Współksiążęta Andory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jego Książęca Wysokość Współksiążę Andory
Copríncep del Andorra (kat.)
Coprince d'Andorre(fr.)
Obecny Współksiążę episkopalny
Obecny Jego Książęca Wysokość Współksiążę Andory
Stanowisko
Państwo

 Andora

Data utworzenia

1278

Pierwszy Współksiążę episkopalny

Pere d'Urtx, biskup Urgel

Długość kadencji

Obecny Współksiążę episkopalny

abp Joan Enric Vives Sicília

Obecny od

12 maja 2003

Siedziba

Seo de Urgel

Jego Książęca Wysokość Współksiążę Andory
Copríncep del Andorra (kat.)
Coprince d'Andorre(fr.)
Obecny Współksiążę francuski
Obecny Jego Książęca Wysokość Współksiążę Andory
Stanowisko
Państwo

 Andora

Data utworzenia

1278

Pierwszy Współksiążę francuski

Roger-Bernard III, hrabia Foix

Długość kadencji

5 lat

Obecny Współksiążę francuski

Emmanuel Macron

Obecny od

14 maja 2017

Siedziba

Paryż

Andora
Godło Andory
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Andory

Wikiprojekt Polityka

Współksiążęta Andory – dwóch książąt będących kolegialną głową państwa w Księstwie Andory. Współksiążęta reprezentują księstwo na arenie międzynarodowej. Każdy ze współksiążąt jest reprezentowany w Andorze przez osobistego przedstawiciela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: Historia Andory.

Dwupodmiotowa głowa państwa została ustanowiona w 1278 roku na mocy Traktatu o Wspólnej Suwerenności, zawartego pomiędzy hiszpańskim biskupem Urgell i francuskim hrabią Foix. Prawa hrabiego Foix przeszły na królów Nawarry po śmierci Gastona IV w 1472 i przejęciu obydwu tronów przez jego wnuka Franciszka. Po tym jak król Nawarry Henryk III Burbon został w 1589 królem Francji Henrykiem IV, w 1607 wydał edykt, na mocy którego scedował swe prawa do współrządzenia Andorą na francuski tron. Sukcesorami monarchii francuskiej stali się później republikańscy przywódcy Francji. Prawa biskupa Urgell są nieprzerwanie przekazywane kolejnym osobom obejmującym tę diecezję.

Kompetencje[edytuj | edytuj kod]

Obecnie, na mocy konstytucji z 1993 roku, obydwa podmioty na terytorium Andory reprezentują delegaci, pomimo tego, że zarówno Hiszpania, jak i Francja mają tam swoje ambasady. Prezydent Francji oraz biskup La Seu d'Urgell nie mają prawa weta wobec aktów prawnych uchwalanych przez władzę ustawodawczą, ale zatwierdzają np. umowy międzynarodowe zawierane z ich państwami dotyczącymi m.in. wewnętrznego bezpieczeństwa, obrony, terytorium, reprezentacji dyplomatycznej, sądowej i policyjnej współpracy.

Król Andory[edytuj | edytuj kod]

7 lipca 1934 roku awanturnik Boris Skosyriew zwrócił się do Rady Generalnej, proponując swoją kandydaturę na króla Andory. Po poparciu większości członków Rady ogłosił się królem Borisem I jako regent króla francuskiego. Proklamował tym samym niepodległość księstwa Andory, równocześnie ogłaszając wojnę przeciwko biskupowi z Urgel. Ogłosił wówczas konstytucję księstwa. 20 lipca 1934 roku został aresztowany przez policję hiszpańską i wydalony z kraju.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]