Wrona jamajska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wrona jamajska
Corvus jamaicensis[1]
J. F. Gmelin, 1788
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina krukowate
Rodzaj Corvus
Gatunek wrona jamajska
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Wrona jamajska (Corvus jamaicensis) – gatunek ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae).

Stosunkowo mały ptak - mierzy 35-38 cm długości. Dzieli parę kluczowych cech morfologicznych z 2 innymi karaibskimi krukowatymi - wroną kubańską Corvus nasicus i wroną antylską Corvus leucognaphalus z Haiti. Są one z pewnością najbliżej spokrewnionymi gatunkami z wroną jamajską.

Jak sugeruje nazwa gatunkowa, ptaka można spotkać na średniej wielkości wyspach Jamajki, gdzie zasiedla obszary leśne przemieszane otwartymi przestrzeniami. Wronę widuje się też w większych ogrodach. Pomimo, że jest to głównie ptak wzniesień i lasów górskich, zlatuje na niżej położone tereny w trakcie pory suchej. W tym czasie tam go można częściej zobaczyć.

Wyglądem przypomina szarego ptaka, jakby ten pokryty był sadzą. W przeciwieństwie do najbliższych krewnych, nie całe upierzenie się lśni, choć ma podobnie ciemnoszare pola na nagiej skórze tuż za oczami i mniejsze nagie fragmenty ciała u podstawy dzioba. Sam dziób jest łupkowo-szary i całkiem długi, spiczasty po ostry koniec. Nosowe pióra szczeciniaste są w dużej stopniu rzadkie, tak że nozdrza nie są nimi pokryte. Tęczówka jest też szaro-brązowa lub czerwono-brązowa, co prawdopodobnie zależy od wieku. Nogi i stopy są czarne.

Podobnie jak inne leśne krukowate w środowisku naturalnym, w ich podstawowej diecie dominują w znacznej mierze owoce zbierane z drzew w parach lub w małych grupach. Przeczesuje też ściółkę leśną z kory lub opadłych liści w poszukiwaniu małych bezkręgowców. Wrona jamajska znana jest z napadania gniazd i porywania jaj oraz piskląt.

Gniazdo tej wrony jest zwykle wznoszone na wysokim drzewie, choć ptaki wykorzystują również szczeliny w drzewach. Zachowania godowe są nadal słabo poznane.

Wydaje odgłosy, które podobnie jak u dwóch najbliższych krewnych są bardzo specyficzne i zawierają różne trajkoczące dźwięki i te przypominające bulgotanie wody (stąd powszechnym określeniem w lokalnej gwarze tego ptaka jest wrona trajkocząca "Jabbering Crow". Czasami jednak potrafi krakać, jak inni przedstawiciele tej rodziny, "kraa-kraa".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Corvus jamaicensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Corvus jamaicensis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).