Worked All States

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Worked All States lub WAS jest dyplomem nadawanym krótkofalowcom, którzy przeprowadzili kompletną łączność (dwustronna wymiana) z innymi radiostacjami położonymi w każdym z 50 stanów USA. Dyplom jest sponsorowany przez American Radio Relay League i jest dostępny dla krótkofalowców na całym świecie, jednak radioamatorzy ze Stanów Zjednoczonych muszą być członkami ARRL.

Dyplomy podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Podstawowe dyplomy otrzymuje się po obowiązkowym przedstawieniu pisemnych dowodów (zwykle w formie kart QSL lub zapisanych on-line do Logbook of The World - LoTW) dwustronnych łączności w dowolnej kombinacji pasm lub rodzajów emisji. Każdy certyfikat opatrzony jest datą i posiada indywidualny numer.

Dyplomy specjalne[edytuj | edytuj kod]

Dyplomy specjalne dostępne są za dwustronne łączności ze stacjami we wszystkich 50 stanach przeprowadzonych przy użyciu amatorskich satelitów , RTTY albo SSTV oraz za łączności na określonych pasmach: (2 m, 70 cm, 222 MHz[1], 6 m lub 160 m). Każdy z tych dyplomów ma swój indywidualny numer, którego z kolei nie posiadają dyplomy zrobione przy pomocy emisji cyfrowych innych niż RTTY oraz emisji USB, LSB, AM, FM albo jakiegokolwiek innego rodzaju emisji fonicznej.

Uznania[edytuj | edytuj kod]

Naklejki dostępne są zarówno do dyplomów podstawowych jak i specjalnych w następujących kategoriach:

Otrzymanie naklejek zobligowane jest przedstawieniem pisemnych dowodów dwustronnych łączności ze stacjami zlokalizowanymi w każdym z 50 stanów USA dla właściwego rodzaju emisji albo pasma.

5-Band WAS[edytuj | edytuj kod]

Dodatkowym dyplomem jest 5-Band WAS, przyznawany krótkofalowcom, którzy ukończyli dwustronną łączność z każdym z 50 stanów USA na pięciu pasmach (z wyjątkiem 30 m, 17 m i 12 m). Do tego dyplomu nie przyznaje się żadnych naklejek.

Alaska i Hawaje[edytuj | edytuj kod]

Zarówno Alaska jak i Hawaje uzyskały status stanu już po rozpoczęciu programu Worked All States. W rezultacie, łączności ze stacjami na Alasce musiały być zrobione po 3 stycznia 1959, a ze stacjami na Hawajach po 21 sierpnia 1959.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pasmo nie jest dostępne dla polskich krótkofalowców.
  2. Jedno z zezwoleń początkujących krótkofalowców w USA