Wolverine (Marvel)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy postaci komiksowej z Marvel Comics. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Wolverine
Figura woskowa przedstawiająca Hugh Jackmana w roli Wolverine’a.

Figura woskowa przedstawiająca Hugh Jackmana w roli Wolverine’a.

Wydawnictwo Marvel Comics
Pierwszy występ Incredible Hulk vol. 1 #181 (październik 1974)
Twórca postaci Len Wein
John Romita
Herb Trimpe
Odtwórca roli Hugh Jackman
Świat przedstawiony
Prawdziwa tożsamość James Howlett
Przydomek Logan
Płeć mężczyzna
Narodowość kanadyjska
Teren działania Kanada, USA
Rodzina Thomas Logan (ojciec), Elizabeth Howlett (matka), John Howlett (brat), „Dog” (brat przyrodni)
Przynależność X-Men
Moce i umiejętności • nadludzka siła, kondycja i zręczność
• wyostrzone zmysły
• walka wręcz
• regeneracja
• wysuwane pazury i szkielet wzmocnione adamantium

Wolverine (urodzony jako James Howlett, powszechnie znany jako Logan) – fikcyjna postać (superbohater), znana z różnych serii komiksowych wydawanych przez Marvel Comics. Autorami postaci są scenarzysta Len Wein, dyrektor artystyczny Marvela John Romita Sr. i rysownik Herb Trimpe, który sporządził szkic postaci. Po raz pierwszy pojawił się w komiksie Incredible Hulk vol. 1 #181 z października 1974)[1]. W swoim debiucie był jedynie wrogiem Hulka. Chris Claremont uczynił go członkiem X-Men. Współpracy z Claremontem artysta Frank Miller zmienił wizerunek postaci w solowej limitowanej serii Wolverine vol.1 #1-4 wydawanej od września do grudnia 1982 roku, gdzie pierwszy raz pojawił się charakterystyczny dla tej postaci slogan „I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice” (pol. „Jestem Wolverine. Jestem najlepszy w tym, co robię. Lecz to, co robię nie jest bardzo miłe”)[2][3]

Wolverine jest pochodzącym z Kanady mutantem, którego cechuje zdolność szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek ciała i kostne szpony chowane w przedramionach obu rąk (później jego szkielet i szpony zostały zespolone z adamantium). Wolverine był jednym z wielu typowych twardych, prawicowych antybohaterów, jacy pojawili się w amerykańskiej kulturze popularnej jako następstwo antyrządowych nastrojów przeciwko wojnie w Wietnamie i afery Watergate[4]. Jego pseudonim tłumaczy się na język polski jako „rosomak”, co wiąże się z jego dziką naturą. Należał do grup X-Men, The Avengers i Alpha Flight.

Poza komiksem pojawiał się również w licznych serialach animowanych, filmach fabularnych i grach komputerowych, przeważnie bazujących na komiksach o przygodach grupy X-Men. W serii filmów zapoczątkowanej obrazem X-Men (2000) w rolę Wolverine’a wciela się aktor Hugh Jackman.

Magazyn filmowy Empire, w swoim zestawieniu 50 najlepszych postaci komiksowych umieścił Wolverine’a na 4 miejscu[5]. Również w zestawieniu 100 największych komiksowych bohaterów serwisu internetowego IGN, uplasował się on na 4 miejscu[6].

Opis postaci[edytuj]

Wolverine urodził się w Kanadzie gdzieś na przełomie lat 80. i lat 90. XIX wieku[7]. Był nieślubnym dzieckiem Thomasa Logana i Elizabeth Howlett, miał brata Johna Howletta Jr. i przyrodniego brata „Doga”[7]. Po zdarzeniach, które przyniosły śmierć rodziny Jamesa (ujawniły się wówczas jego moce m.in. kostne szpony), przybrał on nowe nazwisko – Logan[7]. Podczas kilkudziesięciu lat Logan m.in.: brał udział w I wojnie światowej, uczył się wschodnich sztuk walki oraz działał jako tajny agent.

W czasie stanu załamania psychicznego James wyjechał do Jukonu, gdzie naukowcy programu Weapon X zespolili podczas eksperymentu jego kości oraz szpony z niezniszczalnym stopem metalu – adamantium. Po odzyskaniu świadomości James zdemolował laboratorium i ruszył w góry, gdzie żył pośród zwierząt[8]. Został odnaleziony przez młode małżeństwo Jamesa „Maca” Hudsona i Heather Hudson. James po odpoczynku i zregenerowaniu sił udał się na pojedynek z Hulkiem i Wendigo oraz na misję do Iraku.

Po misji irackiej wstąpił do drużyny założonej przez „Maca” Hudsona. Przyjął pseudonim Wolverine. Oprócz Jamesa w skład drużyny wchodzili: Snowbird, Smart Alex, Saint Elmo, Stitch i Groundhog. Drużyna miała za zadanie unicestwić super-kryminalistę – Eggheada. Po śmierci St. Elma i odejściu Groundhoga drużyna rozpada się na trzy grupy: Gamma, Beta i najważniejszej Alpha. Wolverine postanowił nie przyłączać się do żadnej z drużyn.

