Wschodnia obwodnica GOP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Długość

ponad 30 km

Gminy

Siewierz,
Dąbrowa Górnicza,
Sosnowiec,
Jaworzno,
Mysłowice,
Imielin,
Lędziny,
Katowice,
Tychy

Wschodnia obwodnica GOPobwodnica biegnąca wschodnią częścią Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) w województwie śląskim. Została zbudowana w latach 19781983. Jest częścią trasy europejskiej E75, drogi krajowej nr 1, drogi ekspresowej S1, gierkówki oraz częściowo trasy europejskiej E462. Biegnie od Podwarpia przez miejscowości Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Jaworzno, Mysłowice, Imielin, Lędziny i Katowice do Tychów.

Historia numeracji[edytuj | edytuj kod]

Od otwarcia drogi aż do reformy sieci drogowej z grudnia 1985 roku trasa posiadała oznaczenie drogi państwowej nr 227[1]. W latach 1986[2]–2000 oznakowana była jako droga krajowa nr 15. Od roku 2000[3] posiada oznaczenie drogi nr 1.

Profil drogi[edytuj | edytuj kod]

Wschodnia obwodnica GOP na długości 30,2 km jest częściowo oznakowana jako droga ekspresowa S1. Granice ekspresowego odcinka wyznaczają węzły drogowe:

Na całym powyższym odcinku jest w pełni bezkolizyjna i posiada po dwie dwupasowe jezdnie w każdym kierunku (oraz dodatkowo pas awaryjny). Na kilkusetmetrowym odcinku posiada trzy pasy (w mysłowickiej dzielnicy Kosztowy). Na pozostałym odcinku trasa posiada dwie jezdnie, ale też i skrzyżowania jednopoziomowe, kolizyjne.

Istnieją plany, zgodnie z którymi wschodnia obwodnica GOP łączy się z północną obwodnicą GOP oraz z autostradą A1 (nieoficjalnie nazywaną na odcinku aglomeracji górnośląskiej zachodnią obwodnicą GOP).[potrzebny przypis]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Węzeł zostanie przebudowany
  2. Węzeł o ograniczonych relacjach: zjazd z S1 tylko w kier. Bielsko-Biała, wjazd tylko z Bielska-Białej w stronę Pyrzowic.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Samochodowy atlas Polski 1:500 000. Wyd. IX. Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1985.
  2. Uchwała nr 192 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1985 r. w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg krajowych (M.P. z 1986 r. nr 3, poz. 16)
  3. Zarządzenie nr 6 Generalnego Dyrektora Dróg Publicznych z dnia 9 maja 2000 r. w sprawie nowych numerów dróg krajowych, Rzeczpospolita, 4 lipca 2000.