Wolontariat Zapalonych Strażaków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wolontariat Zapalonych Strażaków (WZS) – fikcyjna organizacja z serii książek Seria Niefortunnych Zdarzeń.

Ogółem[edytuj | edytuj kod]

WZS jest to tajna organizacja, która powstała w celu gaszenia pożarów. Jest to odpowiednik Ochotniczej Straży Pożarnej.

Głównymi cechami organizacji było zamiłowanie każdego członka do nauki i samo rozwijanie nauki. Powstawały przez to różne biblioteki i przeprowadzano badania, dzięki którym m.in stworzono Meduzoidalne Mycelium w Akwalabium Anwhistle'a. Poza tym w grupie była mania na punkcie kryjówek, przez co tworzono je m.in w Górze Cug. Kryjówki wyposażane były w system szyfrów i kodów, które znali członkowie grupy, a dostać się do kwater mogli jedynie ludzie oczytani. Każdy członek grupy posiadał tatuaż na kostce nogi, przedstawiające oko - logo WZS. Z kolei to, co cechowało WZS w ekranizacji filmu Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń, to nie tatuaż na kostce nogi u każdego członka, lecz to, że każdy członek WZS posiadał własną lornetkę, a organizacja była znana, w przeciwieństwie do książkowej wersji.

Kolejnymi cechami organizacji było m.in uprowadzenie jej przyszłych członków w młodym wieku (tak jak było m.in z Lemony Snicketem) oraz stosowanie różnego rodzaju szyfrów.

WZS posiadało nawet swoją wyspę, nie oznaczoną na żadnej mapie. Ogólnie nazywa się ją wyspą Iszmaela, albo też Olaflandią ze względu na to, że w tomie Koniec końców Olaf próbuje zagarnąć wyspę i nadać jej tę nazwę.

Historia organizacji[edytuj | edytuj kod]

Nie wiadomo, kiedy WZS zostało założone. W każdym razie długo panował w nim ład i spokój.

Jednakże w grupie dochodzi w pewnym momencie do schizmy wywołanej m.in przez dotarcie do informacji o organizacji i jej kryjówce przez Geraldine Juliene - dziennikarki „Dziennika Punctilio”. Na dodatek okazało się, że miała ona swoich szpiegów w grupie, którzy donosili jej na organizację. Do tego dochodzi m.in fakt, że Bertrand i Beatrycze Baudelaire na zlecenie organizacji zabili rodziców Hrabiego Olafa, co pogorszyło sytuację w grupie. Ostatecznie w wyniku schizmy doszło do podzielenia grupy na dwie. Jedna gasiła pożary, druga je wzniecała niszcząc przy okazji wszystko, co związane było z WZS.

Należy również wspomnieć o wyspie WZS, gdzie Baudelaire'owie stanowili władzę i robili wszystko w celu rozwijania się nauki. Tam też wynaleźli odtrutkę na Meduzoidalne Mycelium i miał powstać tunel łączący wyspę z Akwalabium Anwhistle'a. Jednakże Iszmael wywołał z wyspiarzami rewolucję, wypędzając rodziców Wioletki, Klausa i Słoneczka Baudelaire’ów, dzięki czemu został władcą wyspy. Usuwa potem wszelkie rzeczy, które mogłyby zostać użyte w celu zranienia kogoś.

Historia skrótu[edytuj | edytuj kod]

Baudelaire'owie pierwszy raz o tym skrócie słyszą z ust Duncana i Izadory Bagiennych w Akademii antypatii. Prowadzili oni bowiem badania nad sprawą morderstwa ich rodziców - Beatrycze i Bertranda Baudelaire’ów i tajemniczego pożaru ich domu. Odkryli oni istnienie WZS, ale nie zdążyli im wszystkiego powiedzieć - dzieci zostają porwane, więc sieroty Baudelaire słyszą sam skrót.

W Windzie widmo Wioletka, Klaus i Słoneczko odnajdują Bagiennych, ale w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, tracą ich z pola widzenia. Bagienni zostają ukryci wtedy w jednym z przedmiotów trwającej aukcji. Dzieci chcąc im pomóc namawiają pana Poe do kupienia pudła oznaczonego skrótem WZS. Okazało się to być lipą podstawioną im przez Olafa, bowiem pudło zawierało Wielce Zgrywne Serweteczki, a nie Duncana i Izadorę Bagiennych. Ci byli ukryci w przedmiocie poprzednim, jaką była rzeźba delfinów, wykupiona przez Fernalda Widdershinesa.

Skrót WZS towarzyszy potem sierotom Baudelaire przez cały tom Wredna wioska. Już na samym początku dzieci mając do wyboru miasto, które się nimi zaopiekuje w ramach akcji społecznej, kierując się skrótem WZS wybierają miejscowość o nazwie Wioska Zakrakanych Skrzydlaków. Wybór okazał się być w pewnym stopniu niefortunnym - tam zostali oskarżeni o morderstwo Jacques’a Snicketa i tam o mało co ich nie spalono na stosie, bowiem wieś WZS słynęła z archaicznych zasad i położenia na uboczu cywilizacji. Z drugiej strony dzieciom udaje się w końcu uwolnić Duncana i Izadorę Bagiennych, lecz dalej nie poznają prawdziwego znaczenia skrótu. Prawdziwe znaczenie skrótu zostaje odkryte dopiero w tomie Groźna grota.

Członkowie WZS[edytuj | edytuj kod]

Zła strona schizmy[edytuj | edytuj kod]

 • Hrabia Olaf
 • Fernald Widdershins vel. Hakoręki
 • Esmeralda Szpetna
 • Osoba o nieokreślonej płci
 • Łysy
 • Bladolice
 • Ernest Ostateczność
 • Mężczyzna z brodą, ale bez włosów
 • Kobieta z włosami, ale bez brody
 • Georgina Orwell
 • Phil

Dobra strona schizmy[edytuj | edytuj kod]

Osoby, które po schizmie doszły nieoficjalnie[edytuj | edytuj kod]