World of Tanks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
World of Tanks
Producent Wargaming.net
Wydawca Wargaming
Silnik BigWorld Technology (zmodyfikowany przez Wargaming)
Aktualna wersja 9.12[1]
Data wydania PC: 12 kwietnia 2011[2]
Xbox 360: 12 lutego 2014[3]
Xbox One: 28 lipca 2015[4]
Gatunek MMO, gra symulacyjna
Tryby gry gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Teen[5]
PEGI: 7+[6]
USK: 12[7]
ACB: PG[8]
Język angielski, bułgarski, chiński chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, holenderski, koreański, litewski, łotewski, niemiecki, norweski, polski, portugalski, rosyjski, rumuński, serbski, szwedzki, turecki, węgierski, wietnamski, włoski,
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Xbox 360, Xbox One, Android, iOS (World of Tanks Blitz)
Nośniki dystrybucja cyfrowa
Kontrolery klawiatura, mysz, gamepad, ekran dotykowy
Strona internetowa

World of Tanksgra komputerowa z gatunku MMO wyprodukowana i wydana w 2011 roku przez Wargaming.net, koncentrująca się na bitwach pancernych. W grze znajduje się ponad 300 czołgów, samobieżnych dział polowych oraz niszczycieli czołgów z okresu od I wojny światowej aż po wczesną zimną wojnę, pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, Czechosłowacji, ZSRR, III Rzeszy, Francji, Wielkiej Brytanii, Chin i Japonii[9][10]. World of Tanks oparte jest na modelu płatności free-to-play[11].

W lutym 2013 roku liczba zarejestrowanych graczy przekroczyła 50 milionów[12]. Gra wpisana jest w Księdze rekordów Guinnessa jako rekordzista w kategorii „największej liczby graczy zalogowanych jednocześnie na jednym serwerze gry MMO” (21 stycznia 2013 na jednym z serwerów rosyjskich zalogowanych było 190 541 graczy). Wcześniejszy rekord również należał do gry – 23 stycznia 2011 na serwerze było 91 311 osób[13].

Od czerwca 2015 roku nakładem Wydawnictwa Bauer ukazuje się poświęcony grze magazyn „Świat Czołgów” tworzony przez redaktorów „CD-Action[14].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Na początku gracz otrzymuje do swojej dyspozycji po jednym czołgu każdej ze stron, czyli z każdego narodu. W miarę zdobywania doświadczenia i kredytów może on kupować ulepszenia do danego czołgu oraz rozwijać drzewo technologiczne, które pozwala na odblokowanie kolejnych pojazdów. Ulepszenia pojazdu obejmują silnik, wieżę, podwozie, działo oraz radio, co pozwala na eksperymenty i zwiększenie potencjału bojowego. Wszystkie modyfikacje mają swoje historyczne uzasadnienie – istniały jako prototypy lub zostały wprowadzone w rzeczywistości[15]. Gra posiada również system awansowania załogi – bardziej doświadczona załoga będzie sprawdzała się lepiej na placu boju, załoga z wyszkoleniem 100% będzie szybciej ładowała, naprawiała oraz sprawniej obsługiwała czołg gracza. w porównaniu do załogi 50 lub 75%. Gracz ma także możliwość załadowania sprzętu do swojego czołgu – zaczynając od siatek kamuflażowych, które zmniejszają ryzyko zauważenia czołgu przez wroga, a kończąc na nowoczesnych systemach naprowadzania, które zwiększają szybkość celowania działa, lub dosyłacz, którego nie można załadować w czołgach z ładowaniem bębenkowym, a tylko w pojazdach z ładowaniem pocisków pojedynczo. Istnieje także sprzęt eksploatacyjny, na przykład apteczka, która leczy rannego członka załogi, czy zestaw naprawczy, który naprawia uszkodzony lub zniszczony moduł czołgu do pełnej wartości PZ modułu, w odróżnieniu od automatycznej naprawy, która moduł ciężko uszkodzony naprawia jedynie do stanu lekko uszkodzonego.

