Wstrząsarka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przekierowanie Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „vortex”. Zobacz też: vortex – typ solitonu, Vortex Motorsport – były zespół wyścigowy.
Stołowa wstrząsarka laboratoryjna

Wstrząsarka (także wytrząsarka, vortex, worteks; z ang. vortex mixer) – proste urządzenie laboratoryjne używane do szybkiego i efektywnego mieszania małych objętości substancji ciekłych lub do tworzenia zawiesin.

Wstrząsarka zawiera silnik elektryczny z pionowo osadzonym wałkiem, na którego wystającym końcu osadzona jest gumowa nakładka, odpowiednio wyprofilowanego kształtu, dostosowanego do dna probówek i innych tego typu naczyń. Nakładka ta jest osadzona mimośrodowo tak, że gdy silnik pracuje, oscyluje ona po okręgu. Gdy do nakładki jest dociśnięte dno naczynia, jej drgania wprawiają w ruch ciecz w nim zawartą, która także zaczyna wirować, tworząc wir. Zapewnia to bardzo efektywne i szybkie mieszanie zawartości naczynia, a także zawieszanie w cieczy osadów czy innych elementów stałych. Wstrząsarki zwykle są wyposażone w regulator szybkości obrotowej, oraz we włącznik pracy ciągłej lub tymczasowej. W niektórych modelach, chwilowe włączenie urządzenia może być wywołane dociśnięciem naczynia do gumowej nakładki lub poprzez czujnik podczerwieni wykrywający naczynie na podkładce.

W wypadku braku wstrząsarki, sprawdzoną metodą zawieszania komórek czy intensywnego mieszania jest "pstrykanie" palcami w probówkę lub fiolkę z zawartością. Gwałtowne zmiany w ruchu cieczy zwykle dobrze ją mieszają. Ta metoda zastępcza nie sprawdza się dla dużych objętości i mieszanin gęstszych czy bardziej lepkich, które mogą pozostać nie zamieszane dokładnie.