Wrzosy (dolina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przysiółek Wrzosy na skraju doliny

Dolina Wrzosydolina na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na Garbie Tenczyńskim. Ciągnie się od północnych obrzeży wsi Zalas na południe przez las Garbu Tenczyńskiego, a następnie dalej na południe przez pola uprawne przysiółka Wrzosy. Znajduje się on w północno-zachodniej części wsi Rybna, w gminie Czernichów, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim[1].

Nazwa pochodzi od wrzosów, które niegdyś masowo tu występowały. Wschodni brzeg zbudowany jest z wapieni górnojurajskich. Sama dolina tworzy rozległą łąkę. Od wschodu wejście tworzy brama z ostańców wapiennych[2].

Dnem doliny płynie potok Rudno, Dolina Wrzosy jest górną częścią Doliny Rudna. Na jej stromych lewych zboczach znajduje się pas wapiennych skał o wysokości do 20 m. Uprawiana jest na nich wspinaczka skalna. W kolejności od północy na południe są to skały: Zig-Zak, Kuźnia, Ołtarz, Masyw Güllich, Wrzosy[3]. W skałach tych znajdują się trzy jaskinie: Jaskinia Mała na Wrzosach, Jaskinia na Wrzosach Południowa, Jaskinia na Wrzosach Północna[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [dostęp 2019-09-09].
  2. Julian Zinkow, Krzeszowice i okolice, Warszawa-Kraków: PTTK, 1988, s. 92, 93, ISBN 83-7005-100-6
  3. Baza topo portalu górskiego. [dostęp 2018-09-09].
  4. Norbert Sznober, Schronisko w Zamkowej Strażnicy, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny [dostęp 2019-09-09].