Worms Revolution

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Worms Revolution
Producent Team17
Wydawca Valve Corporation
Team17
Data wydania 10 października 2012 (Windows, Xbox 360, PlayStation 3), 6 czerwca 2013 (Mac)
Gatunek gra zręcznościowa, strategiczna gra turowa
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Język angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, polski, rosyjski
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Xbox 360, PlayStation 3
Nośniki CD (2), dystrybucja cyfrowa (Steam)
Kontrolery klawiatura, mysz (PC), gamepad (konsole)

Worms Revolutiongra strategiczna wyprodukowana przez Team 17, będąca kontynuacją serii gier Worms. Gra została oparta na trójwymiarowym silniku graficznym, ale widok jest taki jak w wersjach dwuwymiarowych.

Produkcja pojawiła się 10 października 2012 na konsole PlayStation 3 i Xbox 360 oraz na komputery osobiste na platformie Steam w angielskiej, francuskiej, niemieckiej, włoskiej, hiszpańskiej, czeskiej, polskiej i rosyjskiej wersji językowej. Wersja angielska zawiera pełne udźwiękowienie. Wydanie na Mac pojawiło się 6 czerwca 2013.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gry kontynuuje tradycyjną rozgrywkę obecną w serii, w której drużyny robaków na zmianę korzystają z różnych broni i przedmiotów, w celu wyeliminowania przeciwników. Gra jest teraz prezentowana w tzw. 2.5 D, gdzie klasyczna rozgrywka dwuwymiarowa przedstawiana jest przez trójwymiarowe obiekty. Nowością wprowadzoną do serii jest silniejszy nacisk na dynamiczne obiekty objęte prawami fizyki. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon cyklu, w Worms Revolution woda obecna jest nie tylko w dolnej części planszy, lecz także w innych miejscach i objęta jest prawami fizyki. Przez manipulowanie elementami mapy, na której toczy się rozgrywka, gracze mogą wypuścić tę wodę i zmyć przeciwników. Przebywanie pod wodą powoduje powolne tonięcie (robak traci 5 punktów życia co 1 turę), choć spadając na dno etapu nadal powoduje natychmiastową śmierć. Wprowadzono również nowe bronie, takie jak m.in. pistolet na wodę, które uwzględniają również zachowanie wody zgodne z fizyką gry. W rozgrywce pojawiają się również inne obiekty fizyczne, którymi gracze mogą manipulować, a których upadek na robaka także powoduje utratę punktów życia. Kolejną nowością w serii jest wprowadzenie czterech różnych klas:

  • Żołnierz - jest zwykłym robalem, który jako jedyna z klas nie posiada szczególnych zdolności.
  • Zwiadowca - jest w stanie poruszać się szybciej i skakać wyżej i dalej, ale jego ataki zadają mniej obrażeń.
  • Naukowiec - może wyprodukować lepszą broń i sprzęt i przyznaje innym robalom w drużynie premię w postaci zdrowia.
  • Strażnik - powolnie się porusza, ale jego ataki wyrządzają więcej szkód.

Gra posiada opcje gry dla jednego gracza (kampania i tryb rozwiązywania łamigłówek opartych na specyficznym wykorzystaniu możliwości gry adekwatnym do sytuacji) oraz rozgrywkę dla wielu graczy (przy jednym komputerze oraz przez sieć). Istnieją również różne opcje dostosowania do zmiany wyglądu robaków, zasad meczu, ilość broni oraz obiektów obecnych na mapie.

Rozwój gry[edytuj | edytuj kod]

Gra oparta jest na oryginalnych grach z serii Worms. W dniu 30 marca 2012 roku Team 17 zapowiedział, że pracuje nad grą na nowym silniku. W dniu 26 maja 2012 roku, firma ogłosiła że nad grą będą pracować Matt Berry i Dean Wilkinson.

DLC[edytuj | edytuj kod]

Do gry zostały wydane cztery rozszerzenia (DLC)[1]:

  • Worms Revolution: Mediaval Tales,
  • Worms Revolution: Funfair Pack,
  • Worms Revolution - Mars Pack,
  • Worms Revolution: Customisation Pack.

Przypisy

  1. Worms Revolution. Joystiq. [dostęp 2013-05-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]