Wsiewołod Aleksandrow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wsiewołod Aleksandrow
Всеволод Юрьевич Александров
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 czerwca 1936
Moskwa

Data i miejsce śmierci

25 lipca 2010
Moskwa

Wsiewołod Aleksandrow (ur. 4 czerwca 1936 w Moskwie, zm. 25 lipca 2010 w Moskwie) – malarz radziecki i rosyjski, członek Związku Artystów ZSRR, przedstawiciel tzw. nurtu nonkonformistycznego.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wsiewołod Aleksandrow urodził się w 1936 roku w starej rodzinie szlacheckiej. Jego ojciec, architekt i grafik, Jurij Aleksandrow (1910 – 1976) brał udział w wielu dużych przedsięwzięciach, m.in. pod kierownictwem Aleksieja Wiktorowicza Szczusiewa zajmował się opracowaniem projektu wykończenia wnętrz Hotelu Moskwa.

Po ukończeniu Moskiewskiej Średniej Szkoły Sztuk Plastycznych przy Instytucie Sztuki im. Surikowa Wsiewołod Aleksandrow brał lekcje u W. J. Jegorowa, znanego rosyjskiego i radzieckiego artysty plastyka teatralnego i filmowego.

W 1957 roku Wsiewołod Aleksandrow rozpoczął naukę w Szkole Stroganowskiej (obecnie Moskiewski Państwowy Artystyczno-Przemysłowy Uniwersytet imienia S.G. Stroganowa), na kierunku malarstwo monumentalne. W roku 1959 uczestniczył w pracach naukowo-badawczych mających na celu określenie stanu fresków w Monasterze Terapontowskim. Ta wyprawa naukowa wywarła znaczący wpływ na rozwój Wsiewołoda Aleksandrowa jako artysty. Po powrocie z niej, niezadowolony z oferowanego w Stroganowce systemu kształcenia, rzuca szkołę i przenosi się do Państwowej Akademii Sztuk Pięknych Estońskiej SRR w Tallinie.

W Estonii malarstwa uczyli go prof. Joahannes Vyrahansu i artysta ludowy ESRR prof. Valerian Lojk. Obaj należeli do europejskiej szkoły malarstwa i doskonalili swój warsztat w Paryżu. Po ukończeniu akademii Wsiewołod Aleksandrow wraca do Moskwy, gdzie bierze udział w pierwszej Wszechzwiązkowej Wystawie Młodzieżowej.

Pod koniec lat sześćdziesiątych w twórczości Wsiewołoda Aleksandrowa pojawia się coraz więcej dzieł abstrakcyjnych. Właśnie wtedy powstał cykl obrazów abstrakcyjnych oraz seria grafik, poświęconych ówczesnej architekturze Paryża. W roku 1969 Wsiewołod Aleksandrow wstępuje do Zjednoczonego Komitetu Związków Zawodowych Artystów Grafików, a w roku 1979 zostaje członkiem sekcji malarstwa. Od połowy lat siedemdziesiątych jest stałym uczestnikiem wystaw w galerii przy ul. Małaja Gruzinskaja w Moskwie. W roku 1979 w kilku miastach PRL odbyły się wystawy autorskie malarza. Jedyna autorska wystawa Wsiewołoda Aleksandrowa w ZSRR w 1982 roku została zamknięta za próbę udostępnienia cyklu prac abstrakcyjnych o tematyce religijnej.

W kwietniu 1991 r. w Warszawie miała miejsce wystawa autorska malarza, po której miał on zaszczyt uczestniczyć w audiencji papieskiej. Papież Jan Paweł II pobłogosławił artystę oraz jego obraz Madonna Misericordia. Do ostatnich chwil swojego życia Wsiewołod Aleksandrow aktywnie pracował, a także uczestniczył w wystawach.

Wsiewołod Aleksandrow zmarł 25 lipca 2010 r. w Moskwie.

Działalność dydaktyczna[edytuj | edytuj kod]

1979 – 1981 – wykładał rysunek w Moskiewskim Instytucie Architektury

1981 – 1985 – wykładał malarstwo w Szkole Stroganowskiej

Wystawy[edytuj | edytuj kod]

1976-1982 – uczestniczył w wystawach „Wiosennych” i „Jesiennych” oraz wystawach tematycznych przy ul. Małaja Gruzinskaja w Moskwie

1979-1980 – seria wystaw autorskich w kilku miastach Polski

1980 – wystawa autorska w Warszawie

1982 – wystawa autorska w Domu Architektów w Moskwie (ekspozycja zamknięta)

1991 – wystawa autorska w Warszawie

1992 – wystawa autorska w Domu-muzeum F. I. Szalapina

1998 – wystawa autorska w Centrum Informacyjnym ONZ w Moskwie

2005 – wystawa grupowa „Malarze Moskiewscy” w galerii Moskiewskiego Związku Artystów przy ul. Pierwaja Twerskaja-Jamskaja

2008 – grupowa wystawa jubileuszowa „75-lecie Moskiewskiego Związku Artystów”

Ciekawe fakty[edytuj | edytuj kod]

1) Wystawa Wsiewołoda Aleksandrowa w Warszawie w 1991 r. miała miejsce w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przy ul. Żytniej 1. Wystawę otworzył ks. Wojciech Czarnowski.

2) Na wystawie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w 1991 r. po raz pierwszy został wystawiony obraz Wsiewołoda Aleksandrowa Madonna Misericordia. Po zakończeniu wystawy obraz i jego autora pobłogosławił papież Jan Paweł II, który w tym czasie przybył z wizytą do Warszawy.

Ksiądz Prałat Z. Peszkowski, Wsiewołod Aleksandrow, kardynał S. Dziwisz, Papież Jan Paweł II – 1991 r.
Ksiądz Prałat Z. Peszkowski, Wsiewołod Aleksandrow, kardynał S. Dziwisz, Papież Jan Paweł II – 1991 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  • Gazeta Pomorsksa № 87, 1980 г.
  • Moscow News № 51,1991 г.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]