Workrave

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Workrave – darmowy wolny program dla systemów Windows i Linux. Powstał, by zapobiec urazom na skutek chronicznego przeciążenia organizmu (RSI - Repetitive Strain Injury) przez osoby, które pracują przy komputerze.

Działanie programu[edytuj | edytuj kod]

Program działa w tle, proponując co pewien, określony czas dłuższe przerwy, zaleca się wtedy oderwanie od pracy i wykonanie ćwiczeń. Workrave proponuje ćwiczenia, jakie możemy wykonać w trakcie odpoczynku. Opis, schemat ćwiczenia rozluźniającego mięśnie oraz upływający czas, który jest potrzebny na wykonanie całej serii jest wyświetlany na monitorze.

Workrave1.8.5customsettings xfce4therapy.png

Co kilka, kilkanaście minut proponowane są krótsze, 30-sekundowe tzw. mikroprzerwy, podczas których zalecane jest chwilowe oderwanie wzroku od monitora i odprężenie się.

W czasie przerw program (w zależności od skonfigurowania przez użytkownika) może zablokować dostęp do klawiatury, a tym samym możliwość pracy na komputerze, a po określonym limicie dziennej pracy nawet wyłączyć komputer.

Domyślne ustawienia można zmieniać, aby dostosować przerwy do własnych preferencji, wieku i stopnia wyczerpania organizmu.

Workrave informuje za pomocą wyskakujących powiadomień, które nie przeszkadzają w aktualnej pracy (automatycznie zmieniają pozycję na ekranie) i można je zignorować. Jeśli natomiast pracujemy nad czymś co wymaga całkowitego skupienia i konieczne jest wyłączenie powiadomień, możemy wtedy przełączyć program w tryb "zawieszony" lub "cichy".

Program posiada polski interfejs i można go skonfigurować także do pracy w sieci (np. gdy pracujemy na kilku komputerach naraz).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]