Wpuść mnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wpuść mnie
Låt den rätte komma in
Autor John Ajvide Lindqvist
Miejsce wydania  Szwecja
Język szwedzki
Data I wyd. 2004
Typ utworu horror
Data I wyd. polskiego wrzesień 2008
Pierwszy wydawca polski Wydawnictwo Amber

Wpuść mnie (szw. Låt den rätte komma in) – szwedzka powieść Johna Ajvidego Lindqvista z 2004 roku. Opowiada o przyjaźni 12-letniego chłopca imieniem Oskar i wampirzycy Eli (jak się później okazuje "wampirzyca" kiedyś nazywała się Eliasz, jeszcze za czasów ludzkiego życia). Akcja utworu rozgrywa się w Blackebergu, przedmieściach Sztokholmu we wczesnych latach 80. XX wieku. Książka przedstawia mroczną stronę człowieka, porusza kwestie przemocy, narkomanii, kradzieży, pedofilii, prostytucji oraz dokonywanych morderstw.

Książka została okrzyknięta bestsellerem w rodzimej Szwecji, po czym została przetłumaczona na duński, niemiecki, rosyjski i angielski w 2007 roku. W Polsce książka wydana została po raz pierwszy wydana we wrześniu 2008 roku nakładem Wydawnictwa Amber.

W 2008 na ekranach kin pojawił się film Pozwól mi wejść, który zdobył wiele pozytywnych opinii wśród krytyków. Anglojęzyczny remake w reżyserii Matta Reevesa planowany jest na rok 2010.

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Tytuł powieści nawiązuje do utworu Morrisseya Let the Right One Slip In z albumu Viva Hate, jak i przekonań związanych z tym, że wampir nie może wejść do domu bez wyraźnego zaproszenia.