System zniszczeń[edytuj | edytuj kod]

Gracz nie może zniszczyć wszystkiego w grze – jest to spowodowane ograniczeniami technicznymi. Jednak niektóre obiekty takie jak na przykład żywopłoty, drzewa, latarnie, słupy telegraficzne oraz niektóre budynki można swobodnie miażdżyć. System uszkodzeń czołgów jest wielopoziomowy i zależy od wielu parametrów, takich jak kąt uderzenia pocisku, grubość pancerza itd. Obliczanie możliwości penetracji, obrażeń, uszkodzeń modułów, zachodzi za pomocą wartości procentowych, przykładowo jest 50% na uszkodzenie modułów, a 20-15% na zapalenie się silnika. Przykładowo trafienie w silnik czasem spowoduje jego unieruchomienie, a uszkodzenie wieży skutkuje brakiem możliwości jej obrotu aż do momentu jej naprawienia. Istnieje funkcja naprawy, dzięki której po pewnym czasie uszkodzone elementy zostaną zreperowane, ale będą miały zmniejszone możliwości. Dla przykładu: jeżeli silnik zostanie uszkodzony, po naprawie będzie pracował tylko na połowie mocy, uszkodzone działo będzie miało mniejszą celność, uszkodzone radio spowoduje zmniejszony zakres komunikacji, uszkodzona wieża będzie wolniej się obracać itp.[16]. Od wersji 9.0 po wybuchu składu amunicji w czołgu, wieża odskakuje zależnie od typu i ilości amunicji.

Tryby rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

World of Tanks aktualnie oferuje siedem trybów rozgrywki:

 • bitwa losowa – gracze zostają podzieleni na dwa 15-osobowe zespoły, które mają za zadanie zajęcie bazy wroga lub zniszczenie wszystkich pojazdów przeciwnej drużyny; istnieje możliwość grania wraz ze znajomymi w plutonach dwu- lub trzyosobowych,
 • wojna klanów (beta) – tryb pozwalający na walki zespołów liczących do 100 graczy, polegający na zdobywaniu terytoriów na mapie świata; zespoły zaczynają w lokacjach startowych, w miarę postępów otrzymują dostęp do kolejnych terytoriów,
 • kompania – tryb zbliżony do bitew losowych, z tą różnicą, że skład obu drużyn (kompanii) nie jest losowany a dobierany przez założyciela kompanii,
 • szturm – jeden zespół atakuje, podczas gdy drugi ma za cel obronić bazę,
 • bitwa spotkaniowa – dwa zespoły mają za cel zdobyć bazę umiejscowioną na środku mapy,
 • bitwa zespołowa – tryb polegający na bitwie dwóch zespołów składających się z maksymalnie siedmiu graczy; system dobierania zespołów oparty jest na poziomie doświadczenia graczy, co pozwala na grę z graczami o podobnym poziomie gry[17]. Bitwy te są ograniczone do poziomu VIII.
 • twierdze - tryb polegający na budowaniu twierdz przez klany. Do udziału w tym trybie klan musi mieć powyżej 20 członków. W tym trybie dostępna jest nowa waluta: surowce przemysłowe, za pomocą których można budować fortyfikacje dające sporo korzyści. Surowce przemysłowe można zdobywać w bitwach znanych jako Potyczki, gdzie walczą tylko członkowie klanu. Po zbudowaniu odpowiednich budynków dostępne będą Rezerwy i bojowy sprzęt eksploatacyjny. Rezerwy to ograniczone czasowo wydarzenia dające wszystkim klanowiczom korzyści takie jak: zwiększona ilość zdobywanych kredytów, zwiększona ilość zdobywanego doświadczenia i zwiększona ilość zdobywanego wolnego doświadczenia. Są one wybierane przez dowódcę lub zastępcę dowódcy klanu. Bojowy sprzęt eksploatacyjny to sprzęt, którego będzie można używać podczas bitew o twierdze, przy ataku lub obronie. Są to np. miny, bombowce i wsparcie artyleryjskie. Do udziału w obronie lub ataku twierdz, można wynająć do pięciu „Legionistów”, którzy nie są członkami klanu.

Planowane tryby gry:

 • bitwa garażowa – gracze mogą użyć kilku czołgów w jednej bitwie (jeden po drugim)[18],
 • wojna klanów (release) – pełna wersja wojen klanów; gracze z serwerów europejskiego, rosyjskiego i amerykańskiego będą mogli toczyć bitwy na jednej wspólnej mapie świata.

Aktualnie niedostępne tryby gry:

 • bitwa historyczna – bitwa polegająca na starciu pojazdów dwóch nacji z ograniczeniami co do dostępnych pojazdów, amunicji i modułów usprawiedliwionych historycznie[18]. Bitwy te nie polegają na starciu 15/15 lecz innej, odgórnie określonej, liczbie pojazdów. Nie są natomiast określane liczby konkretnych typów pojazdów na bitwę.
 • tryb futbolowy - z okazji Mistrzostw Świata w Brazylii 12 czerwca zostały wprowadzone: nowa mapa i czołg, który otrzyma każdy gracz zarejestrowany przed tym terminem[19].