Wolverine, za namową Charlesa Xaviera, wraz z nowymi rekrutami wyzwolił X-Men z wyspy Krakoa. Tym samym został nowym członkiem drużyny. Cyclops jako jedyny nie sprzyjał Wolverine'owi, ponieważ ten spędzał dużo czasu z jego dziewczyną, Jean Grey.

Wolverine podczas swojego długiego życia spotykał wiele kobiet. Pod względem uczuciowym szczególnie silnie wpłynęły na niego: Rose, Mariko, Viper, Silver Fox, Jean Grey, Yukio, Wong-Ai-Chia.

Przeciwnicy Wolverine’a[edytuj]

 • Victor Creed/Szablozębny (ang. Sabretooth) – dziki mutant, mający podobne co Logan zdolności. W czasach zimnej wojny został poddany eksperymentom w ramach programu Weapon X. Traktował Wolverine’a jako konkurenta. Ofiarą ich rywalizacji padła m.in. kochanka Logana – Silver Fox, która została brutalnie napadnięta przez Sabretootha, zgwałcona i zostawona na pewną śmierć (tej jednak udało się przeżyć). Podobnie jak Wolverine, Sabretooth jest niezwykle silny, posiada adamantowy szkielet i czynnik gojący. W walce posługuje się pazurami.
 • „Pies” Logan (ang. „Dog”) – przyrodni brat Jamesa. Jeden z pierwszych jego przeciwników. W trakcie walki z Dogiem, James nieumyślnie zabił swoją pierwszą miłość – Rose O’Harę. Początkowo był bardzo podobny do Sabretootha.
 • Ogun – sensei Jamesa, który zmienił się w złego ducha.
 • Yuriko Oyama/Lady Deathstrike – córka Lorda Darkwinda – naukowca, który wynalazł proces łączenia adamantium z kośćmi. Jej celem było unicestwienie Logana i pozyskanie adamantium z jego kości. Jej bronią są wysuwane szpony z adamantium.
 • Arkady Gregorivich/Omega Red – pochodzący z Rosji mutant-seryjny morderca. Po raz pierwszy spotkali się w Berlinie (James pracował jako agent CIA). Został pokonany, lecz nie uśmiercony. Jego bronią są wysuwane z nadgarstków macki wykonane ze stopu carbonadium. Posiada moc wysysana energii życiowej z ofiary.
 • Max Eisenhardt/Magneto – arcywróg X-Menów. Z pochodzenia niemiecki Żyd, który przeżył zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Posiada moc generowania i kontroli pola energetycznego (magnetokineza). Przywódca ekstremistycznej organizacji mutantów o nazwie Brotherhood of Mutants (pol. Bractwo Mutantów). Podczas jednego z pojedynków Magneto użył swoich zdolności do wyssania adamantium z kości Wolverine’a.
 • Akihiro/Daken – syn Wolverine’a i Japonki o imieniu Itsu. Posiadał podobne moce co ojciec, ale też zdolność manipulacji swoimi feromonami w celu zmiany stanu emocjonalnego innych osób. Był m.in. członkiem Dark Avengers Normana Osborna. Zamordowany przez ojca.
 • Silver Samurai/Keniuchio Harada japoński mutant – walczący kataną przywódca Yakuzy.

Główni sojusznicy Wolverine’a[edytuj]

Przypisy

 1. Tom Brevoort: The Marvel Encyclopedia: The Definitive Guide to the Characters of the Marvel Universe. Wielka Brytania: Dorling Kindersley, 2006, s. 330-331. ISBN 978-0756623586. (ang.)
 2. Chris Claremont (scenariusz), Frank Miller. „Wolverine”. 1 (1), wrzesień 1982. James Shooter (redaktor naczelny). Marvel Comics (ang.). 
 3. Wojciech „dieFarbe” Garncarz: Wolverine – Snikt!!! (pol.). KZ – magazyn miłośników komiksu. [dostęp 29 stycznia 2014].
 4. Bradford W. Wright: Comic Book Nation: The Transformation of Youth Culture in America. Johns Hopkins University Press, 2003, s. 265. ISBN 978-0801874505. [dostęp 29 stycznia 2014]. (ang.)
 5. The 50 Greatest Comic Book Characters – 04. Wolverine (ang.). Empire. [dostęp 29 stycznia 2014].
 6. Top 100 Comic Book Heroes – 04. Wolverine (ang.). IGN. [dostęp 29 stycznia 2014].
 7. a b c Paul Jenkins (scenariusz), Andy Kubert (rysunki): Wolverine: Origin. Wyd. 1. T. 1-6. Wrocław: Mandragora, 2002. ISBN 83-89036-14-2. (pol.)
 8. Barry Windsor-Smith: Weapon X. Wyd. 1. T. 05. TM-Semic, 1994, seria: Mega Marvel. ISSN 1230-8498. (pol.)

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]