Przejdź do zawartości

Wręgi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wręgi
Harpidae
Bronn, 1849
Ilustracja
Żywy ślimak Harpa major
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

mięczaki

Gromada

ślimaki

Podgromada

Caenogastropoda[1]

Rząd

Neogastropoda[1]

Rodzina

wręgi

Wręgi (Harpidae) – rodzina ślimaków morskich z rzędu Neogastropoda. Zaliczanych jest do niej około 60 żyjących gatunków należących do trzech rodzajów, opisano też gatunki i rodzaje kopalne[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Muszle osiągają średnie i duże rozmiary. Krótka i spiczasta skrętka zakończona jest muszlą embrionalną złożoną z dwóch skrętów. Ostatni skręt duży i rozdęty. Charakterystyczne są promieniste, o ostrej krawędzi, ubarwione poprzecznymi prążkami i sterczące nad powierzchnię zewnętrzną żeberka (wręgi) lub fałdy, tworzące w części dowierzchołkowej zaostrzone krawędzie i kolce. Zarówno powierzchnia zewnętrzna jak i wewnętrzna jest połyskująca i pokryta regularnymi wzorami barwnymi, wśród których dominują barwy od łososiowej do brązowej. Duże ujście. Warga zewnętrzna pogrubiona i z zaokrągloną krawędzią, w części dosyfonowej z małym wcięciem syfonalnym. Gładkie wrzeciono pogrubione jest kallusem. Brak dołka osiowego, warstwy konchiolinowej i wieczka. U żywych okazów zwraca uwagę bardzo szeroka noga, która jest tak duża, że nie pozwala ślimakowi całkowicie schować się do wnętrza muszli. Noga ta z przodu jest półkoliście zakończona i szersza, a w tylnej części zaostrzona i wydłużona. Znane są przypadki odrzucania (autoamputacji) tylnego odcinka nogi w wyniku np. niepokojenia zwierzęcia. Głowę zdobią dwa długie, cienkie czułki. Plamki oczne znajdują się mniej więcej w jednej trzeciej długości czułków. Samice składają jaja w dyskokształtnych kapsułach rogowych, połączonych ze sobą w sznury.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występują w strefie klimatycznej subtropikalnej i tropikalnej, szczególnie w zachodnim Pacyfiku i Oceanie Indyjskim. Życie spędzają w jamach wygrzebanych w piasku koralowym, od strefy litoralnej po głębokie wody.

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Wręgi są mięsożercami, żerują nocą, żywiąc się krabami i krewetkami.

Podział systematyczny[edytuj | edytuj kod]

Do rodziny należą trzy podrodziny z następującymi rodzajami[1]:

Jednego wymarłego rodzaju nie przypisano do żadnej z podrodzin:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d MolluscaBase eds., Harpidae Bronn, 1849, [w:] MolluscaBase [online] [dostęp 2024-03-12] (ang.).
  2. Mały słownik zoologiczny: bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1984. ISBN 83-214-0428-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wąsowski Rafał, Przewodnik MUSZLE, Wyd. Multico, Warszawa 2000