Jednostki[edytuj | edytuj kod]

W grze występuje pięć klas pojazdów – czołgi lekkie, średnie i ciężkie, niszczyciele czołgów oraz działa samobieżne. Każdy pojazd przypisany jest do jednego z 10 poziomów (ang. tier), który określa stopień zaawansowania pojazdu. Rozpoczynając, gracz ma do dyspozycji wyłącznie pojazdy pierwszego poziomu, a dostęp do kolejnych modeli, zorganizowanych w drzewa technologiczne (oddzielne dla każdego państwa), uzyskuje wydając na nie zdobyte w trakcie gry punkty doświadczenia i kredyty niezbędne do zakupu. Dodatkowo istnieje niewielka liczba pojazdów nieznajdujących się w żadnej gałązce technologii (tzw. „czołgi premium”), które można otrzymać za złote monety (te z kolei nabywane są za realne pieniądze) lub kupić na stronie za pieniądze rzeczywiste, bądź przyznawane są okolicznościowo (m.in. za udział w beta testach, zakup pudełkowej wersji gry, w ramach promocji dla nowych graczy, wygranie kampanii wojen klanów lub prezenty z okazji świąt lub ważnych dat). Pojazdy te często są konstrukcjami zagranicznymi (zdobycznymi bądź pochodzących od wojsk sojuszniczych) lub prototypowymi.

Klany[edytuj | edytuj kod]

Gra oferuje możliwość stworzenia klanu, dołączenia do niego oraz rywalizacji pomiędzy innymi o zdobyte tereny na mapie świata. Do jednego klanu może dołączyć aż stu graczy (nie licząc jego założyciela). Dzięki klanowi można rozdawać zdobyte złoto z podbitych terenów między innych graczy, czy też można stoczyć walkę o nie na globalnym terenie.

Plutony[edytuj | edytuj kod]

Gracze od wersji 8.5 mają możliwość wspólnej gry do trzech graczy naraz w jednej bitwie bez posiadania konta premium, wcześniej mogło w ten sposób grać jedynie dwóch użytkowników bez konta premium, oraz bez ograniczeń co do poziomu czołgów[20]. Dzięki temu gracze należący do plutonu mają możliwość gry razem w jednej drużynie podczas bitwy losowej.

Produkcja i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Wymagania gry
Minimalne Zalecane
Microsoft Windows
System operacyjny Windows XP/Vista/7 Windows XP/Vista/7
Procesor 2,2 GHz obsługujący SSE2 Intel Core 2 Duo 2.5 GHz/ AMD AthlonTM 64 X2 5600+ 2.8 GHz lub lepszy
Pamięć operacyjna 1,5 GB RAM (Windows XP)
2 GB RAM (Windows Vista/7)
4 GB RAM
Wolne miejsce na dysku twardym 16 GB 30 GB
Karta graficzna GeForce 6800 z 256 MB RAM
ATI X1800 z 256 MB RAM, DirectX 9.0c
GeForce 260/ ATI HD4870 (lub lepszy) 1GB (lub więcej), DirectX 9.0c
Karta dźwiękowa Kompatybilna z DirectX 9.0c Kompatybilna z DirectX 9.0c
Sieć Prędkość połączenia internetowego 256 kb/s Prędkość połączenia internetowego 1024 kb/s lub wyższa

Rok 2009[edytuj | edytuj kod]

 • 24 lipca gra została zapowiedziana przez studio Wargaming.net.
 • We wrześniu rozpoczęły się testy rosyjskiej wersji alfa. Wersja ta zawierała tylko pięć pojazdów i jedną mapę.

Rok 2010[edytuj | edytuj kod]

