Wpuść mnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wpuść mnie
Låt den rätte komma in
Autor John Ajvide Lindqvist
Typ utworu horror
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Szwecja
Język szwedzki
Data wydania 2004
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego wrzesień 2008
Wydawca Wydawnictwo Amber

Wpuść mnie (szw. Låt den rätte komma in) – szwedzka powieść Johna Ajvidego Lindqvista z 2004 roku. Opowiada o przyjaźni 12-letniego chłopca imieniem Oskar i wampirzycy Eli (jak się później okazuje "wampirzyca" kiedyś nazywała się Eliasz, jeszcze za czasów ludzkiego życia). Akcja utworu rozgrywa się w Blackebergu, przedmieściach Sztokholmu we wczesnych latach 80. XX wieku. Książka przedstawia mroczną stronę człowieka, porusza kwestie przemocy, narkomanii, kradzieży, pedofilii, prostytucji oraz dokonywanych morderstw.

Książka została okrzyknięta bestsellerem w rodzimej Szwecji, po czym została przetłumaczona na duński, niemiecki, rosyjski i angielski w 2007 roku. W Polsce książka wydana została po raz pierwszy wydana we wrześniu 2008 roku nakładem Wydawnictwa Amber.

W 2008 na ekranach kin pojawił się film Pozwól mi wejść, który zdobył wiele pozytywnych opinii wśród krytyków. Anglojęzyczny remake w reżyserii Matta Reevesa planowany jest na rok 2010.

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Tytuł powieści nawiązuje do utworu Morrisseya Let the Right One Slip In z albumu Viva Hate, jak i przekonań związanych z tym, że wampir nie może wejść do domu bez wyraźnego zaproszenia.