World Games

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

World Games, zwane również Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich, to rozgrywana od 1981 międzynarodowa impreza, organizowana w rok po letnich igrzyskach olimpijskich przez International World Games Association (IWGA) pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

W programie znajdują się dyscypliny, które nie są reprezentowane na Igrzyskach Olimpijskich, m.in.:

Niektóre z dyscyplin rozgrywanych na World Games są byłymi dyscyplinami olimpijskimi (przeciąganie liny) albo zostały włączone do programu Igrzysk (triathlon, taekwondo, rugby, golf).

World Games mają za zadanie wypromowanie nieolimpijskich dyscyplin, co umożliwiłoby włączenie ich do programu Igrzysk Olimpijskich. Zgodnie z obecnym stanowiskiem MKOl-u ograniczającym liczbę uczestników przyszłych Igrzysk do 10 000 i dyscyplin do 28, jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie reprezentanci kolejnych dyscyplin wystartowali na Igrzyskach Olimpijskich.

W 2017 10. edycja World Games odbędzie się w Polsce, we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska, od 20 do 30 lipca 2017, pojawi się ok. 3 500 sportowców z ponad 100 krajów świata. Podczas igrzysk zaprezentowanych zostanie 31 dyscyplin sportowych; wśród nich 4 wybrane przez miasto Wrocław: futbol amerykański, kick-boxing, wioślarstwo halowe/ergowiosła, żużel.

Miejsca rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]