Worecznice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Worecznice
Sacculina[1]
Thopmson, 1836
Sacculina sp.
Sacculina sp.
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ Stawonogi
Gromada Maxillopoda
Infragromada Wąsonogi
Rząd rozgłowce
Rodzina sacculinidae
Rodzaj Sacculina

Worecznice rodzaj skorupiaków z grupy wąsonogów. Pasożyt krabów (przypuszcza się, że zarożonych Sacculiną może być nawet 50% krabów[2]). Sacculina ma wiele różnych gatunków zbliżonych budową, trybem życia i występowaniem.

Externa widoczna na krabie
Budowa
Samce sacculiny prowadzą początkowo wolnożyjący tryb życia, mogą również przekształcić się w postać pasożytniczą. Samice żyją wewnątrz kraba, jako rozgałęziony organizm oplatający narządy wewnętrzne żywiciela. Po zewnętrznej, spodniej stronie kraba znajduje się externa czyli worek lęgowy. Sacculina ma wolnożyjące larwy przypominające pąkle.
Występowanie
kosmopolityczna
Tryb życia
Z zapłodnionych jaj wylęgają się rozdzielnopłciowe larwy, przypominające larwy pąkli. Larwy samic pełzają w poszukiwaniu krabów przyczepiając się do ich pancerzy. Następnie larwa wędruje po pancerzu skorupiaka poszukując złącza między płytami pancerza. Tam wnika, gubiąc własną skorupkę. Następnie samica sacculiny przekształca się w galaretowatą, rozgałęzioną formę, oplatającą narządy wewnętrzne kraba. Na zewnątrz organizmu żywiciela, po brzusznej stronie, tworzy worek lęgowy - eksternę. Sacculina przejmuje zupełną kontrolę nad krabem, między innymi prowokuje go do zachowań typowych dla samicy, sterylizuje oraz powstrzymuje wzrost i linienie. Samica zmusza kraba do poszukiwań samców sacculiny. Gdy samiec zostanie znaleziony w pancerzu kraba wytwarza się otwór, przez który partner wchodzi do wnętrza ciała. Następuje zapłodnienie jaj, które następnie są składane, a krab opiekuje się nimi jak swoimi własnymi. Sacculina wewnątrz kraba odżywia się absorbując składniki odżywcze z narządów wewnętrznych żywiciela. Krab utrzymywany jest przy życiu tak długo, jak długo żyje pasożyt.

Przypisy

  1. Sacculina, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Piper, Ross (2007), Extraordinary Animals: An Encyclopedia of Curious and Unusual Animals, Greenwood Press.