 • 30 stycznia ukazała się pierwsza wersja beta, która zawierała więcej pojazdów oraz trzy mapy[21].
 • 24 czerwca ruszyła otwarta rosyjska wersja beta 0.4.5[22], w której znalazło się 60 czołgów i 7 map.
 • 8 lipca uruchomiono europejską zamkniętą wersję beta[23].
 • 12 sierpnia rosyjska wersja gry została oficjalnie wydana[24].
 • 27 września ukazał się patch umożliwiający rozgrywkę w języku polskim i niemieckim
 • 22 października wydano wersję 0.5.5.1, poza licznymi poprawkami dodano dwie nowe mapy.
 • 9 listopada ukazała się wersja 0.6.1.5, w której dodano pojazdy amerykańskie, dwie nowe mapy oraz naprawiono liczne problemy z grą[25].
 • 23 grudnia ukazała się wersja 0.6.2.7, w której dodano nowy tryb rozgrywki „Bitwa kompanii czołgów” (Tank Company Battle), czat głosowy, dwie nowe mapy, nowe osiągnięcia, obsługę dynamicznych cieni, nowe średnie czołgi i artylerię, możliwość własnego ustawienia klawiszy akcji oraz poprawiono zbalansowanie jednostek[26].
 • 29 grudnia wydano specjalny świąteczny patch 0.6.2.8, w którym dodano świąteczny wygląd hangarów, choinki zamiast flag na punktach kontrolnych oraz naprawiono kilka błędów[27].

Rok 2011[edytuj | edytuj kod]

 • 5 stycznia ukazała się aktualizacja umożliwiająca grę w języku francuskim, portugalskim, włoskim i hiszpańskim.
 • 27 stycznia gra stała się otwartą wersją beta, dostępną dla każdego[28].
 • 1 marca ukazała się wersja 0.6.3.8, w której usunięto świąteczny wystrój map i garaży, poprawiono parametry pojazdów, dodano nową mapę, interfejs dla bitew klanowych oraz nowe czołgi premium dostępne w przedsprzedaży gry[29].
 • 3 marca ukazał się patch umożliwiający grę w języku łotewskim, chorwackim, węgierskim oraz serbskim.
 • 23 marca ukazała się wersja 0.6.3.9, w której naprawiono błędy związane z użyciem pamięci komputera, bitwami klanowymi oraz systemem kar[30].
 • 7 kwietnia ukazała się wersja 0.6.3.10, w której dodano nowy czołg premium – M4A2E4 Sherman[31].
 • 12 kwietnia gra została oficjalnie wydana, konta osób biorących udział w testowaniu gry zostały zresetowane, natomiast następnego dnia wydano wersję 0.6.3.11, która została przystosowana do systemu mikropłatności[32]
 • 17 maja ukazała się wersja 0.6.4, w której dodano siedem nowych pojazdów, dwie mapy oraz wprowadzono szereg zmian m.in. w mechanice gry[33].
 • 7 czerwca ukazała się łatka umożliwiająca grę w języku holenderskim, duńskim, rumuńskim, tureckim, fińskim, szwedzkim, estońskim oraz litewskim.
 • 29 czerwca ukazała się wersja 0.6.5, w której dodano dwie nowe mapy, przeprojektowano dwie już istniejące mapy, dodano amerykańskie niszczyciele czołgów oraz dwa czołgi premium – amerykański M22 Locust i radziecki T-127, ponadto dokonano usprawnień w mechanice gry[34].
 • 10 sierpnia ukazała się wersja 0.6.6, w której dodano nową mapę oraz siedem nowych czołgów niemieckich między innymi E-50, E-75 i E-100[35].
 • 15 września ukazała się wersja 0.6.7, w której dodano sześć nowych czołgów (w tym T-50-2, VK 28.01 oraz chiński Typ 59), jedną nową mapę oraz dokonano usprawnień w mechanice gry[36].
 • 19 grudnia ukazała się wersja 0.7.0, w której dodano między innymi technologię multiklastrową, system kamuflaży dla pojazdów, system skarg, testowy system nagrywania i odtwarzania bitew; ponadto pojawiły się dwie nowe mapy oraz naprawiono drobne błędy[37].

Rok 2012[edytuj | edytuj kod]

