Woluwe-Saint-Pierre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Woluwe-Saint-Pierre
Sint-Pieters-Woluwe
Ilustracja
Ratusz
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Belgia

Prowincja

Bruksela

Burmistrz

Benoît Cerexhe

Powierzchnia

8,85 km²

Populacja (2015)
• liczba ludności
• gęstość


40 044
4 525 os./km²

Nr kierunkowy

02

Kod pocztowy

1150

Położenie na mapie Brukseli
Mapa konturowa Brukseli, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Woluwe-Saint-Pierre”
Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Woluwe-Saint-Pierre”
Ziemia50°50′N 4°28′E/50,833333 4,466667
Strona internetowa

Woluwe-Saint-Pierre – jedna z 19 gmin w Regionie Stołecznym Brukseli. 1 stycznia 2015 liczyła 40 044 mieszkańców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Średniowiecze[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze pojawienie się nazwy Wolewe pochodzi z 1117 roku i można je znaleźć w akcie założycielskim z Forest. W tym czasie osada i jej gospodarstwa były zależne od opactwa Park w pobliżu Leuven. W połowie XVI wieku w wyniku działań wojennych prowadzonych przez Filipa II przeciwko heretyckim protestantom w wiosce panował głód i ubóstwo, które odcisnęły swoje piętno na całej populacji. Bezpieczeństwo i dobrobyt powróciły pod panowaniem arcyksiążąt Albrechta VII i Izabeli Habsburg na początku XVII wieku. Pierwsza autostrada łącząca Tervuren z Brukselą powstała w tym okresie.

Od XVIII wieku do dnia dzisiejszego[edytuj | edytuj kod]

Czasy rewolucji francuskiej były ponownie ciężkie dla mieszkańców Woluwe-Saint-Pierre. Drogi stały się niebezpieczne, wolności religijne zostały drastycznie ograniczone, wiele dzikich zwierząt zostało wytępione dla zaspokojenia potrzeb żywnościowych a brak węgla i drewna zmusił ludzi do korzystania z torfu do ogrzewania. W 1819 roku administracja lokalna uzyskała niepodległość od Brukseli, otrzymując pierwszego burmistrza. Możliwości handlowe, które otworzyły się dla nowej gminy zapoczątkowały nową erę dobrobytu. Nowe drogi, takie jak Tervuren Avenue; nowe trasy kolejowe, imponujące rezydencje, takie jak pałac Stocleta oraz Parc de Woluwe zostały zbudowane lub zaprojektowane w latach 1880-1910. Tereny mieszkaniowe powstały tuż po I wojnie światowej, a dalsza urbanizacja nastąpiła po II wojnie światowej. Obecnie rolnictwo i rybołówstwo, powszechne przed 1918 rokiem całkowicie zanikły. W okolicy dominuje niemal wyłącznie sektor usług.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na terenie gminy swój bieg kończy linia metra nr 1 ze stacjami Stockel/Stokkel i Montgomery. Docierają tu również linie tramwajowa nr 39 i 44. Na terenie gminy jezdzi autobus 36.

Parki[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]