Wszczęcie lub prowadzenie wojny napastniczej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wszczęcie lub prowadzenie wojny napastniczej
KK z 1997
Ciężar gatunkowy zbrodnia
Przepis art. 117 §1 k.k.
Kara Pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 12 lat, karze 25 lat pozbawienia wolności lub karze dożywotniego pozbawienia wolności
Strona podmiotowa umyślna w zamiarze bezpośrednim i ewentualnym
Odpowiedzialność od 15. roku życia nie
Typ kwalifikowany

nie

Typ uprzywilejowany

nie

Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Wszczęcie lub prowadzenie wojny napastniczej – pojęcie z zakresu prawa międzynarodowego, pod którym rozumie się zbrojny akt agresji na terytorium obcego państwa. Za wszczęcie wojny rozumie się także wypowiedzenie wojny napastniczej[1].

W polskim prawie jest to zbrodnia, stypizowana w art. 117 k.k., za którą grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 12 lat, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności[2].

Publiczne nawoływanie do wszczęcia wojny napastniczej lub publiczne pochwalanie wszczęcia lub prowadzenia takiej wojny
KK z 1997
Ciężar gatunkowy występek
Przepis art. 117 § 3 k.k.
Kara Pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5
Strona podmiotowa umyślna
Odpowiedzialność od 15. roku życia nie
Typ kwalifikowany

nie

Typ uprzywilejowany

nie

Zastrzeżenia dotyczące pojęć prawnych

Zgodnie z art. 117 § 3 k.k. karalne jest publiczne nawoływanie do wszczęcia wojny napastniczej. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Z dniem 8 września 2010 roku weszła nowelizacja Kodeksu karnego[3], która dodała do art. 117 § 3 k.k. nowy czyn zabroniony polegający na publicznym pochwalaniu wszczęcia lub prowadzenia wojny napastniczej, za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Definicja zbrodni agresji w polskim prawie karnym
  2. Art. 1 pkt 3 Ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny, ustawy o Policji, ustawy – Przepisy wprowadzające Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego (Dz.U. z 2010 r. nr 98, poz. 626)

Scale of justice gold.png Artykuł uwzględnia ograniczony pod względem terytorialnym stan prawny na 30 września 2010. Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.