WordPad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
WordPad
Komponent systemu Windows
ilustracja
Rodzaj

procesor tekstu

Dołączony do wersji

95 i nowsze

Zastąpione komponenty

Windows Write

Podobne komponenty

Notatnik
Microsoft Word

WordPadprocesor tekstów, który zawarty jest w prawie wszystkich wersjach Microsoft Windows, począwszy od Windows 95. Zastąpił on procesor Windows Write. W 2023 roku Microsoft ogłosił, że aplikacja zostanie usunięta w przyszłych wersjach systemu Windows[1].

WordPad pomocny jest przy formatowaniu i drukowaniu tekstu, jednak brakuje w nim zaawansowanych opcji, takich jak korekta pisowni czy obsługa tabel. Do podstawowych zastosowań należy pisanie listów lub też krótkich prac autorskich. Program standardowo obsługuje format RTF, chociaż nie jest w pełni zgodny z jego specyfikacją. W systemach Windows XP SP1 i nowszych, wykorzystywana jest kontrolka RichEdit w wersji 4.1[2]. Poprzednie wersje obsługiwały również format „Word for Windows 6.0”, kompatybilny z nowszymi wydaniami programu MS Word.

WordPad dla Windows XP posiada możliwość wielojęzycznej edycji tekstu. Umożliwia otwieranie plików MS Word od wersji 6.0 do 2003, jednak poprawne wyświetlenie formatowania nie zawsze jest możliwe. W przeciwieństwie do poprzednich wersji, nie można zapisywać dokumentów w formacie .doc (jedynie .txt lub .rtf).

Windows XP Tablet PC Edition SP2 i Windows Vista wyposażone są w możliwość rozpoznawania mowy, pozwalającą wprowadzać tekst również do WordPada. W tych, jak i późniejszych systemach, kontrolka RichEdit obsługuje dodatkowe usługi (sprawdzanie pisowni, gramatyki itd.) dzięki korzystaniu z Text Services Framework (TSF)[3].

W Windows Vista obsługa czytania plików MS Word została usunięta z powodu błędnego renderowania i problemów z formatowaniem. W celu przeglądania dokumentów Worda w dotychczasowych (97-2003) oraz nowszych wersjach (Open XML), firma Microsoft zaleca korzystanie z nieodpłatnej przeglądarki Word Viewer. Wersja WordPada dołączona do Windows 7 obsługuje standardy Office Open XML i ODF[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Tur, WordPad po 30 latach odchodzi do lamusa. Microsoft uśmiercił darmowy edytor tekstu, chip.pl, 4 września 2023 [dostęp 2023-09-05].
  2. RichEdit versions.
  3. Enabling Text Correction for Custom Ink Collectors.
  4. 3. WordPad’s File Support. [w:] Windows 7: The Top 10 Hidden Features [on-line]. PC Magazine. [dostęp 2016-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-18)]. (ang.).