 • 5 stycznia ukazała się wersja 0.7.1 wprowadzająca do gry pojazdy francuskie; ponadto dodano dla wszystkich działek automatycznych i półautomatycznych wielopociskowy system automatycznego ładowania oraz dokonano poprawek dotyczących mechaniki gry[38].
 • 24 stycznia ukazała się łatka 0.7.1b, która naprawiała błąd związany z tzw. mgłą wojny w trybie Wojen Klanów[39].
 • 13 marca ukazała się aktualizacja 0.7.1.1 zmieniająca format zapisu i organizacji danych w systemie gry oraz dodająca oddzielny folder na mody tworzone przez graczy[40].
 • 30 marca ukazała się wersja 0.7.2 wprowadzająca dwie nowe mapy, 22 nowe umiejętności załogi, nowe amerykańskie niszczyciele czołgów, zmiany w amerykańskiej linii czołgów ciężkich, nowe kamuflaże; równocześnie dokonano poprawek w mechanice gry[41].
 • 8 maja ukazała się wersja 0.7.3 wprowadzająca dwie nowe mapy, przebudowująca sowieckie drzewko pojazdów oraz dokonująca poprawek i usprawnień w mechanice gry[42].
 • 21 czerwca ukazała się wersja 0.7.4 wprowadzająca dwie nowe mapy, dwa nowe tryby gry, nowe francuskie samobieżne działa polowe i niszczyciele czołgów oraz kilka nowych czołgów premium[43].
 • 1 sierpnia ukazała się wersja 0.7.5 wprowadzająca zmiany w mechanice gry, dodająca trzy nowe mapy, dwa nowe czołgi premium, 6 nowych niszczycieli czołgów, 3 nowe czołgi średnie oraz 1 lekki czołg[44].
 • 27 września została wydana aktualizacja 0.8 dodająca cztery nowe radzieckie niszczyciele czołgów i brytyjski czołg premium oraz wprowadzająca zmiany w postaci udoskonalonej fizyki gry, grafiki, dźwięków oraz specyfikacji pojazdów[45].
 • 31 października na europejskim serwerze ukazała się aktualizacja 0.8.1 dodająca m.in. drzewo czołgów brytyjskich, trzy nowe czołgi premium, oraz wiele poprawek związanych z mechaniką i optymalizacją gry[46].
 • 12 grudnia została wydana aktualizacja 0.8.2 dodająca nowe pojazdy amerykańskie wyposażone w automaty ładujące, trzy pojazdy premium oraz wprowadzająca zmiany na czterech mapach[47].

Rok 2013[edytuj | edytuj kod]

 • 16 stycznia wydana została wersja 0.8.3 dodająca drzewo pojazdów chińskich[48].
 • 6 marca wydana została wersja 0.8.4 dodająca m.in. brytyjskie niszczyciele czołgów oraz nowe niemieckie czołgi lekkie[49].
 • 20 marca europejski serwer został podzielony na dwa klastry – EU1 i EU2[50]. Usunięto z mechanizmu losującego mapę Smocza Rzeka.
 • 24 kwietnia wprowadzona została wersja 0.8.5, w której dodano m.in. sześć czołgów niemieckich i trzy radzieckie oraz dodatkową mapę[51].
 • 19 czerwca wydano wersję 0.8.6. W niej dodano kolejną nową mapę, 10 nowych czołgów oraz zmieniono nieco mechanikę gry. Od tej wersji działa samobieżne są do X poziomu technologicznego, wcześniej były do VIII[52].
 • 23 lipca wydano wersję 0.8.7. Aktualizacja wprowadza nową linię brytyjskich dział samobieżnych, dodano nowy radziecki czołg lekki, niemiecki niszczyciel czołgów; została dodana nowa mapa, nowe brytyjskie działo samobieżne dostępne dla graczy z kontem premium oraz wprowadzono parę poprawek i usprawnień do gry. Usunięto czołg T-50-2[53].
 • 12 września wydana została wersja 0.8.8, dodająca nową gałąź radzieckich czołgów średnich (4 czołgi) oraz dwa nowe czołgi (średni i ciężki) w niemieckim drzewie technologicznym. Zachodzą w nim również zmiany, jak zbalansowanie czołgu średniego VK 30.01 H – stanie się on czołgiem ciężkim o niższym poziomie. Aktualizacja wprowadziła mapę z terenem leśnym i skalistym. Dodano również księgę misji, po których wykonaniu dostaje się określoną nagrodę opisaną po wejściu w zakładkę „Misje i Wydarzenia” – tam można zobaczyć szczegółowy opis danej misji[54].
 • 30 października wydano wersję 0.8.9 zwaną „Armored Spearhead”[55], dodającą nową gałąź niszczycieli czołgów niemieckich, chińskie czołgi premium 112 i T-34-3, nową mapę Północny Wschód oraz zoptymalizowanie map i dodanie trybu spotkaniowego do mapy Erlenberg. Zmieniony został wygląd wyboru opcji bitwy, a zmiany uwzględniły także ikony w górnej części ekranu, pojawiające się podczas bitwy. Dodano również nowy tryb gry zwany bitwami zespołowymi[56][55].
 • 23 grudnia wydano wersję 0.8.10, w której dodano drzewko japońskie, chińskiego Type 64 i japońskiego Chi-Nu Kai. Do dyspozycji graczy oddano również mapę Ukryta Wioska. Zmieniono mapy El Halluf i Karelia. Dodano 2 czołgi rosyjskie IX poziomu: Object 430 II i X poziomu: Object 430[57].

