Wstrząsarka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „vortex”. Zobacz też: vortex – typ solitonu, Vortex Motorsport – były zespół wyścigowy.
Stołowa wstrząsarka laboratoryjna

Wstrząsarka, wytrząsarka, vortex, worteks (od ang. vortex mixer) – proste urządzenie laboratoryjne używane do szybkiego i efektywnego mieszania małych objętości cieczy lub tworzenia zawiesin.

Wstrząsarka ma silnik elektryczny z pionowo osadzonym wałkiem, na którego wystającym końcu osadzona jest gumowa nakładka, odpowiednio wyprofilowanego kształtu, dostosowanego do dna próbówek i podobnych naczyń. Nakładka ta jest osadzona mimośrodowo tak, że gdy silnik pracuje, oscyluje ona po okręgu. Gdy do nakładki jest dociśnięte dno naczynia, jej drgania wprawiają w ruch ciecz w nim zawartą, która także zaczyna wirować, tworząc wir. Zapewnia to bardzo efektywne i szybkie mieszanie zawartości naczynia, a także dyspergowanie w cieczy osadów lub innych elementów stałych. Wstrząsarki zwykle są wyposażone w regulator szybkości obrotowej oraz we włącznik pracy ciągłej lub tymczasowej. W niektórych modelach chwilowe włączenie urządzenia może być wywołane dociśnięciem naczynia do gumowej nakładki lub poprzez czujnik podczerwieni wykrywający naczynie na podkładce.

W przypadku braku wstrząsarki sprawdzoną metodą „zawieszania” komórek lub mieszania jest pstrykanie palcami w próbówkę lub fiolkę – gwałtowne zmiany w ruchu cieczy zwykle dobrze ją mieszają. Ta metoda zastępcza nie sprawdza się dla dużych objętości i mieszanin gęstszych (bardziej lepkich), które mogą pozostać niezamieszane.