Wolna biblioteka klipartów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykłady klipartów z Wolnej biblioteki klipartów

Wolna biblioteka klipartów (ang. Open Clip Art Library) nazywana w skrócie OCAL - międzynarodowy projekt mający na celu rozpowszechnianie grafik w wektorowym formacie SVG i udostępniania ich do domeny publicznej, w tym celu cała zawartość udostępniana na stronie została objęta licencją Creative Commons CC0. Nowa wersja strony pozwala na lepszą współpraca artystów którzy tworzą, udostępniają i remiksują pracę innych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt powstał w roku 2004 z inicjatywy Jona Phillipsa i Brycea Harringtona, z pierwotnym zamysłem zebrania kolekcji grafik flag i herbów państw całego świata. W 2007 w bibliotece było dostępnych ponad 10000 obrazów, autorstwa ok. 500 osób. Obecnie niektóre dystrybucje systemów Linux posiadają już wbudowane kolekcje klipartów zaczerpnięte z Wolnej biblioteki klipartów.

Dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Dzisiejsza wersja Wolnej Biblioteki Klipartów w wersji 2.0 przestała używać starego oprogramowania ccHost na rzecz Frameworka AIKI, który pozwala na łatwiejsze modyfikowanie i zarządzenie stroną. Strona jest cały czas udoskonalana. Grupy programistów tworzących stronę korzystają z systemu Launchpad i pomagają także rozwijać Framework AIKI, który jest "poligonem doświadczalnym" na którym mogą przetestować swoje ulepszenia w obu projektach.

W kwietniu 2010 biblioteka posiadała ponad 30,000 klipartów oraz 65,000 użytkowników, 5,000 unikalnych odwiedzających oraz 50,000 odświeżeń dziennie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]