Rok 2014[edytuj | edytuj kod]

 • 14 lutego wydano wersję 0.8.11, w której dodano 3 nowe mapy: Windstorm, Winter Himmelsdorf i Ruinberg on fire. Dodano nowe medale i odznaczenia. Zmniejszono obrażenia dział kalibrów od 150mm do 155mm o 100 PZ. Dodano możliwość włączenia pokazywania śladów gąsienic. Zmieniono silnik w czołgu AMX 50 Foch (155). Wprowadzono bitwy narodowe. Nie wprowadzono nowych pojazdów. Umożliwiono łatwiejszą konfigurację załogi. Zmieniono fizykę podwozia. Po podpaleniu pojazdu pojawia się w u dołu ekranu ikona ognia oznaczająca zapłon czołgu.
 • 16 kwietnia wprowadzono wersję 9.0, w której dodano tryb bitew historycznych, usunięto bitwy narodowe, wydano modele HD czołgów: T-54, T-34-85, Tortoise, Centurion 7/1, Churchill VII, M4 Sherman, M18 Hellcat, M103, PzKpfW VI Tiger, PzKpfW VIII Maus, PzKpfW V Panther. Zmodyfikowano mapę Malinówka. Drastycznie zmieniono wygląd garażu zarówno normalnego, jak i dla posiadaczy konta premium, wygląd miał przypominać hale naprawcze. Dodano nowe czołgi na potrzeby bitew historycznych: Pz. IV A, Pz. IV D, Pz. IV H, StuG III B, StuG III G. W bitwach historycznych dostępne są na razie tylko 3 bitwy: Bitwa o Kursk, Operacja "Wiosenne Przebudzenie" i Bitwa o Ardeny. Pierwsza jest na mapie Prochorowka, pozostałe dwie na mapie Erlenberg. Nie wprowadzono silnika Havok[58].
 • 11 czerwca wydano wersję 0.9.1, w której dodano nową mapę: Charków. Zmieniono mapy: Koło podbiegunowe, Komaryn, Tundra. Do bitew historycznych dodano bitwy: Oblężenie Tobruku i Front Briańsk, a usunięto Bitwę o Kursk i Bitwę o Ardeny. Zmieniono mobilność czołgów oraz ich opory dla gruntu: VK 28.01 oraz MT-25[1].
 • 12 czerwca wprowadzono z okazji Mistrzostw Świata w Brazylii tryb futbolowy, w którym dodano nową mapę, na której jest boisko do gry w piłkę nożną na zmodyfikowanej mapie Himmelsdorf. Gracze otrzymali również czołg T-62A SPORT specjalnie przystosowany do tego trybu[19].
 • 31 lipca wydano aktualizację 0.9.2, w której wprowadzono tryb Twierdze, w bitwach treningowych będzie można być obserwatorem, który może oglądać bitwę z pozycji dowolnego gracza z obu drużyn. Doszły 4 czołgi w wersji HD: IS, SU-100, StuG III Ausf. G, Churchill I. Gracze będą mieli również możliwość zdobyć 9 nowych medali lub osiągnięć
 • 24 września wprowadzono aktualizację 0.9.3, w której dodano nowe czołgi lekkie, ulepszono system wspomagania automatycznego losowania, przerobiono system rykoszetów, ulepszono tryb Twierdze i dodano nowe modele w wersji HD: M5 Stuart, M24 Chaffee, M3 Lee, Jagdpanther, ISU-152IS-7.
 • 4 listopada wprowadzono aktualizację 0.9.4 która poprawiła optymalizację gry i przygotowała grę do aktualizacji 0.9.5
 • 22 grudnia wydano aktualizację 0.9.5, w której dodano 12 czołgów (nową linię Brytyjskich niszczycieli czołgów: M2 Light, Stuart I, Grant I, Sherman III, Archer, Achilles IIC, Sherman Firefly, Challenger, Charioteer, FV4004 Conway, FV4005 Stage 2 i jeden czołg premium: Panther mit 88 mm KwK 43 L/71), usunięto mapę Ruinberg w płomieniach, dodano mapy: Wintenberg (Ruinberg zimą), Miasto duchów (dostępne tylko w trybie bitew drużynowych) i Mittengrad (mapa dostępna tylko dla niskich poziomów). Aktualizacja wprowadziła także szereg zmian i poprawek w silniku gry.

