Wolność i Solidarność

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wolność i Solidarność
Lider Richard Sulík
Data założenia 28 marca 2009
Adres siedziby Čajakova 18, 811 05 Bratislava
Deklarowana
ideologia polityczna
centroprawica
Deklarowane
poglądy gospodarcze
liberalizm
Barwy      zieleń
Obecni posłowie 22
http://www.strana-sas.sk/

Wolność i Solidarność (słow. Sloboda a Solidarita, SaS) – słowackie ugrupowanie polityczne o profilu liberalnym i eurosceptycznym powstałe w 2009[1].

Historia i program[edytuj | edytuj kod]

Partia została powołana do życia 28 marca 2009. Na jej czele stanął ekonomista Richard Sulík. Nazwa ugrupowania nawiązuje do dwóch filarów, na jakich opiera się jej program: partia domaga się z jednej strony "respektowania wolności jednostki", z drugiej zaś "solidarności społeczeństwa w okresie ciężkich sytuacji życiowych". W połowie 2009 partia wystąpiła z projektem referendum, w którym społeczeństwo wypowiedziałoby się na temat obniżenia podatków, ograniczenia immunitetu poselskiego, zmniejszenia liczby posłów, wprowadzenia maksymalnej ceny rządowych pojazdów, wyborów przez Internet, a także zmian w prawie prasowym.

Władze[edytuj | edytuj kod]

Na czele ugrupowania stoi Richard Sulík, jego zastępcami są Jozef Mihál i Juraj Miškov.

Udział w wyborach[edytuj | edytuj kod]

Partia wystawiła swoją listę w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009, uzyskując 4,71% głosów. W wyborach prezydenckich poparła Ivetę Radičovą. W wyborach samorządowych ugrupowanie uzyskało jeden mandat w sejmiku kraju bratysławskiego. Partia wzięła udział w wyborach 2010, uzyskując 12% głosów[2].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]