World Register of Marine Species

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

The World Register of Marine Species
Flaga
Flaga
Język roboczy ang.
Siedziba Ostenda, Belgia
Utworzenie 2008
Strona internetowa

The World Register of Marine Species (WoRMS) – baza danych, której rola polega na zapewnieniu autorytatywnego i pełnego zbioru nazw organizmów morskich[1].

Zawartość[edytuj | edytuj kod]

Zbiory zawarte w rejestrze są edytowane i aktualizowane przez zespół naukowców, który jest podzielony na wydziały pod względem grup organizmów. Zajmuje się on taksonowaniem i kontrolą jakości przetwarzanych informacji. Do zadań WoRMS należy utrzymywanie prawidłowych nazw wszystkich organizmów morskich, dostarczanie informacji na temat synonimów oraz nieprawidłowych nazw, co jest niezbędne, ponieważ proces odkrywania i opisywania nowych gatunków jest procesem kontynuowanym, a wszelkie aktualizacje są na bieżąco publikowane.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tworzenie WoRMS zostało zapoczątkowane w 2008, gdy dokonano przejęcia zasobów Europejskiego Rejestru Gatunków Morskich[2], którego działalność była finansowana w przede wszystkim przez Unię Europejską. Miejscem realizacji projektu był Flanders Marine Institut (Flandryjski Instytut Morski) w Ostendzie w Belgii i tam również zlokalizowano siedzibę World Register of Marine Species. W następnej kolejności podpisano umowy dotyczące korzystania z baz danych Global Biodiversity Information Facility i Encyclopedia of Life, które zapewniają przedstawianie pełnych informacji w zakresie pełnej różnorodności biologicznej. Dzięki temu do 2010 stworzono pełny rejestr wszystkich gatunków morskich zgodny z danymi Census of Marine Life[3]. Do lutego 2016 WoRMS zawierał dane dotyczące 230389 gatunków morskich, z czego dane dotyczące 221026 zostały potwierdzone. Obecnie celem WoRMS jest ujęcie w rejestrze wszystkich ok. 240000 gatunków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Towards a World Register of Marine Species". World Register of Marine Species [dostęp 2009-02-16]
  2. "About". World Register of Marine Species [dostęp 2013-08-24]
  3. Catherine Brahic "How many species live in the sea?". New Scientist 2008-06-25