Rok 2015[edytuj | edytuj kod]

 • 10 lutego wprowadzono aktualizację 9.6, w której dodano dwa nowe pojazdy premium: STA-2 oraz AMX Chasseur de Chars. Wprowadzono nowe budynki w trybie Twierdze , zmniejszono zasięg widzenia niszczycieli czołgów, a także poprawiono optymalizację gry.
 • 28 kwietnia wprowadzono aktualizację 9.7, w której dodano 7 nowych pojazdów francuskich, nową mapę Overlord i więcej pojazdów w jakości HD. Zmniejszono zasięg widzenia dział samobieżnych.
 • 27 maja wprowadzono aktualizację 9.8, w której dodano możliwość tworzenia plutonów podczas bitwy, nowy tryb gry "Dominacja".Ulepszono launcher gry dzięki czemu można wybrać 2 wersie gry: HD i SD. Dodano także odznaki dokonań w bitwie.
 • 15 lipca wprowadzono aktualizację 9.9, w której dodano dwa nowe pojazdy, 14 pojazdów w jakości HD. Zmieniono mapę Bagno i ulepszono grafikę gry.
 • 2 września wprowadzono aktualizacje 9.10 w której dodano drzewo japońskich czołgów ciężkich (I-Go/Chi-Ro, Type 91, Type 95, O-I Experimental, O-I, O-Ni, O-Ho, Type 4 Heavy, Type 5 Heavy), 20 pojazdów otrzymało modele w jakości HD, dodano również tryb "Rozwałka" oraz kilka mniejszych zmian.
 • 18 listopada wprowadzono aktualizację 9.12.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Gra World of Tanks otrzymała nagrodę „Best New Concept” przyznaną na targach E3 w 2010 roku za najbardziej innowacyjną produkcję[59] oraz nagrodę dla najlepszej gry online na Konferencji Rosyjskich Deweloperów Gier w 2010 roku[60]. W 2012 gra otrzymała nagrodę European Games Award jako najchętniej wybierana gra z gatunku MMO, a firma Wargaming.net zdobyła tytuł Najlepszego Europejskiego Wydawcy[61] oraz Golden Joystick Award dla najlepszej gry MMO[62]. Gra została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa za największą ilość zalogowanych w tym samym momencie graczy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Wersja 9.12: wprowadzenie w środę, 18 listopada. worldoftanks.eu, 2015-11-19. [dostęp 2015-11-24].
 2. World of Tanks, WoT (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-08-14].
 3. Luke Karmali: World of Tanks: Xbox 360 Edition Release Date Announced (ang.). IGN, 2014-02-04. [dostęp 2015-09-09].
 4. World of Tanks w wersji na Xboksa One w lipcu . Gry-Online, 2015-06-16. [dostęp 2015-09-13].
 5. World of Tanks (ang.). [dostęp 2015-02-20].
 6. PEGI Pan European Game Information - Advanced Search (ang.). [dostęp 2015-02-20].
 7. World of Tanks (PC) (niem.). [dostęp 2015-02-20].
 8. WORLD OF TANKS (Multi Platform) (ang.). Australian Classification Board. [dostęp 2015-02-20].
 9. Aktualna liczba czołgów w grze i ich nacje. FAQ World of Tanks Europa.
 10. Typy pojazdów w grze. FAQ World of Tanks Europa.
 11. Korzyści z posiadania złota. worldoftanks.eu. [dostęp 2012-03-03].
 12. World of Tanks to już 50 milionów zarejestrowanych graczy. Nieodległa przyszłość przyniesie... profesjonalną ligę e-sportową. Gamezilla. [dostęp 2013-03-13].
 13. Justin Olivetti: World of Tanks sets Guinness World Record (ang.). Joystiq, 2011-02-24. [dostęp 2013-12-24].
 14. Jacek „gem”J. „” Smoliński Jacek „gem”J. „”, Świat Czołgów w kioskach!, cdaction.pl, 11 czerwca 2015 [dostęp 2015-09-11].
 15. Wywiad z deweloperem w serwisie massively.com (ang.)
 16. Wywiad z menedżerem projektu Alexem Shilyaevem w serwisie freemmostation.com (ang.)
 17. Lista zmian wprowadzonych w pierwszym teście publicznym wersji 8.9.
