Wrocławski Teatr Lalek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wrocławski Teatr Lalek (dawna Resursa Kupiecka)
Symbol zabytku nr rej. 495/Wm z dnia 5 października 1992 r.
Ilustracja
Widok od strony ulicy Teatralnej
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Styl architektoniczny

Neobarok

Architekt

Albert Grau

Ukończenie budowy

1894

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Wrocławski Teatr Lalek (dawna Resursa Kupiecka)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Wrocławski Teatr Lalek (dawna Resursa Kupiecka)”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Wrocławski Teatr Lalek (dawna Resursa Kupiecka)”
Ziemia51°06′18″N 17°01′58″E/51,105000 17,032778
Strona internetowa

Wrocławski Teatr Lalek – teatr przy pl. Teatralnym 4 we Wrocławiu.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Teatr mieści się w budynku dawnej resursy kupieckiej wzniesionej w stylu neobarokowym według projektu Blummera[a] w latach 1892–1894. W latach 1905–1909 został rozbudowany według projektu Alberta Graua. Po wschodniej stronie budynku rozległy taras łączy go z promenadą ciągnącą się wzdłuż fosy miejskiej w kierunku dzisiejszego parku Kopernika i Bastionu Sakwowego położonego na wzgórzu, zwanym dziś Wzgórzem Partyzantów.

Teatr Lalki i Aktora został we Wrocławiu po wojnie uruchomiony 18 października 1946 staraniem Zenona i Elżbiety Kalinowiczów przy ul. Rzeźniczej 12. W następnych latach często zmieniała się lokalizacja, kierownictwo i wizja artystyczna teatru. Od początku 1962 siedziba Państwowego Teatru Lalek "Chochlik" znajdowała się przy ul. Świdnickiej 28. Od sezonu 1963/1964, od objęcia kierownictwa przez Stanisława Stapfa, datuje się szybki rozwój teatru; dyrektor uzyskał zgodę zajmującego pałacyk przy pl. Teatralnym Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej na odstąpienie teatrowi części pomieszczeń[1]. Od tego czasu nosi on nazwę Wrocławski Teatr Lalek. Do roku 1993 w budynku współistniały obok siebie teatr i TPPR (potem jego następca – Towarzystwo Współpracy Gospodarczej Polska-Wschód). 23 grudnia 1993 prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski przekazał cały obiekt Teatrowi.

Od 1967 r. w Teatrze działa Mała Scena dla Dorosłych, która szczególnie zyskała na popularności za dyrekcji Wiesława Hejny (dyr. od 1981r.) tryptykiem Fenomen Władzy, na który składały się spektakle Proces Kafki, Gyubal Wahazar Witkacego i Faust Goethego[1].

W 1995 r. WTL zainicjował projekt Dziecięcej Akademii Artystycznej, która prowadzi edukację artystyczną najmłodszych odbiorców. W trakcie organizowania swej działalności ekspozycyjnej jest także Galeria Lalek, gromadząca najbardziej wartościowe estetycznie i cenne historycznie lalki i rekwizyty z przedstawień WTL.

Od września 2012 r. dyrektorem naczelnym Wrocławskiego Teatru Lalek jest Janusz Jasiński, a dyrektorem artystycznym – Jakub Krofta.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Według opracowań pt. "Nieznany portret miasta" oraz "Atlas architektury Wrocławia"– architektami byli Paul Kieschke i H. Bielenberg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wrocławski Teatr Lalek | Miejsce, Culture.pl [dostęp 2021-12-16] (pol.).
  2. Odznaka Honorowa Rzecznika. brpd.gov.pl (Biuro Rzecznika Praw Dziecka). [dostęp 2016-12-12].