Wróblowice (województwo małopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wróblowice
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat tarnowski
Gmina Zakliczyn
Liczba ludności (30.06.2009) 690[1]
Strefa numeracyjna (+48) 14
Tablice rejestracyjne KTA
SIMC 0837376
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Wróblowice
Wróblowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wróblowice
Wróblowice
Ziemia49°52′25″N 20°51′32″E/49,873611 20,858889
Strona internetowa miejscowości

Wróblowicewieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Zakliczyn.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego.

W 1385 roku Spytko II z Melsztyna , który był rzecznikiem następstwa na tronie polskim Jadwigi Andegaweńskiej i jej małżeństwa z Władysławem Jagiełłą, uzyskał od niej jako królowej prawo przeniesienia swoich dóbr na prawo magdeburskie. Wśród nich wymieniono m.in. Wróblowice. Dawniej Wróblowice dzieliły się na Wróblowice Górne (Superior) i Wróblowice Dole (Inferior), ale wspólnie należące do parafii Opatkowice (później Zakliczyn). W 1419 roku ich właścicielem był Mikołaj Rogalec z Wróblowic herbu Strzemię. Natomiast w połowie XV wieku wieś Wróblowice Górne była własnością Jakuba i Jana herbu Strzemię. Miała zagrody z rolą i 2 folwarki rycerskie. Wróblowice Dolne, których właścicielem był p. Tasicki herbu Pierzchała, miały 5 łanów kmiecych, folwarki rycerski. Ok. XVI wieku obie wsie zostały połączone. Wówczas w 1581 roku ich właścicielem był Stanisław Kowalewski.

Bitwa pod Wróblowicami w 1939 r.[edytuj | edytuj kod]

W ramach wojny obronnej we wrześniu 1939 r. 24 Dywizja Piechoty pod dowództwem płk dypl. Bolesława Marii Krzyżanowskiego w początkowym okresie wojny pozostawała w odwodzie Naczelnego Wodza. 3 września 1939 r. przydzielono ją do odwodu południowego "Tarnów" Armii "Karpaty" (GO "Jasło") i skierowano do rejonów wyładowczych w Tarnowie i Dębicy. Miała obsadzić linię Pilzno-Szynwałd-Tuchów.

6 września 1939 r. dywizja jeszcze koncentrowała się w rejonie Tarnowa. Za zadanie miała obronę dolnego Dunajca po Zakliczyn w celu utworzenia drugiej linii obronnej, na zapleczu wycofującej się Armii "Kraków". Od samego rana 6 września dywizja prowadziła ciężkie walki, odrzucając natarcie niemieckiej 4 Dywizji Lekkiej pod Wróblowicami. Pod wieczór do dywizji dotarł rozkaz dowódcy Armii gen. Kazimierza Fabrycego odwrotu nad odległą o 40 km Wisłokę, osłaniając główny szlak komunikacyjny na Lwów, który był osią działania niemieckich wojsk XXII Korpusu gen. Ewalda von Kleista.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urząd Miejski w Zakliczynie: Wykaz miejscowości wchodzących w skład Gminy Zakliczyn wraz z liczbą mieszkańców.