Workrave

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Workrave
Logo Workrave
Logo programu
Ilustracja
Zrzut ekranu
Autor Raymond Penners, Rob Caelers[3]
Pierwsze wydanie 2002-09-21 21 września 2002(dts)[2]
Aktualna wersja stabilna 1.10.52
(25 września 2023) [±]
Aktualna wersja testowa 1.11.0 beta 5
(12 stycznia 2023) [±]
Język programowania C++
System operacyjny Microsoft Windows, Linux, FreeBSD
Licencja GNU GPL v3.0[1]
Strona internetowa

Workrave – darmowy, wolny program dla systemów Windows i Linux. Powstał, by zapobiec urazom na skutek chronicznego przeciążenia organizmu (RSI – Repetitive Strain Injury) przez osoby, które pracują przy komputerze.

Działanie programu[edytuj | edytuj kod]

Program działa w tle, proponując co pewien, określony czas dłuższe przerwy, zaleca się wtedy oderwanie od pracy i wykonanie ćwiczeń. Workrave proponuje ćwiczenia, jakie możemy wykonać w trakcie odpoczynku. Opis, schemat ćwiczenia rozluźniającego mięśnie oraz upływający czas, który jest potrzebny na wykonanie całej serii jest wyświetlany na monitorze.

Co kilka, kilkanaście minut proponowane są krótsze, 30-sekundowe tzw. mikroprzerwy, podczas których zalecane jest chwilowe oderwanie wzroku od monitora i odprężenie się.

W czasie przerw program (w zależności od skonfigurowania przez użytkownika) może zablokować dostęp do klawiatury, a tym samym możliwość pracy na komputerze, a po określonym limicie dziennej pracy nawet wyłączyć komputer.

Domyślne ustawienia można zmieniać, aby dostosować przerwy do własnych preferencji, wieku i stopnia wyczerpania organizmu.

Workrave informuje za pomocą wyskakujących powiadomień, które nie przeszkadzają w aktualnej pracy (automatycznie zmieniają pozycję na ekranie) i można je zignorować. Jeśli natomiast pracujemy nad czymś co wymaga całkowitego skupienia i konieczne jest wyłączenie powiadomień, możemy wtedy przełączyć program w tryb „zawieszony” lub „cichy”.

Program posiada polski interfejs i można go skonfigurować także do pracy w sieci (np. gdy pracujemy na kilku komputerach naraz).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. workrave/COPYING at branch_v1_10 · rcaelers/workrave · GitHub [online], github.com [dostęp 2024-04-26] (ang.).
  2. Workrave 0.1.0 released · Workrave [online], workrave.org [dostęp 2024-04-26].
  3. About Workrave · Workrave [online], workrave.org [dostęp 2024-04-26].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]