Wskazówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
szkic galwanometru wskazówkowego, wskazówka pokazuje wartość pomiędzy drugą a trzecią podziałką skali
termometr wskazówkowy

Wskazówka – element przyrządu pomiarowego analogowego (wskazówkowego), przesuwający się nad (lub obok) narysowanej skali.

Zastosowania[edytuj | edytuj kod]

Występuje w urządzeniach takich jak:

Podział wskazówek[edytuj | edytuj kod]

  • wskazówka materialna – najczęściej wykonane z blach lub rurek duralowych. Zakończenie takiej wskazówki musi być cienkie, tak aby można było dokładnie odczytać wskazanie.
  • wskazówka świetlna (plamka świetlna) - w miernikach z takim rodzajem wskazówki, wiązka promieni świetlnych z żarówki pada przez układ optyczny i przesłonę na lusterko umocowane na organie ruchomym. Na podzielni widoczna jest plamka świetlna podzielona czarną kreską, będąca odbiciem w lustrze cienkiej nici umieszczonej w przesłonie. Odchylanie się organu ruchomego powoduje przesuwanie się plamki wzdłuż podziałki miernika. Wartość odczytuje się porównując kreskę plamki z podziałką umieszczoną na podzielni.

Błąd paralaksy[edytuj | edytuj kod]

Przy odczytywaniu wskazania bardzo ważne jest, aby kierunek patrzenia obserwatora był prostopadły do podzielni. Jeśli kierunek ten nie jest prostopadły to obserwator zobaczy niewłaściwe miejsce podziałki. Powstały w ten sposób błąd odczytu nazywamy błędem paralaksy. Błąd ten nie występuje przy urządzeniach z wskazówką świetlną.


Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. powszechnie przyjętym standardem jest zróżnicowanie rozmiarów wskazówek zegara: najczęściej godzinowa jest krótka i szeroka, a minutowa długa i wąska; jeśli zegar na tej samej osi ma trzecią wskazówkę, sekundową, to jest ona najczęściej bardzo cienka, czasem ma inny kolor (np. czerwony), niż obie pozostałe

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mierniki analogowe. W: Augustyn Chwaleba, Maciej Poniński, Andrzej Siedlecki: Metrologia elektryczna. Wyd. ósme zmienione. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-techniczne, 2003, s. 201-202. ISBN 83-204-2826-2. (pol.)