Wola Klasztorna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wola Klasztorna
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat kozienicki
Gmina Sieciechów
Sołectwo Wola Klasztorna
Liczba ludności (2011) 261[1][2]
Strefa numeracyjna 48
Kod pocztowy 26-922[3]
Tablice rejestracyjne WKZ
SIMC 0636130[4]
Położenie na mapie gminy Sieciechów
Mapa lokalizacyjna gminy Sieciechów
Wola Klasztorna
Wola Klasztorna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wola Klasztorna
Wola Klasztorna
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Wola Klasztorna
Wola Klasztorna
Położenie na mapie powiatu kozienickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kozienickiego
Wola Klasztorna
Wola Klasztorna
Ziemia51°31′04″N 21°45′31″E/51,517778 21,758611

Wola Klasztornawieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Sieciechów[4][5]. Leży na skrzyżowaniu dróg Bąkowiec - Dęblin, oraz Sieciechów - Puławy, po lewej stronie Wisły.

Za II RP siedziba gminy Sieciechów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa radomskiego.

Przez Wolę Klasztorną przebiega droga wojewódzka nr 691 prowadząca z Pionek do Opactwa.

Miejscowość znajduje się w odległości 9km - Dęblin, 17km - Kozienice, 19km - Puławy, 22km - Pionki, 44km - Radom, 65km - Lublin, 94km - Warszawa.

Sąsiaduje z Opactwem od północy, z Zalesiem od wschodu, z Sieciechowem od zachodu i Bąkowcem od południa.

Początki[edytuj | edytuj kod]

Po zmianie koryta Wisły na obszarze Swięcicy drugiej - Podolszan (Podolszany - własność klasztoru sieciechowskiego według dok. z 1252 r.) założono w 1363 roku Wolę Sieciechowską na prawie niemieckim. W 1827 r. wieś w pos. duchownym, miała 51 domów i 533 mieszkańców. W 1873 r. we wsi i sąsiednim Zalesiu panowała epidemia cholery, która zdziesiątkowała ludność. Na początku XX wieku wieś włościańska, miała 67 domów, 510 mieszkańców, 953 mórg ziemi.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Poprzednie nazwy wsi to: Podolszany, Święcica, Wola Sieciechowska, Klasztorna Wola. Obecna nazwa miejscowości najprawdopodobniej pochodzi od znajdującego się w pobliżu w dawnych czasach Klasztoru Benedyktynów umiejscowionego we wsi Opactwo.

Transport[edytuj | edytuj kod]

We wsi był przystanek PKS (obecnie PKS nie kursuje, ponieważ firma ogłosiła upadłość; informacje na dzień 29.08.2018r.). W odległości około 3 km znajduje się stacja Bąkowiec na linii kolejowej nr 26 ŁukówRadom..

Szlaki[edytuj | edytuj kod]

Przez wieś przebiega szlak nr R-36y, który zaczyna się w Kozienicach na ul.Radomskiej, a kończy się w Zajezierzu przy stacji PKP. Szlak ten jest częścią Sieci Szlaków Rowerowych Puszczy Kozienickiej.

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

W Woli Klasztornej działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która w 2000 r. włączona została do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Jednostka jest wyposażona w podstawowy sprzęt pożarniczy oraz system selektywnego alarmowania. OSP Wola Klasztorna posiada przeszkolonych członków w zakresie: ratownictwo medyczne, ochrona dróg oddechowych, pilarze.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Wieś ma długość ok. 2 km. Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej służyła niegdyś jako siedziba urzędu gminy, milicji oraz miejscowy bar. Obok remizy w 1912 r. mieszkańcy wsi wznieśli krzyż z dedykacją: Na Cześć i Chwałę Panu Bogu Wszechmogącemu w Trójcy Świętej Jedynemu. Na pograniczu Woli z Zalesiem stoi stara szkoła, która obecnie jest zamknięta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]