Wolframik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wolframik

Wolframik (Edi, Żaróweczka, ang. Little Helper) – fikcyjna postać z uniwersum Kaczora Donalda występująca w komiksach oraz filmach animowanych produkowanych przez studio Walta Disneya.

Wolframik to mały robot humanoidalnych kształtów z żarówką zamiast głowy, pomocnik wynalazcy, Diodaka. Ma własną wolę i świadomość. Po raz pierwszy pojawił się w stworzonym przez Carla Barksa komiksie pt. Tłumacz uniwersalny (ang.The Cat Box).

Postać początkowo nie miała zbyt dużego znaczenia, występowała głównie w małych gagach. Jednak akcja kilku komiksów późniejszych twórców, zwłaszcza europejskich, kręciła się wokół postaci Wolframika. Według Dona Rosy Wolframik miał być pierwszym udanym wynalazkiem Diodaka. Zbudowany został, w latach 50. XX wieku, ze starej lampy, wcześniej należącej do Kaczora Donalda. Historię powstania Wolframika przybliża tenże autor w komiksie pt. Gyros first invention (pl: Pierwszy wynalazek). Postać nigdy nie wydusiła z siebie ani słowa, (z wyjątkiem komiksu, w którym Diodak montuje w nim specjalny chip) choć czasem używa znaków migowych, które Diodak oraz jego przyjaciele zdają się rozumieć oraz tabliczek z napisami.

Oprócz występów w komiksach Wolframik zaliczył też kilka występów w serialu animowanym Kacze opowieści.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]