Przejdź do zawartości

Wpuść mnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wpuść mnie
Låt den rätte komma in
Autor

John Ajvide Lindqvist

Typ utworu

horror

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Szwecja

Język

szwedzki

Data wydania

2004

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

wrzesień 2008

Wydawca

Wydawnictwo Amber

Wpuść mnie (szw. Låt den rätte komma in) – szwedzka powieść Johna Ajvidego Lindqvista z 2004 roku. Opowiada o przyjaźni 12-letniego chłopca imieniem Oskar i wampirzycy Eli[1]. Akcja utworu rozgrywa się w Blackebergu, na przedmieściach Sztokholmu we wczesnych latach 80. XX wieku. Książka przedstawia mroczną stronę człowieka, porusza kwestie przemocy, narkomanii, kradzieży, pedofilii, prostytucji oraz dokonywanych morderstw.

Książka została okrzyknięta bestsellerem w rodzimej Szwecji, po czym została przetłumaczona na duński, niemiecki, rosyjski i angielski w 2007 roku. W Polsce książka wydana została po raz pierwszy wydana w 2008 roku nakładem Wydawnictwa Amber.

W 2008 na ekranach kin pojawił się film Pozwól mi wejść, który zdobył wiele pozytywnych opinii wśród krytyków. Anglojęzyczny remake w reżyserii Matta Reevesa miał premierę w 2010 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

12-letni Oskar nie ma znajomych i jest gnębiony w szkole. Chłopiec dokonuje drobnych kradzieży, objada się i planuje kiedyś zemścić się na jego szkolnych oprawcach. Monotonię jego życia przerywa wprowadzenie się obok dziewczyny o imieniu Eli i jej opiekuna. Eli wydaje się być dziwna; nieprzyjemnie pachnie, wychodzi tylko o zmroku, mimo pozornie młodego wieku ma kilka siwych włosów. Oskar i Eli zaprzyjaźniają się. Wkrótce w okolicy zaczyna dochodzić do brutalnych morderstw. Oskar zaczyna wiązać te wydarzenia z Eli i jej opiekunem, ale mimo to nie potrafi on zerwać więzi z przyjaciółką[2].

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Tytuł powieści nawiązuje do utworu Morrisseya Let the Right One Slip In z albumu Viva Hate, jak i przekonań związanych z tym, że wampir nie może wejść do domu bez wyraźnego zaproszenia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]