Wola Radziszowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wola Radziszowska
Widok na Wolę Radziszowską, od strony południowej.
Widok na Wolę Radziszowską, od strony południowej.
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat krakowski
Gmina Skawina
Liczba ludności (31.12.2012) 2407
Strefa numeracyjna 12
Kod pocztowy 32-053[1]
Tablice rejestracyjne KRA
SIMC 0335628
Położenie na mapie gminy Skawina
Mapa lokalizacyjna gminy Skawina
Wola Radziszowska
Wola Radziszowska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wola Radziszowska
Wola Radziszowska
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Wola Radziszowska
Wola Radziszowska
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu krakowskiego
Wola Radziszowska
Wola Radziszowska
Ziemia49°54′36″N 19°47′57″E/49,910000 19,799167
Strona internetowa miejscowości
Zabytkowy Kościół w Woli Radziszowskiej

Wola Radziszowskawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Skawina.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Wola Radziszowska: Chożyny, Dębina, Dział, Garcowiec, Górki, Kapelanka, Łęg, Na Dziale, Nad Jazem, Ostra Góra, Pochów, Podchybie, Podlipie, Rokicie, Zawartki, Żabia Ulica[2][3]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wola Radziszowska dawniej nosiła nazwę Brunaczów. Pierwsza wzmianka o tej wsi, nazwanej naówczas Bynpachow, pochodzi z około 1234. Z wyroku wydanego w 1402 przez Mikołaja, dziekana kolegiaty Św. Floriana w Krakowie, wynika, że co najmniej część wsi (wówczas nazwanej Bonnaczów) należała do klasztoru Benedyktynów w Tyńcu. Wieś ta została prawdopodobnie spalona w czasie najazdów tatarskich. Być może chłopi zbiegli z Brunaczowa na skutek ucisku feudalnego i przenieśli się do innych wsi. Już w 1456 nazwa zanikłej wsi odrodziła się jako alternatywne określenie Woli Radziszowskiej pod nazwą Brunaczowa Wola. Około dwadzieścia lat później Jan Długosz napisał: Radzeschowska, czyli Brunowska Wolya. Na terenie zniszczonej wsi na początku XIV w. powstaje nowa wieś pod nazwą Wola Brunaczewska albo Nowy Radziszów, a w wieku XVI ustala się nazwa Wola Radziszowska.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wola Radziszowska leży nad rzeką Cedron. Od południowej strony wsi rozciągają się niewielkie wzgórza porośnięte lasem mieszanym z przewagą drzew szpilkowych. Jest to wzgórze Pochów (365 m). Jego nazwa wiąże się z najazdem Tatarów, którzy w czasie marszu na Kraków przez Wolę znęcali się nad tutejszą ludnością, więc kto zdążył, ukrywał się w pobliskim lesie.

Na pograniczu z Podolanami stała żydowska karczma. Obecnie karczmy nie ma, a miejsce do dziś nazywane jest Karczmisko. Stąd niedaleko są małe wzniesienia zwane Górki. Na północy rozciąga się las Zawale. Z tego lasu wypływa strumyk zwany Krwawym Potokiem. Tu podobno Rosjanie stoczyli bitwę z konfederatami barskimi, w której padło tylu żołnierzy, że strumyk zabarwił się od krwi na czerwono.

Po stronie północnej znajduje się część wsi zwana Garcowiec. Nazwa ta pochodzi z czasów najazdu szwedzkiego. W ówczesnym języku garcowaniem nazywano wieszanie, a powieszono wtedy pozostałych przy życiu Szwedów. Inna wersja wywodzi nazwę od glinianych garnków wykonywanych na tym terenie z pokładów zalegającej tu gliny. Wyżej rozciągają się uprawne pola – Chożyny.

Do wyżej położonych terenów należy Ostra Góra (328 m n.p.m.) i wzniesienie Kiełek (331 m n.p.m.). Szczególnie malownicze są stoki Pochowa i Ostrej Góry, obfitujące w wydłużone pasma lasów na grzbietach wzniesień i w dolinach strumieni i potoków. Wśród nich liczne są kolonie domów lub pojedyncze zagrody.

Podczas powodzi w 2010 woda zalała miejscowość.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość ma swój klub piłkarski -- Cedronka Wola Radziszowska, który został założony w 1948 roku. Obecnie występuje w A klasie krakowskiej, grupa III. Klub posiada drużynę seniorów oraz dwie grupy wiekowe, czyli drużynę juniorów i trampkarzy. Przy klubie działa także drużyna oldbojów, składająca się z byłych zawodników klubu, członków zarządu oraz mieszkańców wsi.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Chór żeński „Cantica"[edytuj | edytuj kod]

W październiku 1999 roku powstał w Woli Radziszowskiej żeński chór „Cantica". Działa pod opieką nauczyciela i organisty – pana Bogusława Ciapy. Chór wykonuje repertuar klasyczny, utwory trzy- lub czterogłosowe; chórzystki mają od 14 do 21 lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. GUS. Rejestr TERYT
  4. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 2018-09-30.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]