoły podstawowe, dwa gimnazja, technikum oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w skład którego wchodzi: technikum, zasadnicza szkoła zawodowa oraz liceum i szkoła policealna dla dorosłych. Znajduje się tu także Zespół "Kubusiowe Maluchy" w skład, którego wchodzi klub dziecięcy oraz żłobek.

Religia[edytuj]

We wsi znajdują się dwie parafie rzymskokatolickie: św. Urbana - sołectwo Wola i sołectwo Wola I - pw. NMP Piekarskiej. W Woli istnieje też Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy wraz z Salą Królestwa[2].

Gospodarka[edytuj]

Największym ośrodkiem przemysłowym na terenie Woli była Kopalnia Węgla Kamiennego Czeczott, od 1 lipca 2000 roku w związku z restrukturyzacją został przyłączona do Kopalni Węgla Piast i funkcjonuje jako Ruch II. Kopalnia nie wydobywa już węgla, jest w stanie likwidacji organizacyjnej i technicznej. Na terenach przykopalnianych od 2010 roku powstał pomysł wybudowania elektrowni węglowej[3], miała ona zostać ukończona do roku 2015[4], jednak koncern RWE SA zrezygnował z jej budowy. Ostatecznie Kompania Węglowa postanowiła wybudować elektrownię węglową "Czeczott", wraz z wyłonionym przez KW partnerem, który sfinansuje jej budowę. Projektem budowy elektrowni były zainteresowane 3 azjatyckie firmy: japońska, koreańska i chińska. Wybór partnera opóźnił się po ogłoszeniu rezygnacji ze stanowiska prezesa Kompani Węglowej[5], lecz jak zapowiedział wicepremier Janusz Piechociński już niedługo zakończą się negocjacje z inwestorem. Jak podaje KW szacowany koszt budowy elektrowni koło Pszczyny szacowany jest na 1,5 mld euro. Rocznie spalać ma prawie 4 mln ton węgla. Inwestycja ta ma się zakończyć w 2019 roku.[6]

Sport i rekreacja[edytuj]

W Woli znajdują się dwa piłkarskie kluby sportowe: LKS Sokół Wola, LKS Ogień Wola oraz klub zapaśniczy GKS Piast Wola. W miejscowości znajduje się także basen i boisko Orlik.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]