 18. a b Nowe tryby gry
 19. a b Tryb Bitew futbolowych. World of Tanks Europa.
 20. Darmowy pluton. World of Tanks Europa. [dostęp 2013-07-24].
 21. Informacja z oficjalnego blogu deweloperów (ros.)
 22. Informacja na stronie gry (ros.)
 23. Informacja na stronie gry (ros.)
 24. Informacja na stronie gry (ros.)
 25. Informacja z serwisu gry (ang.)
 26. Informacja o patchu w głównym serwisie gry (ang.)
 27. Informacja ze strony głównej gry (ang.)
 28. "Official Open Beta Begins!" – artykuł ze strony głównej gry (ang.)
 29. Informacja ze strony głównej gry (ang.)
 30. "Release of v.0.6.3.9 Special Patch on March, 23. UPDATE" – artykuł na stronie gry (ang.)
 31. "Release of v.0.6.3.10 Patch on April 7. UPDATE" – informacja ze strony głównej gry (ang.)
 32. Informacje o wersji 0.6.3.11 na stronie gry (ang.)
 33. V.0.6.4 Update Takes Place Tomorrow. UPDATE. 17/5/2011 (ang.). [dostęp 2011-05-18].
 34. Maintenance Works to Implement 6.5 Update. UPDATE (ang.). [dostęp 2011-07-03].
 35. Update v.6.6 Release Went Swimmingly (ang.). World of Tanks, 2011-08-10. [dostęp 2011-08-11].
 36. Update v.6.7 has been released successfully on September 15th (ang.). World of Tanks, 2011-09-18. [dostęp 2011-08-11].
 37. Aktualizacja v.7.0 dostępna do pobrania. UPDATE . World of Tanks, 2011-12-19. [dostęp 2011-12-20].
 38. Aktualizacja 7.1 wprowadzona . World of Tanks, 2012-01-05. [dostęp 2012-01-05].
 39. Aktualizacja 23 stycznia – World of Tanks official forum . World of Tanks forum, 2012-01-23. [dostęp 2012-01-24].
 40. Aktualizacja 7.1.1 wchodzi w życie 13go marca UPDATED . World of Tanks, 2012-03-13. [dostęp 2012-03-13].
 41. Aktualizacja 7.2 została wprowadzona. World of Tanks, 2011-03-30. [dostęp 2012-04-05].
 42. Aktualizacja 7.3 została wprowadzona! . World of Tanks, 2012-05-08. [dostęp 2012-05-08].
 43. Aktualizacja 7.4 została wprowadzona!. World of Tanks, 2012-06-25. [dostęp 2012-06-28].
 44. Aktualizacja 7.5 jest już gotowa!. World of Tanks, 2012-08-01. [dostęp 2012-08-01].
 45. Zmiany wprowadzane przez wersję 8.0. World of Tanks, 2012-09-27. [dostęp 2012-09-27].
 46. Zmiany wprowadzane przez wersję 8.1. World of Tanks, 2012-10-31. [dostęp 2012-10-31].
 47. Aktualizacja 8.2!. World of Tanks, 2012-12-12. [dostęp 2012-12-13].
 48. Wersja 8.3 została już wprowadzona. World of Tanks, 2013-01-16. [dostęp 2013-01-19].
 49. Version 8.4 Released!. World of Tanks, 2013-03-06. [dostęp 2013-03-06].
 50. Wieloklastrowość. World of Tanks, 2013-03-20. [dostęp 2013-03-20].
 51. Aktualizacja 8.5 została już wprowadzona!. World of Tanks, 2013-04-24. [dostęp 2013-04-24].
 52. Wersja 8.6 już jest!. World of Tanks, 2013-06-19. [dostęp 2013-06-23].
 53. Wersja 8.7 gry wprowadzona!. World of Tanks Europa. [dostęp 2013-07-24].
 54. Rzut oka na wersję 8.8. [dostęp 2013-08-14].
 55. a b Wersja 8.9: Armored Spearhead pojawi się 30 października.
 56. Główne zmiany wprowadzane przez aktualizację 8.9.
 57. Wersja 8.10 już jest!.
 58. Wersja 9.0 wejdzie w środę, 16 kwietnia!.
 59. Shawn Schuster: Massively's Best of E3 2010 (ang.). massively.com, 2010-06-19. [dostęp 2014-12-30].
 60. Informacja z serwisu IGN (ang.)
 61. Wargaming Takes Home Two Honors From European Games Award 2012 (ang.). Wargaming.net, 2012-08-15. [dostęp 2012-09-21].
 62. Golden Joystick Award Winners 2012 (ang.). Golden Joystick Awards. [dostęp 2012-11-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]