Wola Skromowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wola Skromowska
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat lubartowski
Gmina Firlej
Strefa numeracyjna (+48) 81
Tablice rejestracyjne LLB
SIMC 0380741
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Wola Skromowska
Wola Skromowska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wola Skromowska
Wola Skromowska
Ziemia 51°36′50″N 22°27′28″E/51,613889 22,457778

Wola Skromowskawieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Firlej.

Do 1870 istniała gmina Wola Skromowska. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie lubelskim.

Miejscowość położona jest pomiędzy dwoma rzekami Wieprzem i Tyśmienicą.

Wola jest wsią o wielu tradycjach. Szczyci się Ochotniczą Strażą Pożarną oraz jedną z pierwszych w powiecie lubartowskim "mleczarnią" i spółdzielnią rolniczą z 1911 roku. Obecnie we wsi znajduje się ośrodek zdrowia, dwa sklepy spożywczo-przemysłowe, dwa gospodarstwa agroturystyczne (także dla wędkarzy), szkoła podstawowa. Niedaleko wsi otoczonej rzekami na rozległym płaskim terenie znajduje się las. Do Kocka znanego z osoby Berka Joselewicza, bitwy pod Kockiem gen. Kleeberga i ciekawego kościoła parafialnego położonego na placu miejskim wpisanym w kwadratową zabudowę głównie parterowych domów dojedziemy kierując się na Białystok. Warte obejrzenia są Pałac księżnej Jabłonowskiej, dzisiaj dom pomocy społecznej i lokalny ośrodek kultury, ale ciągle lokalna perełka budownictwa, z dojściem przez betonowy most i znakomitym widokiem na stawy rybne. Po przeciwnej stronie Woli Skromowskiej jest wyjazd do Firleja, miejscowości niegdyś posiadającej prawa miejskie, dziś wsi gminnej. Sam Firlej położony jest nad jeziorem Firlej - kąpielisko i teren sportów wodnych. Nad brzegami jeziora znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych. Nieodległe jezioro Kunów bardziej dzikie, to znakomite kolejne na tym terenie łowisko.

Z Woli Skromowskiej niewiele ponad 24 km położony jest w kierunku na Lublin Lubartów, a nieco dalej perła polskiej kultury - Kozłówka, miejsce związane z rodem Zamojskich.

Rozwijająca się agroturystyka pozwala mieć nadzieję, że Wola Skromowska już niedługo będzie znaną wsią letniskową. Wyprawy rowerowe, czyste środowisko naturalne, bliskość lasu, rzek i jezior oraz łatwość dotarcia do położonego około 50 km Lublina to atuty tej miejscowości. Dodatkowym jest bliskość Radzynia Podlaskiego z cennym radzyńskim pałacem.